Nie najlepsza perspektywa

Nie najlepsza perspektywa
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-06-26 (10:02)

Grecja bez przedstawicieli na szczycie: Po poniedziałkowych spadkach na rynku eurodolara wtorek otwiera się dość stabilnie. Już wczorajsza amerykańska sesja skłoniła obóz byków do podjęcia próby powrotu powyżej poziomu 1,25, co udało się dopiero w końcówce handlu za oceanem.

To stało się szansą na rozbudowę ruchu na południe, z której strona popytowa jednak nie skorzystała. Nie przeszkodziła im w tym informacja o obniżeniu przez agencję Moody’s ratingu 28 hiszpańskich banków. Doniesienia o tym pojawiały się już wcześniej i taki scenariusz został już ujęty w cenach. Uczestnikom rynku ciążyły za to informacje o tym, że na szczycie przywódców Unii Europejskiej, który rozpoczyna się już w czwartek z dużym prawdopodobieństwem zabraknie przedstawicieli Grecji. Konsekwencją zrealizowania się takiego scenariusza będzie brak zapowiadanych wcześniej negocjacji warunków pomocy. To z jednej strony podnosi niepewność, z drugiej jednak rządzący z Aten będą mieli więcej czasu na przygotowania. Innym efektem ewentualnego braku wspomnianych negocjacji będzie poświęcenie większej uwagi rozmowom na temat paktu stymulującego oraz unii bankowej. Kwestia euroobligacji, która w ostatnim czasie wzbudzała wiele emocji może nie być zbyt szczegółowo dyskutowana, z uwagi na zdecydowane odcięcie się od tego pomysłu przez Berlin. Trudno zatem oczekiwać, że czwartkowo – piątkowy szczyt przyniesie zaskakujące rozwiązania. To zatem może powodować, że inwestorzy będą zwiększali w najbliższym czasie poziom awersji do ryzyka zwłaszcza, że sprzyjać temu będzie pogłębiająca się dekoniunktura.

Na krajowym rynku stabilnie

Wtorkowe notowania rodzima waluta rozpoczyna od niewielkiej aprecjacji względem euro oraz dolara. Tuż przed otwarciem rynków europejskich kurs pary USD/PLN oscylował wokół poziomu 3,40, natomiast za wspólną walutę trzeba było zapłacić 4,2585 zł. Widać zatem, że pary złotowe pozostają w nastrojach jakie zapoczątkowane zostały w poniedziałek. Sprzyja temu niewiele publikacji makroekonomicznych oraz oczekiwanie na końcówkę tygodnia kiedy rozpocznie się szczyt przywódców Unii Europejskiej. Trudno jednak oczekiwać, że pary złotowe w dłuższym terminie będą pozostawały obojętne wobec tego co będzie się działo dalej na szerokim rynku. Pogłębiająca się dekoniunktura będzie podkopywać silę rodzimej waluty. To przełoży się na wzrosty kursów par złotowych połączonych ze zwiększoną aktywnością na krajowym rynku. Pierwszym sygnałem do tego może być wzrost rentowności polskich 10 letnich obligacji. Większego wpływu na wycenę złotego nie powinny mieć natomiast publikowane dziś dane z polskiej gospodarki, choć spadająca o wiele wolniej niż rok temu stopa bezrobocia nie napawa optymizmem na przyszłość.

Istotne dane z polskiej gospodarki

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne rozpoczynają o godzinie 10:00 dane z polskiej gospodarki. Pierwszy odczyt dotyczyć będzie sprzedaży detalicznej w Polsce. Analitycy spodziewają się przyspieszenia tempa wzrostu z poziomu 5,5% r/r do 7,3% r/r. Drugim wskaźnikiem będzie stopa bezrobocia, która ma wynieść 12,6%, czyli o 0,3% mniej niż w poprzednim okresie. Kolejna publikacja zostanie ogłoszona o godzinie 16:00. Indeks zaufania konsumentów wg Conference Board według ekspertów ma sięgnąć poziomu 63,5 pkt., czyli 1,4 pkt niżej niż oczekiwano.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.