Bitwa na szczycie

Bitwa na szczycie
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-06-28 (19:02)

Angela Merkel zapowiadała ostatnio, iż spodziewa się trudnych dyskusji na szczycie Unii Europejskiej. Niemcy, jak zapowiadali jeszcze rano pojechali do Brukseli z dość sztywnym i mało negocjowanym stanowiskiem. To był to tylko wybieg dyplomatyczny? Niemiecka kanclerz ma świadomość, iż poprzez własny upór może zostać nazwana przez historyków grabarzem strefy euro.

Ranny spadek notowań EURUSD w okolice 1,2405 nie został później pogłębiony. Przetarg włoskich obligacji 5 i 10-letnich obligacji nie zachwycił (wzrosły rentowności), ale za to nieco lepsze od prognoz (mniejszy spadek) okazały się dane nt. wskaźnika nastrojów gospodarczych w strefie euro za czerwiec (89,9 pkt.). Później, około godz. 13:00 rynek nieoczekiwanie ruszył do góry. Pretekstem stał się wywiad Wolfganfa Schauble, który na swoich stronach internetowych zamieścił Wall Street Journal. Można było z niego wywnioskować, iż Niemcy byliby w stanie złagodzić swoje stanowisko nt. odpowiedzialności za wspólny dług, jeżeli mieliby mocne gwarancje zawiązania unii fiskalnej w strefie euro. Te słowa zostały jednak później szybko zdementowane przez rzecznika prasowego niemieckiego resortu finansów, który zapewnił, iż stanowisko Niemiec pozostaje niezmienne – euroobligacje będą możliwe dopiero na końcu procesu integracji. W efekcie zawróciliśmy na południe i utkwiliśmy w okolicach 1,2430. Dane z USA nie zdołały znacząco ruszyć rynkiem – ostateczny odczyt PKB za I kwartał nie zmienił się względem dotychczasowych publikacji (1,9 proc.), a zmiana cotygodniowego bezrobocia była kosmetyczna względem szacunków (386 tys.). Interesująca może okazać się jednak inna wiadomość, chociaż nie do końca zrozumiana przez inwestorów – według wysoko postawionego źródła na jakie powołuje się agencja Reuters, podczas szczytu UE miała by zostać poruszona kwestia częściowego gwarantowania przez fundusze EFSF i ESM nowych emisji hiszpańskiego i włoskiego długu, co miałoby wpłynąć na obniżkę premii za ryzyko oczekiwanej przez inwestorów. Fundusze ratunkowe mogłyby też brać udział w interwencyjnym skupie na rynku pierwotnym. To pewna zmiana względem tego, co było mówione do tej pory – działania na rynku wtórnym, na co nie zgadzały się Niemcy. Komentarza nt. tej propozycji nie udało się uzyskać. Tak czy inaczej to, iż ta kwestia trafiła pod obrady jest dużym sukcesem włoskiej i hiszpańskiej dyplomacji, chociaż duże znaczenie mogło mieć też stanowisko Francji. Według wspomnianego źródła pomysły na ustabilizowanie rynku długu mają być dzisiaj wieczorem przedmiotem prac tzw. grup roboczych z udziałem przedstawicieli resortów finansów i skarbu. Trudno oceniać, co z tego wyniknie, ale chyba warto trzymać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin rękę na pulsie. Nawet najmniejsza pozytywna wiadomość ze szczytu UE, może stać się pretekstem do dynamicznego, choć krótkotrwałego odreagowania.

Analiza techniczna EUR/USD nie wyklucza budowy formacji wielokrotnego dna z podstawą 1,2405-20. Sygnałem do większego ruchu w górę (1,2540-60) byłoby jednak dopiero przebicie strefy 1,2440-65. Z kolei złamanie rejonu 1,24 będzie wyraźnym sygnałem, że kierujemy się na 1,2287 (niezależnie od wsparcia 1,2330-60).

Kluczowe opory: 1,2440; 1,2465; 1,2490-1,2500; 1,2530; 1,2565; 1,2580; 1,2600; 1,2625; 1,2637-1,2650; 1,2685; 1,2720; 1,2760; 1,2780; 1,2800; 1,2823; 1,2850
Kluczowe wsparcia: 1,2420; 1,2405; 1,2385; 1,2355; 1,2330; 1,2287

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.