Mieszane nastroje po posiedzeniu FOMC

Mieszane nastroje po posiedzeniu FOMC
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-06-21 (09:38)

Podczas porannego handlu złoty oscyluje blisko poziomów wyznaczonych podczas końcówki wczorajszej sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,23 PLN za euro, 3,34 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,526 PLN wobec franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu ustabilizowały się blisko 5-letnich minimów i wynoszą aktualnie 5,167% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza sesja okazała się neutralna dla złotego, który po osiągnieciu maksimum wobec euro (4,225 PLN) ostatecznie wrócił w rejony 4,24 PLN, tym samym nie zmieniając znacząco swojej wyceny wobec głównych walut (EUR/PLN +0,06%, USD/PLN +0,01%, CHF/PLN +0,06%, GBP/PLN -0,06%). Bezpośrednim powodem takiego zachowania była realizacja analogicznego scenariusza na notowaniach eurodolara, który zwyczajowo warunkuje zachowanie inwestorów również wobec złotego. Kwotowania EUR/USD pomimo podwyższonej zmienności w godzinach wieczornych nie uległy znaczącej zmianie (0,07%) wskazując, iż wczorajsza retoryka i decyzje podjęte przez członków FOMC zostały już w dużej mierze zdyskontowane wcześniej, a część inwestorów liczyła raczej na podjęcie bardziej agresywnych działań ze strony FED’u. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się przedłużyć program Operation Twist (wymiana „krótkich papierów dłużnych” na te o dłuższym terminie zapadalności), aż do końca 2012r. przy jednoczesnym zwiększeniu programu o 237 mld USD. Jednocześnie Ben Bernanke utrzymał wcześniejszą retorykę sugerującą możliwe podjęcie dalszego luzowania gospodarczego w przypadku „wzrostu znaczących ryzyk zagrażających wzrostowi”. Inwestorzy odebrali doniesienia te z umiarkowanym optymizmem – wydaje się, iż część uczestników rynku miała nadzieje na zainicjowanie (naszym zdaniem aktualnie mało prawdopodobnego) programu QE3.

W przypadku rynku krajowego należy ponownie zaznaczyć, iż 5-letnie minima na rentownościach polskiego długu zostały pogłębione podczas wczorajszego handlu (minimum 5,127%). W dużej mierze przyczyniła się do tego wczorajsza udana aukcja 5-letnich stałoprocentowych obligacji, gdzie z uwagi na znaczący popyt przeprowadzona została aukcja dodatkowa. Był to jednocześnie ostatni przetarg w tym półroczu. Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli MF w czerwcu Polska będzie miała sfinansowane już 75% potrzeb pożyczkowych zakładanych w budżecie, co w świetle aktualnych zewnętrznych zagrożeń gospodarczych wydaje się być efektywną strategią realizowaną konsekwentnie przez Resort.

W trakcie dzisiejszego handlu poznamy protokół z czerwcowego posiedzenia RPP, jednak wątpliwym jest, aby przebieg dyskusji gremium był w stanie znacząco przełożyć się na notowania złotego. W świetle ostatnich odczytów fundamentalnych, jak wczorajszej publikacji inflacji bazowej za maj na poziomie 2,3% r/r, oczek 2,7% r/r, wydaje się, iż perspektywa podniesienia kosztu kredytu w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobna. Ponadto coraz częściej spekuluje się, iż w przypadku wzrostu zagrożeń zewnętrznych dla gospodarki Polskiej (potencjalne kolejne bail-out’y w Strefie) Rada będzie zmuszona do obniżenia stóp.

Jednocześnie dużo większe znaczenie dla kwotowań złotego będą miały dzisiejsze publikacje figur makroekonomicznych na szerokim rynku, gdzie zaplanowane zostały odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Strefy Euro. Oczekuje się nieznacznego spadku wskaźników przygotowanego przez Markit Economics.

Ponadto wedle niepotwierdzonych doniesień podczas dzisiejszego handlu może dojść do oficjalnego zwrócenia się Hiszpanii o pomoc finansową z Unii (oficjalny bail-out). Ok. godz. 11:00 poznamy wyniki aukcji długu hiszpańskiego o wartości 1-2 mld EUR, w przypadku kolejnego znaczącego wzrostu rentowności scenariusz bail-out’u należy traktować jako wysoce prawdopodobny. Aktualny poziom oprocentowania hiszpańskich obligacji 10-letnich wynosi 6,792%. Pomimo, iż znajduje się on poniżej psychologicznej granicy 7,00% to w dalszym ciągu uniemożliwia efektywne finansowanie się przez rynek.

W świetle wczorajszego umiarkowanego optymizmu po decyzji FED oraz dzisiejszych figur makroekonomicznych i potencjalnego czynnika ryzyka w postaci aukcji długu hiszpańskiego zakładać można, iż złoty może się osłabiać, tracąc z uwagi na fakt wzrostu awersji do ryzyka na szerokim rynku. Z technicznego punktu widzenia mocno prawdopodobne wydaje się szybkie podejście pod 4,25 EUR/PLN oraz możliwe naruszenie wyższych poziomów, aż do 4,30 EUR/PLN. Scenariusz taki potwierdza aktualny układ notowań na koszyku walutowym (BOSSAPLN), który sugeruje, iż pary związane z złotym mogą tracić podczas dzisiejszego handlu.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.