EBC zadecyduje o stopach i nie tylko

EBC zadecyduje o stopach i nie tylko
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-07-05 (09:31)

Ustawianie się po decyzję: Wczorajsza końcówka sesji europejskiej przyniosła nam zwiększenie aktywności inwestorów oraz mocniejsze osłabienie euro względem amerykańskiego dolara. Niedźwiedzie skorzystały z nieobecności bankierów zza oceanu i przy płytkim rynku podjęły próbę zepchnięcia notowań na niższe poziomy.

Sprzyjały temu dwa czynniki. Pierwszym były znów rosnące rentowności hiszpańskich obligacji oraz zwiększające się obawy związane z dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Wczorajszy ruch na południe mógł być również próbą ustawiania się inwestorów pod to właśnie wydarzenie. W kwestii poziomu stóp procentowych rynek skłania się ku ich obniżce. To jednak nie jest głównym elementem zainteresowania uczestników rynku. Interesuje ich przede wszystkim to, czy Mario Draghi zdecyduje się na uruchomienie niestandardowych działań, które miałyby na celu uspokojenie rynków finansowych i pomoc w wychodzeniu Strefy Euro z kryzysu. W tym temacie bank pozostaje jednak trudny do rozszyfrowania. Z ostatnich wystąpień szefa EBC można próbować wnioskować, że nie skłania się on ku wyręczaniu polityków z ich obowiązków, choć w sytuacji pogarszającej się koniunktury, która coraz bardziej będzie ciążyć gospodarkom, zwłaszcza krajów południa nie można wykluczyć pojawienia się wsparcia.

USD/PLN na tygodniowych maksimach

Czwartkową sesję londyńską pary złotowe rozpoczynają na wyższych poziomach niż w środę. Wczorajszy handel na krajowym rynku przebiegał spokojnie. Dopiero głębsze spadki na rynku eurodolara w końcówce dnia podyktowane wzrostem awersji do ryzyka przed dzisiejszą decyzją EBC spowodowały, że ceny zagranicznych walut ruszyły mocniej do góry. Kurs pary USD/PLN wspiął się do poziomu 3,37 ustalając tym samym nowe tygodniowe maksimum. W przypadku pary EUR/PLN wzrost sięgnął wartości 4,22. Na wczorajsze zachowanie się rodzimej waluty nie miała za to wpływu konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Stanowisko szefa NBP miało neutralny wydźwięk, choć nie zabrakło w nim jastrzębich elementów. Dziś o poranku za euro i dolara trzeba zapłacić nieco mniej niż w nocy, odpowiednio 4,2160 zł oraz 3,3645 zł.

Dziś decyzja EBC

Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne zawiera sporo istotnych publikacji. Rozpoczyna je o 13:45 najważniejsze wydarzenie tego dnia, czyli decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Rynek spekuluje, że decydenci obniżą stopy o 25 punktów bazowych. W takim układzie główna stopa wyniosła by 0,75%. Na godzinę 14:30 zaplanowano konferencję prasową szefa EBC. Inwestorzy oczekują, że na tej konferencji pojawią się nawiązania do możliwości uruchomienia niestandardowych działań przez bank. W między czasie, o godzinie 14:15 opublikowany zostanie raport firmy ADP. Według szacunków zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA ma wzrosnąć o 100 tys., czyli o 33 tys. mniej niż w poprzednim okresie. Piętnaście minut po tej publikacji ogłoszony zostanie kolejny wskaźnik związany z amerykańskim rynkiem pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ma wynieść 385 tys., czyli o 1 tys. osób mniej niż w poprzednim tygodniu. Ostatnią pozycją w dzisiejszym kalendarium jest indeks ISM dla sektora usługowego w USA. Odczyt zaplanowano na godzinę 16:00. W stosunku do poprzedniego okresu analitycy oczekują spadku z poziomu 53,7 pkt. do 53 pkt.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.