Nadal bez zmian

Nadal bez zmian
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-07-04 (09:39)

Główna para w ruchu bocznym: Początek sesji amerykańskiej przyczynił się do zwiększenia aktywności na rynku głównej pary. Lepsze dane z amerykańskiej gospodarki przyczyniły się do poprawy nastrojów, co skłoniło część inwestorów do zwiększenia swojego zaangażowania w rynek.

Poprzez to kurs pary EUR/USD wyszedł powyżej poziomu 1,26 i ustanowił dzienne maksimum na poziomie 1,2628. Bykom nie udało się jednak utrzymać zdobytego szczytu i w końcówce skróconej sesji amerykańskiej cena euro obniżyła się do wartości 1,26. Zejście niżej nastąpiło dopiero podczas handlu azjatyckiego. Spadek był jednak symboliczny i dziś przed otwarciem sesji londyńskiej kurs pary EUR/USD oscyluje wokół poziomu 1,2590. Widać zatem, że inwestorzy wstrzymują się z większymi ruchami do czasu podjęcia decyzji przez EBC. Spekulacje o ewentualnej obniżce stóp procentowych, które krążą po rynku od początku tygodnia mogły już zostać w dużej części uwzględnione przez rynki. Dlatego też główną uwagę przyciągnąć mogą zapowiedzi, bądź sugestie w kwestii podjęcia przez EBC niestandardowych działań w postaci czy to kolejnego programy LTRO, czy powrotu do skupowania papierów wartościowych. Ich brak może rozczarować inwestorów, co przełoży się na przecenę wspólnej waluty. Nie można jednak zapominać o piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Słabe wyniki w tym obszarze mogą zwiększyć oczekiwania na uruchomienie przez FED kolejnej rundy poluzowania ilościowego i tym samym zniwelować spadki wywołane ewentualnym rozczarowaniem postawą EBC. Poza tym taki scenariusz otwierałby drogę do gry pod wystąpienie szefa FED przed Kongresem, które według spekulacji zostało zaplanowane na 17-18 lipca.

Złoty nieco mocniejszy

Wczorajsza ograniczona zmienność na rynku głównej pary walutowej przełożyła się na spadek aktywności inwestorów także na krajowym rynku. Dopiero końcówka sesji londyńskiej nieco rozruszała handel. Odbicie na eurodolarze sprawiło, że rodzima waluta zyskała na wartości. Cena euro chwilowo spadła poniżej poziomu 4,20 natomiast kurs pary USD/PLN ustanowił nowe dzienne minimum na poziomie 3,3605. Dziś o poranku ceny zagranicznych walut są niewiele wyższe, a wśród uczestników handlu utrzymuje się atmosfera wyczekiwania na jutrzejszą decyzję EBC ws. stóp procentowych. W sprawie polityki monetarnej w dniu dzisiejszym decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Eksperci nie oczekują dalszej podwyżki z uwagi na nie najlepsze dane makroekonomiczne jakie opublikowane zostały w ostatnim czasie. Poza tym na lipcowym spotkaniu Rada zapozna się z prognozami inflacji, co będzie miało spory wpływ na stanowisko tego gremium, jak i poszczególnych jego członków.

Dziś Rada decyduje o stopach

Środowe kalendarium makroekonomiczne otwiera końcowy odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Analitycy spodziewają się wyniku w wysokości 46,8 pkt., czyli o 0,1 pkt. więcej niż w poprzednim okresie. Następnie o godzinie 11:00 opublikowany zostanie finałowy odczyt Produktu Krajowego Brutto w Strefie Euro za pierwszy kwartał. Szacuje się spadek na poziomie 0,1% r/r, po tym jak w analogicznym okresie odnotowano wzrost w wysokości 0,7% r/r. O tej samej godzinie znane będą również dane na temat sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Eksperci oczekują, że po zanotowanym w kwietniu spadku w wysokości 1% m/m, w maju dynamika sprzedaży urośnie w tempie 0,3% m/m. W wczesnych godzinach popołudniowych powinna być już znana decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Rynek nie oczekuje zmian i główna stopa ma pozostać na poziomie 4,75%. Po ogłoszeniu wyników głosowania na godzinę 16:00 zaplanowano konferencję szefa NBP.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.