Fed nie zmienia nastawienia do QE3, ale rynki reagują spokojnie

Fed nie zmienia nastawienia do QE3, ale rynki reagują spokojnie
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-21 (09:39)

Zakończenie posiedzenia FOMC było najbardziej oczekiwanym wydarzeniem tego tygodnia, gdyż w obliczu niepewnej sytuacji na borykającym się z kryzysem zadłużenia Południu Europy rynki oczekiwały zdecydowanych działań banków centralnych, w tym Rezerwy Federalnej.

Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy były mocno rozczarowujące, podobnie jak indeksy koniunktury, przez co często mieliśmy do czynienia z odwrotną interpretacją danych makroekonomicznych – gorsze odczyty zwiększały nadzieje na nowy program luzowania ilościowego. Po wczorajszej decyzji FOMC i konferencji prasowej szefa Fed można jednak powiedzieć, że z dużej chmury mały deszcz. I to zarówno jeśli chodzi o decyzję Komitetu, jak i o reakcję rynków. Fed utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc., jednocześnie deklarując ich stabilność do „późnego 2014 r.”. Można było oczekiwać, że data ta zostanie przesunięta do 2015 r., jednak same stopy procentowe w rozgrywce rynkowej mają obecnie drugorzędne znaczenie. Na pewno oczekiwano przedłużenia Operation Twist, która jest operacją sterylizowaną (nie zwiększa bilansu Fed-u) i polega na zamianie długu krótkoterminowego o zapadalności do 3 lat na długoterminowy o horyzoncie 6-30 lat. Pozwala to na obniżenie rynkowych stóp procentowych i kosztu kredytu. Zgodnie z oczekiwaniami Operation Twist została przedłużona do końca 2012 r. i powiększona o 267 mld USD. Fed ściął także prognozy wzrostu gospodarczego USA do 1,9-2,4 proc. w 2012 r. oraz do 2,2-2,8 proc. w 2013 r. Wcześniej prognozy te wynosiły, odpowiednio, 2,4-2,9 proc. i 2,7-3,1 proc. Natomiast w żaden sposób nie została zmieniona retoryka dotycząca innych narzędzi stymulacyjnych (QE3). Ben Bernanke zapewnił, że Rezerwa Federalna jest gotowa wspierać gospodarkę USA, gdy sytuacja będzie tego wymagać (czyli rynek pracy będzie wykazywał dalsze oznaki słabości). Tym samym powtórzył frazę doskonale już znaną inwestorom. Najważniejszy punkt rynkowej gry nie został zatem spełniony, jednakże spokojna reakcja eurodolara i amerykańskich giełd wskazuje, że po prostu teraz oczy ponownie zwrócone będą na Europę. Fed spełnił plan minimum, tj. przedłużył wymianę obligacji i nie zamknął drogi innemu programowi luzowania ilościowego. Tym samym to, czy popyt na ryzykowne aktywa zostanie utrzymany będzie zależał od rozwoju sytuacji w Hiszpanii, procesu negocjacji warunków wypłaty kolejnych transz pomocy finansowej Grecji (po zaprzysiężeniu Antonisa Samarasa na premiera koalicyjnego rządu złożonego z Nowej Demokracji, PASOK-u oraz Demokratycznej Lewicy teoretycznie nie powinno być z tym problemu, jednak zapowiedzi prób złagodzenia warunków planu oszczędnościowego oraz pogłoski o braku zaangażowania najważniejszych koalicyjnych polityków w nowopowstały rząd budzą pewne obawy), a także publikowanych danych makroekonomicznych.
Tych ostatnich dziś zdecydowanie nie zabraknie i być może to wstępne indeksy PMI urosną do rangi tygodniowego market movera. Póki co na rynek spłynął indeks PMI dla przemysłu z Chin, który w czerwcu spadł 8 miesiąc z rzędu, do 48,1 pkt. Kluczowe dla zachowania eurodolara i złotego będą jednak indeksy PMI z Europy – o godz. 9:28 poznamy wartość PMI dla przemysłu i usług z Niemiec (prog. 45,2 pkt oraz 51,5 pkt), natomiast 30 min. później te same dane zostaną opublikowane dla Eurolandu (prog. 44,9 pkt oraz 46,4 pkt). O godz. 14:30 rozpocznie się natomiast seria odczytów z USA: najpierw wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 380 tys.), pół godz. później czerwcowy indeks PMI dla przemysłu (prog. 53 pkt), natomiast o godz. 16:00 sprzedaż nowych domów na rynku wtórnym w maju (prog. 4,56 mln), czerwcowy indeks Fed z Filadelfii (prog. 0 pkt) oraz indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board za maj (prog. 0,1 proc.). O godz. 16:00 rozpoczyna się też spotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa), którzy w Luksemburgu będą debatować nt. sytuacji Grecji, Cypru oraz sektora bankowego w Hiszpanii. Zatem nie brakuje dziś potencjalnych impulsów do zwiększenia zmienności na rynkach, przy czym ewentualne słabe dane z USA powinny być interpretowane wprost jako sygnał do wyprzedaży ryzykownych aktywów.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.