Szczyt przywódców UE w centrum uwagi

Szczyt przywódców UE w centrum uwagi
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-28 (10:08)

Od początku tygodnia zmienność eurodolara jest bardzo niewielka, chociaż do tej pory jej kierunek był negatywny – para ta podążała w stronę poziomu 1,24. Zaakceptowanie oficjalnych próśb Hiszpanii o Cypru o pomoc finansową miało wymiar jedynie technicznej informacji, gdyż było to oczywiste.

Dziś rano jednak, m. in po lepszych danych o sprzedaży detalicznej z Japonii, która wyniosła w maju 3,6 proc. r/r, o 0,6 proc. więcej od prognoz, kurs EUR/USD nieco dynamiczniej rośnie, przebijając poziom 1,25. Wydaje się jednak, że ma on co najwyżej szanse na przebicie oporu na 1,2530, natomiast już wyjście powyżej 1,2580 będzie mało prawdopodobne. Złoty jednak dalej pozostaje względnie stabilny, oscylując wokół poziomu 4,25 za EUR oraz 3,40 za USD. Wszyscy czekają już na wyniki rozpoczynającego się dziś szczytu przywódców UE, co powstrzymuje inwestorów przed zawieraniem większych transakcji.

Z drugiej strony oczekiwania co do ustaleń, jakie może przynieść szczyt UE są w tym momencie bardzo niewielkie. Być może nawet na tyle niewielkie, że brak jakichkolwiek ustaleń nie będzie przyjęty negatywnie, gdyż zawsze zostają jeszcze nadzieje, że EBC przestanie oglądać się na polityków i sam przystąpi do działania poprzez np. obniżenie stóp procentowych czy wznowienie programu skupu obligacji z rynku wtórnego. Przedmiotem dyskusji na szczycie będzie zapewne możliwość użycia EFSF/ESM do stabilizacji rynku długu. O tej koncepcji kanclerz Niemiec wypowiadała się jako o „teoretycznie możliwej, ale w praktyce niewykonalnej”, nie ma więc co liczyć na akceptację tego pomysłu. Tak samo jak nie zostanie w całości przyjęty program reformy UE zaproponowany przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, który obok stworzenia unii bankowej oraz wzmocnienia kontroli nad budżetami poszczególnych państw widziałby także uwspólnotowienie europejskiego długu. Tymczasem koncepcji euroobligacji, w coraz bardziej stanowczych słowach, sprzeciwia się Angela Merkel i zdania tego na pewno nie zmieni podczas szczytu UE. Po wczorajszym roboczym spotkaniu przez szczytem z prezydentem Francji F. Hollandem nie padł oficjalny komentarz. Wg doniesień agencyjnych oboje podzielają pogląd, że sytuacja strefy euro jest poważna, co wymaga unii politycznej i bankowej. Zgodzono się co do potrzeby przyjęcia pakietu na rzecz wzrostu gospodarczego w wysokości 130 mld EUR, jednakże dalej przywódcy ci prezentują odrębne koncepcje walki z kryzysem. Angela Merkel stawia na większą integrację fiskalną i oszczędności budżetowe jako sposób na rozwiązanie kryzysu, natomiast Hollande większy nacisk kładzie na stymulowanie wzrostu gospodarczego i emisję euroobligacji. Nie ma co się łudzić, że koncepcje te połączą się po szczycie w jedną całość, co najwyżej może to być jeden z kroków do wypracowania ogólnego konsensusu.
Oprócz rozpoczynającego się szczytu przywódców UE i dochodzących z niego doniesień źródłem zmienności rynku walutowego mogą być publikowane dziś dane makroekonomiczne. Oprócz opublikowanych już danych o sprzedaży detalicznej w Japonii, warto jeszcze zwrócić uwagę na podawane o godz. 11:00 przez Komisję Europejską czerwcowe wskaźniki gospodarcze dla Eurolandu. Nieco po godz. 11:00 będą też znane wyniki aukcji włoskich obligacji skarbowych o terminie zapadalności w czerwcu 2017 r. oraz wrześniu 2022 r. Maksymalna pula do sprzedaży wynosi w sumie 5,5 mld EUR, inwestorzy patrzeć będą na relację rentowności w stosunku do aukcji z 30 maja. O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych USA poda wartość dynamiki PKB w I kw. (prog. 1,9 proc. w ujęciu annualizowanym), jednak będzie to już trzeci, finalny odczyt i raczej nie będzie on odbiegał od prognoz. O tej samej godzinie poznamy też tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA (prog. 385 tys.). Większych zmian na rynku walutowym należy spodziewać się dopiero jutro, kiedy to zakończy się szczyt UE lub dopiero po weekendzie, podczas którego ponownie istnieje szansa na podjęcie działań przez banki centralne.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.