FED rozczarował, w czwartek rządza dane makro

FED rozczarował, w czwartek rządza dane makro
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-06-21 (09:19)

Wczorajsza sesja europejska była wyjątkowo spokojna. Oczekiwanie na wieczorne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) skutecznie uśpiło inwestorów i handel na głównej parze walutowej był przez większą część dnia bardzo spokojny.

Pomimo, ze wahania EUR/USD były niewielkie to obowiązywał ruch północny i wykres powolnie kierował się na wyższe poziomy. Pomagały przede wszystkim spadające rentowności obligacji krajów PIIGS i perspektywa utworzenia koalicyjnego rządu w Grecji, ale puste kalendarium makroekonomiczne i brak istotnych bieżących informacji spowodowały, że handel był wyjątkowo stonowany.

Zbliżanie się do startu notowań w Stanach Zjednoczonych w niewielkim stopniu powodowało początkowo większe ruchy na wykresie eurodolara. Sytuacja zgodnie z oczekiwaniami zmianie uległa dopiero wieczorem, kiedy rozpoczęło się posiedzenie Fed’u. Rezerwa Federalna postanowiła pozostawić stopy procentowe na rekordowo niskich poziomach i tutaj oczywiście zaskoczenia nie było. Zmartwiło to, że korekcie w dół poddany został wzrost gospodarczy w 2012 i 2013 roku (co zdaniem Bena Bernanke jest m.in. powodem słabnącego popytu z Chin) oraz podwyższone zostały również prognozy dotyczące stopy bezrobocia. Dużym zaskoczeniem nie było również przedłużenie Operacji Twist do końca 2012 roku, ale nie były to kroki, których do końca oczekiwali inwestorzy. Co prawda szef Fedu stwierdził, iż Rezerwa jest gotowa dalej wspierać gospodarkę, jednak uzależnia to od dalszej sytuacji na rynku pracy, dodatkowo przedłużenie Operacji Twist uznane zostało przez Bena Bernanke jako „bardzo odważny krok”, co może wskazywać, że QE3 to nie tak bliska perspektywa.

Chociaż reakcje na głównej parze były skrajne, chwilowo eurodolar wystrzelił nawet do poziomu 1,2750, to ostatecznie dziś rano spadł do okolic wczorajszych minimów. W tym jednak wypadku swój udział miały również dane z Chin i spadkowa sesja azjatycka spowodowana słabym wynikiem indeksu PMI dla przemysłu, który wyniósł 48,1pkt., co oznacza, że spada już od 8 miesięcy.

Wczoraj w kwestii ESM i EFSF wypowiedziała się kanclerz Niemiec, Angela Merkel, która stwierdziła, że w teorii któryś z funduszy mógłby zostać użyty do kupowania obligacji państw strefy euro na rynku wtórnym, ale takie rozwiązanie nie jest rozważane.

Pary złotowe podczas posiedzenia FOMC były dosyć stabilne i poruszały się w granicach poprzedniej zmienności. Wczorajsza publikacja produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyła i wypadła znacznie powyżej prognoz. Rodzima waluta przez większość notowań umacniała się, a dziś rano znajduje się w okolicach wczorajszych minimów. Dziś, około godziny 14:00 powinniśmy również poznać treść protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Gracze na rynkach finansowych będą dziś mieli bardzo wiele czynników do podejmowania decyzji inwestycyjnych, bo kalendarium makroekonomiczne jest bardzo obfite. Najpierw tuż przed godziną 10:00 poznamy dane o indeksach PMI dla usług i przemysłu dla Strefy Euro. Nieco później, około 10:30 powinniśmy poznać wyniki aukcji hiszpańskich. Na godzinę przed startem notowań w USA poznamy pierwsze dane z USA. Będzie to liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a na godzinę 15:00 zaplanowany jest wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Ostatnie dwie publikacji zaplanowane są na godzinę 16:00. Poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz poziom indeksu Fed z Filadelfii.

Źródło: Jacek Jarosz, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.