Mieszane nastroje na złotym

Mieszane nastroje na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-06-25 (09:18)

Początek nowego tygodnia przynosi neutralne otwarcie na rynku złotego, którego notowania oscylują blisko wartości z piątkowego zamknięcia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,267 PLN za euro, 3,406 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,555 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu pozostają blisko 5-letnich minimów i wynoszą obecnie 5,147% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Miniony tydzień przyniósł osłabienie złotego o ok. 0,54% względem pozostałych walut. Bezpośrednim powodem nieznacznego odwrotu kapitału od PLN były spadki notowań eurodolara zwyczajowo traktowanego jako wskaźnik awersji do ryzyka na rynkach. Kluczowym wydarzeniem tygodnia okazało się posiedzenie FOMC, gdzie decyzja o rozwinięciu operation twist spotkała się jedynie z umiarkowanym optymizmem ze strony uczestników rynku, którzy oczekiwali potencjalnej zapowiedzi QE3. Ponadto warto wspomnieć, iż apetyt na ryzykowne aktywa ograniczony został przez działalność agencji Moody’s, która obniżyła rating 15 globalnym bankom. Piątkowa zapowiedź, że EBC zamierza poszerzyć zakres instrumentów finansowych używanych na zabezpieczenie operacji kredytowych, w tym o aktywa gorszej jakości, nie zdołała przywrócić optymizmu na rynkach.

Również w przypadku rynku krajowego ciężko wskazać na czynnik mogący wesprzeć złotego na rynku. Ostatnie wypowiedzi członków RPP sygnalizują, iż gremium ogranicza jastrzębie stanowiska, przesuwając uwagę rynków na lipcową projekcję inflacyjną RPP. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie mieć miejsce 3-4 lipca 2012r.

Równocześnie należy pamiętać, iż w przypadku dalszego pogarszania się nastrojów na rynkach złoty stabilizowany będzie przez interwencje NBP oraz wzrost aktywności BGK na rynku. W piątek prezes BGK, Dariusz Daniluk, powiedział, iż „BGK na rynku walutowym i długu jest, był i będzie obecny” oraz „ jeżeli możemy zmniejszyć komfort spekulantów to będziemy to czynili”. W trakcie ostatnich tygodni jako poziom wzrostu aktywności BGK należy wskazać psychologiczny zakres 4,30 EUR/PLN powyżej którego instytucja centralna działała bardziej agresywnie w arkuszach broniąc wyceny polskiej waluty.

Jak dotąd brak jest znaczącej reakcji rynków na polepszenie się relacji na linii Budapeszt – UE/MFW. W minionym tygodniu węgierski Rząd przekazał do parlamentu projekt ustawy w zakresie instytucji tamtejszego Banku Centralnego (MNB), tym razem zgodny ze stanowiskiem unijnych decydentów. W reakcji na ten ruch MFW oraz EBC zapowiedziały, iż powrócą do rozmów ws. pożyczki o wartości 15 mld EUR dla Węgier. Powyższe doniesienia powinny zmniejszać ryzyko koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej powiązane z forintem, który w ciągu ostatnich miesięcy traktowany był jako najsłabsze ogniwo z zestawienia, szkodząc pośrednio koronie czeskiej oraz złotemu.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano publikacji znaczących figur makroekonomicznych z rynku krajowego. Inwestorzy skupią swoją uwagę na oczekiwanych ruchu ze strony Hiszpanii, która w trakcie dzisiejszej sesji najpewniej wystąpi z oficjalnym wnioskiem o pomoc finansową dla tamtejszego sektora bankowego ( pożyczka 100 mld EUR, wobec potrzeb oszacowanych przez MFW na ok. 65 mld EUR). Ponadto podczas dzisiejszego handlu inwestorzy poznają wartość sprzedaży nowych domów w USA za maj (oczek. 345 tys.). Dodatkowo oczekiwać można komentarzy unijnych decydentów po zaplanowanym na dziś spotkaniu Hollande – Draghi.

Rozpoczynający się tydzień przyniesie publikację szeregu znaczących odczytów dla gospodarki polskiej. We wtorek poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w maju. Oczekuje się przyspieszenia w zakresie sprzedaży do 7,3% r/r, przy jednoczesnym spadku stopy bezrobocia do 12,6% r/r (poprzednio 12,9%r/r). Dane te mogą mieć większy niż zazwyczaj wpływ na rynek w świetle potencjalnej zmiany stanowisk poszczególnych członków RPP przed lipcowym posiedzeniem. W piątek ponadto poznamy saldo rachunku bieżącego za I kw. 2012r., gdzie oczekiwana wartość wynosi -4964 mln EUR.

Z technicznego punktu widzenia aktualny układ notowań wskazuje, iż możemy być świadkami kolejnego osłabienia złotego w kierunku pełnego zakresu 4,30 EUR/PLN, powyżej którego może dojść do wzrostu aktywności ze strony BKG i w konsekwencji stabilizacji notowań. Jednocześnie jako dolne ograniczenie mniej prawdopodobnego umocnienia złotego przyjmować należy 4,25 PLN oraz 4,226 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.