Słabe dane z USA psują nastroje

Słabe dane z USA psują nastroje
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-06-21 (22:10)

Dalsze spadki rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii (do 6,50 proc.) i Włoch (do 5,63 proc.) to za mało, aby podtrzymać dobre nastroje wokół euro. Inwestorzy zwyczajnie zaczynają się obawiać większego spowolnienia kluczowych gospodarek, co tym samym stworzy tylko jeszcze większe problemy dla europejskich peryferiów.

Wprawdzie chińskie i europejskie odczyty PMI były słabe, ale tak jak pisałem rano, nie tragiczne, to już mocny spadek indeksu aktywności sektora przetwórczego Filadelfii w czerwcu (minus 16,6 pkt.) może budzić pewne obawy. Zwłaszcza, że w zeszłym tygodniu rozczarował też analogiczny odczyt dla Nowego Jorku (2,29 pkt.). Gorsze od prognoz okazały się też dane nt. cotygodniowego bezrobocia (wzrost do 387 tys.), wstępne szacunki indeksu PMI dla przemysłu (52,9 pkt.), czy też dynamika sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,55 mln), chociaż nie odbiegały od nich znacząco.

Przed nami jeszcze publikacja wstępnych wyników niezależnego audytu dla hiszpańskich banków (około godz. 17:30), która może dać odpowiedź na pytanie, czy 100 mld EUR wsparcia proponowanego przez międzynarodowe instytucje, będzie rzeczywiście wystarczającą kwotą, która ustabilizuje tamtejszy system bankowy. Zwłaszcza, że w poniedziałek hiszpańska prasa spekulowała o 150 mld EUR (El Confidential). Wyraźnie ucięcie tych spekulacji może nieco poprawić nastroje na rynku, zwłaszcza, że hiszpański minister gospodarki zapowiedział dzisiaj, iż oficjalny wniosek o pomoc dla sektora bankowego zostanie skierowany w najbliższych dniach, a szczegóły powinny zostać domknięte do końca lipca (wtedy też poznamy ostateczne wyniki audytu). Tyle, że kwestia hiszpańska rozbija się nie o banki, a o kwestie finansowania na rynku długu – obserwowany w ostatnich dniach spadek rentowności obligacji oczywiście cieszy, ale nie ma gwarancji na ile jest to trwała tendencja. Można się ona gwałtownie odwrócić, jeżeli okaże się, że za spekulacjami o możliwej interwencji ze strony ECB/ESM/EFSF (kombinacji jest wiele) nie pójdą konkretne działania.

Dzisiaj wieczorem, chociaż dyskusja ta najpewniej będzie też prowadzona jutro na posiedzeniu Ecofin (wszystkich ministrów finansów UE), dowiemy się też, czy Grekom udało się zyskać nieco czasu na wdrożenie koniecznych działań będących fundamentem międzynarodowej pomocy. Tyle, że to nie jest rozwiązaniem greckich problemów.

Jutro w kalendarzu mamy odczyt indeksu Ifo z Niemiec (godz. 10:00). Po ostatnich rozczarowaniach w postaci słabego ZEW i PMI, szacunki na poziomie 105,9 pkt. w czerwcu mogą być zagrożone. Głębszy spadek oczywiście stanie się pretekstem do dalszego wzrostu ryzyka na rynkach.
Do godz. 13:30 sytuacja na EURUSD wyglądała dobrze – udało się osiągnąć szczyt w okolicach 1,2698. Jednak później sytuacja zaczęła się szybko odwracać. W efekcie po godz. 16:00 ustanowiliśmy minimum na 1,2594. Złamanie okolic 1,2640 to sygnał, iż stają się one mocnym oporem. Mocne wsparcia to jednak dopiero rejon 1,2550-70, który możemy testować w najbliższych godzinach. Wygląda na to, że rynek zaczyna jednak realizować przedstawiany kilka dni temu scenariusz spadku do 1,2440-65 na koniec tygodnia.

Kluczowe opory: 1,2625; 1,2637-1,2650; 1,2685; 1,2720; 1,2760; 1,2780; 1,2800; 1,2823; 1,2850
Kluczowe wsparcia: 1,2600-1,2610; 1,2590; 1,2570; 1,2556; 1,2530; 1,2490-1,2500; 1,2450; 1,2415; 1,2385; 1,2355; 1,2330; 1,2287

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.