Oczekiwany spadek płynności na rynku, RPP w kalendarzu

Oczekiwany spadek płynności na rynku, RPP w kalendarzu
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-07-04 (09:38)

Podczas środowego, porannego handlu złoty oscyluje blisko maksimów ustanowionych podczas wczorajszej sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1935 PLN za euro, 3,3281 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4877 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym wyraźnie spadły i w przypadku instrumentów 10-letnich wynoszą 5,127% (wobec 5-letnich minimów wyznaczonych na poziomie 5,1%).

W trakcie wczorajszej sesji złoty skokowo umocnił się o ok. 1,5 gr na EUR/PLN, tym samym wycena polskiej waluty była najsilniejsza od 2 miesięcy. Podczas wtorkowego obrotu rynek cechowała niższa niż zazwyczaj płynność, (z uwagi na skróconą sesję giełdową w Stanach), gdzie każde większe zlecenie mogło znacząco wpłynąć na notowania i aktywować zlecenia obronne poniżej pełnego zakresu 4,20 EUR/PLN. Wedle uczestników rynków za aktualną siłą złotego stoją inwestorzy zagraniczny, którzy liczą, iż w trakcie najbliższych sesji dyferencjał stóp procentowych na linii złoty-euro zostanie zwiększony (aktualnie 4,75% - 1,00%).

Podczas dzisiejszej sesji poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Powszechnie oczekuje się, iż członkowie gremium pozostawią koszt kredytu na poziomie 4,75%, po tym jak w maju niespodziewanie zdecydowali się przegłosować podwyżkę. Członkowie RPP najprawdopodobniej nie będą głosowali nad zmianą stopy procentowej, gdyż pomimo podwyższonych (cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% +/-1%) odczytów inflacyjnych w ostatnich miesiącach (dane za maj wskazały 3,6% r/r) potencjalne spowolnienie gospodarcze oraz wzrost zagrożeń zewnętrznych związanych ze stanem europejskich gospodarek, stanowią zbyt istotny czynnik ryzyka dla dynamiki wzrostu w Polsce. Wedle ankiet przeprowadzonych przez agencje informacyjne stopa procentowa pozostanie na aktualnym poziomie najprawdopodobniej, aż do końca 2012r.

Równocześnie warto pamiętać, iż kluczowym wydarzeniem tygodnia jest jutrzejsze zakończenie posiedzenia EBC, gdzie oczekuje się spadku stopy procentowej o 25pb., do poziomu 0,75%, przy potencjalnym, zainicjowaniu dodatkowych programów stymulujących europejskie gospodarki. W przypadku realizacji dwóch powyższych scenariuszy związanych z posiedzeniami gremiów decyzyjnych w zakresie polityki monetarnej, zwiększeniu uległby dyferencjał na linii złoty-euro (do 4,75% - 0,75%), co w teorii powinno wspierać złotego, traktując go jako bardziej atrakcyjne miejsce lokowania kapitału.
Ponadto można oczekiwać, iż dzisiejszy handel upłynie pod znakiem pozycjonowania się inwestorów przed jutrzejszymi wydarzeniami związanymi z posiedzeniem EBC. Dzień wolny od handlu w Stanach Zjednoczonych (Dzień Niepodległości) sugeruje, iż podobnie jak wczoraj godziny popołudniowe mogą przynieść widoczny spadek zmienności na rynku. Zaplanowane na dzisiaj publikacje europejskich, usługowych indeksów PMI stanowić będą jedynie małoznaczące tło dla potencjalnych wydarzeń w trakcie czwartkowej sesji.

Z technicznego punktu widzenia naruszenie 4,20 EUR/PLN daje szansę na możliwą kontynuację tego ruchu w kierunku 4,17 EUR/PLN, gdzie popyt na złotego, z uwagi na bliskość istotnych poziomów technicznych, powinien istotnie zmaleć. Równocześnie jako górne ograniczenie wahań przyjąć należy zakres 4,23 EUR/PLN, który wyznaczają dolne korpusy świec z 20/21 czerwca br. Utrzymanie stóp procentowych przez RPP na aktualnym poziomie oraz umiarkowany komunikat po posiedzeniu nie powinien znacząco wpłynąć na notowania złotego, tym bardziej, iż rynek pozycjonuje się już przed jutrzejszym zakończeniem posiedzenia EBC.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.