Europejskie trudności

Europejskie trudności
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-07-04 (11:43)

Ostre słowa krytyki ze strony szefa koalicyjnej CSU pod adresem kanclerz Merkel mogą być początkiem kryzysu, który może zdestabilizować niemiecką scenę polityczną. Poza tym rynki uważnie przyglądają się sytuacji wokół francuskiego budżetu, ...

..., że jak spekuluje prasa, socjalistyczny rząd zamierza załatać większą dziurę budżetową, która jest wynikiem spowolnienia gospodarczego, podwyżkami podatków… Kluczowe jest też pozycjonowanie się przed jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, zwłaszcza, że decyzje ECB mogą rozczarować rynki (zostaną uznane za mało wystarczające).
EUR/USD – Na większe ruchy zaczekamy do jutra?

Kanclerz Angela Merkel wprawdzie przyznała już, iż rozmawiała z Hoerstem Seehoferem (liderem koalicyjnej CSU) nt. wyników unijnego szczytu i wspólnie zgodzili się, że „europejska solidarność jest równie ważna, jak dyscyplina budżetowa” i nie ma powodów, aby przesądzać o problemach w koalicji CDU-CSU-FDP, to jednak można odnieść wrażenie, że atmosfera na niemieckiej scenie politycznej pozostaje gęsta. Zwłaszcza, że Seehofer, który jest także premierem Bawarii, wytoczył mocne działa – w wywiadzie dla magazynu Stern przyznał, iż nie jest pewien, czy należy dalej ufać działaniom pani kanclerz, a inne media cytowały jego groźby związane z możliwym rozpadem koalicji. A wszystko rozbiło się o decyzje, jakie zapadły na ostatnim szczycie UE, gdzie zgodzono się na wykorzystanie funduszy EFSF/ESM do stabilizacji na rynku długu zagrożonych krajów, bez dodatkowych warunków w postaci koniecznych reform. O ile obecnie rozpad niemieckiej koalicji wydaje się mało prawdopodobny, to jednak słowa Seehofera są mocnym sygnałem, iż Angela Merkel będzie zmuszona do zaostrzenia polityki międzynarodowej. Liczmy się, zatem z tym, że Niemcy będą przeciwni jakimkolwiek ustępstwom w najbliższym czasie – ciekawe, jak to wpłynie na potencjalne negocjacje Greków z Unią Europejską.
Rozczarowujące dla rynków są też spekulacje dotyczące francuskiego budżetu. Po tym jak wczoraj oficjalnie obniżono prognozy wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok (odpowiednio do 0,3 proc. r/r i 1,20 proc. r/r), prasa pisze dzisiaj, iż rząd zamierza znaleźć brakujące 6-10 mld EUR przez wyraźne podwyżki podatków, które jeszcze w tym roku mogą dać ponad 7 mld EUR dodatkowego przychodu. Czy to jednak właściwa droga i jak ocenią to agencje ratingowe, które nadal utrzymują prestiżowy rating AAA (Moody’s i Fitch)?

Przy braku istotnych impulsów z USA (dzisiaj mamy Dzień Niepodległości) część inwestorów będzie już pozycjonować się pod jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O możliwych scenariuszach pisałem już wcześniej – w przypadku cięcia stóp o 25 p.b. i pozostawieniu bez zmian pozostałych parametrów polityki, oraz relatywnie zachowawczej konferencji prasowej szefa ECB, trudno będzie liczyć na nadmierny optymizm inwestorów – zwłaszcza, że wspomniany ruch na stopach może być już zdyskontowany.

Dzisiaj przed godz. 10:00 napłynęły dane nt. czerwcowych indeksów PMI dla usług w strefie euro, które jednak były mieszane. Gorszy odczyt zanotowano w Niemczech (49,9 pkt.), ale już wartość liczona dla całej strefy euro była lepsza (47,1 pkt.). W efekcie trudno o jednoznaczną interpretację w przełożeniu na notowania wspólnej waluty.

EUR/USD – Na większe ruchy zaczekamy do jutra?

Marazm w notowaniach EUR/USD zaczyna być coraz bardziej irytujący, chociaż warto zaznaczyć, iż rejon 1,2540-80 skutecznie spełnia swoje zadanie, jako wsparcie. Z kolei pierwszy opór to rejon 1,2625 – próba jego naruszenia wczoraj wieczorem zakończyła się niepowodzeniem. Wiele wskazuje na to, iż rynek pozostanie dzisiaj w powyższych ograniczeniach, a dopiero jutro, a zwłaszcza w piątek dojdzie do większych ruchów. Liczmy się z tym, że wpierw będzie to próba zejścia poniżej 1,2540, a potem wybicie ponad 1,2625 (rozczarowanie decyzją ECB, a potem wzrost oczekiwań na QE3 ze strony FED po słabym odczycie Departamentu Pracy USA).

Kluczowe opory: 1,2600; 1,2625; 1,2637-50; 1,2680; 1,2720; 1,2760; 1,2780; 1,2800; 1,2823; 1,2850
Kluczowe wsparcia: 1,2580; 1,2557; 1,2530; 1,2490-1,2500; 1,2465; 1,2440; 1,2420; 1,2405; 1,2385; 1,2355; 1,2330; 1,2287

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.