Słabe dane makro kładą się cieniem na sentymencie rynkowym

Słabe dane makro kładą się cieniem na sentymencie rynkowym
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-22 (11:15)

Potrzeby kapitałowe hiszpańskiego sektora bankowego wynoszą 51-62 mld euro w scenariuszu pesymistycznym, a w scenariuszu bazowym tylko 16-25 mld euro. Takie rewelacje płyną ze stress testów opublikowanych wczoraj przez firmy konsultingowe Roland Berger i Oliver Wyman.

Wyniki prezentują się nad wyraz korzystnie, patrząc z punktu widzenia maksymalnej kwoty 100 mld euro, jaką przed dwoma tygodniami UE zagwarantowała Hiszpanii. Inwestorzy pozytywnie przyjęli wyniki, co widać po poprawie wyceny hiszpańskiego długu – rentowności dziesięcioletnich obligacji spadają od dwóch dni i dziś rano wynoszą 6,65 proc., choć jeszcze na początku tygodnia straszyły poziomem 7,19 proc. Należy zwrócić uwagę, że badanie było przeprowadzone „na szybko”, a dopiero we wrześniu będą znane rezultaty dokładnego audytu, który może odkryć prawdziwe „trupy w szafach”, nie mniej jednak czwartkowy raport otwiera drogę Madrytowi, aby oficjalnie zwrócił się o pomoc finansową dla banków. Małe są jednak na to szanse, gdyż dla uspokojenia sytuacji wokół Hiszpanii konieczne jest odseparowanie finansów państwa od kondycji finansowej sektora bankowego, a przyjęcie pożyczki przez Madryt zacieśniłoby tylko tą zależność. Dla Madrytu lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby środki z europejskich funduszy ratunkowym były bezpośrednio przekazane bankom, co uchroniłoby kraj przed wzrostem długu publicznego o prawie 6 proc. PKB, a co jest głównym powodem wyprzedaży hiszpańskiego długu w ostatnich tygodniach. Ale pewności co do tego nie będziemy mieć przynajmniej do najbliższego szczytu przywódców strefy euro 28-29 czerwca, gdzie sprawa bezpośredniego dokapitalizowania banków będzie na agendzie.

Raport na temat hiszpańskich banków to pozytywne zaskoczenie czwartku, trudno jednak budować pozytywne odreagowanie przy natłoku słabych danych makroekonomicznych z całego globu. W ogólnym rozrachunku wczorajszy dzień przyniósł odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów po tym, jak chiński sektor przemysłowy odnotował kontrakcję ósmy miesiąc z rzędu, aktywność wytwórcza w strefie euro maleje od pięciu miesięcy, a przemysł w USA wprawdzie rośnie, ale najwolniej od niemal roku. Dane naświetliły, iż obecny kryzys ma zasięg globalny, a nie ogranicza się tylko do strefy euro i na razie nie widać oznak, aby miała nadejść poprawa w sferze realnej. Dodatkowo agencja ratingowa Moody’ s obcięła rating 15 dużym bankom międzynarodowym, argumentując decyzję zwiększonym ryzykiem strat z tytułu silnej zmienności na rynkach finansowych. Nie był to jednak silny cios dla rynków (decyzja była oczekiwana po tym, jak w lutym Moody’s informował o wzięciu pod lupę kilkunastu instytucji), aczkolwiek pokazuje też skalę konsekwencji, jakie niesie kryzys strefy euro na pozostałe regiony.

Teraz uwaga skupia się na spotkaniu ministrów finansów UE oraz mini-szczytu przywódców Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Oba spotkania będą istotne z punktu widzenia przygotowań pod przyszłotygodniowy szczyt wszystkich przywódców państw strefy euro. Premier Włoch Mario Monti będzie ze swoimi gośćmi szukał porozumienia w kwestii zawiązania unii fiskalnej i bankowej w strefie euro, co z jednej strony jest warunkiem koniecznym dla Berlina, a dla Madrytu i Rzymu podstawową przeszkodą dla poprawienia rentowności swojego długu. Wszelkie pozytywne wzmianki z dzisiejszych spotkań będą odczuwalne na rynku walutowym, gdyż będą wzmacniać oczekiwania, iż europejskie władze są zdeterminowane, aby uspokoić sytuację na rynku.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.