Rynki pokładają nadzieje w Fed

Rynki pokładają nadzieje w Fed
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-06-20 (11:36)

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest komunikat FOMC i konferencja prasowa Fed, przed którą zostaną przedstawione nowe projekcje makroekonomiczne. Rynki wiążą wielkie nadzieje z wystąpieniem Bernanke licząc na to, że Fed zdecyduje się na dalsze działania mające wesprzeć amerykańską gospodarkę.

Analitycy w tej kwestii zostają podzieleni. Zdaniem jednych gospodarka USA ma się całkiem dobrze pomimo chwilowej zadyszki i do podjęcia nowych działań Fed skłoniłoby dopiero wyraźne spowolnienie tempa wzrostu. Inni z kolei argumentują, że już teraz Fed może zdecydować się na kolejną rundę luzowania polityki monetarnej, by już teraz uchronić USA przed recesją. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wydłużenie kończącej się w czerwcu operacji Twist, polegającej na skupowaniu obligacji długoterminowych i wyprzedaży obligacji krótkoterminowych. Alternatywa jest również powiększenie portfela aktywów poprzez zakup długoterminowych obligacji zabezpieczonych kredytami hipotecznymi. Jeśli Fed zaskoczy rynki swoim działaniem i podejmie dodatkowe kroki poza rozszerzeniem operacji Twist, to dolar najprawdopodobniej będzie dalej tracił na wartości i obserwować będziemy kontynuację wzrostów na rynkach akcji. W przeciwnym wypadku możliwa jest realizacja zysków.

Podczas środowej sesji nie poznamy ważniejszych danych makroekonomicznych ze świata. Na drugi plan schodzi kwestia grecka i hiszpańska. Rynki mogą pozostawać dość stabilne w oczekiwaniu na komunikat FOMC. Para EURUSD po raz kolejny w dniu wczorajszym testowała poziom 1,27 pomimo bardzo słabego odczytu indeksu ZEW z Niemiec. Od początku tego tygodnia wszytki negatywne informacje napływające na rynek są ignorowane, a poprawa nastrojów związana jest z nadzieją, że Fed przystąpi do działania już teraz, a nie tylko wyrazi gotowość do działa. Z technicznego punktu widzenia eurodolar utrzymują się w kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie wyznacza obecnie opór w okolicy 1,2780-1,2800. To powinno sprzyjać wzrostom na tej parze. Ewentualne wznawianie krótkich pozycji w EURUSD można rozważyć po konferencji prasowej Bernanke, jak już będzie wiadomo, jaką strategie przyjął Fed.

EURPLN

Eurozłoty realizuje scenariusz zakładający test wsparcia na poziomie 4,21 w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie 4h. Utrzymujące się lepsze nastroje w oczekiwaniu na komunikat Fed sprzyjają umocnieniu złotego. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,2600. Symptomem do kontynuacji spadków na EURPLN będzie ponowne zejście poniżej poziomu 4,23.

EURUSD

EURUSD handlowany jest w kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie wyznacza opór w rejonie 1,2780-1,28, natomiast dolne wsparcie w okolicy 1,2580-1,26. Z technicznego punktu widzenia bardzo prawdopodobne jest ustanowienie w dniu dzisiejszym nowego maksimum lokalnego w czerwcu. Z ewentualnymi krótkimi pozycjami na EURUSD poczekalibyśmy do zakończenie konferencji prasowej Bernanke.

GBPUSD

Na GBPUSD obserwujemy węższy zakres wahań. Para wybroniła wczoraj wsparcie na poziomie 1,56, co było symptomem do umocnienia funta. GBPUSD zbliża się ponownie w rejon istotnego oporu na poziomie 1,5780 w postaci 50% zniesienia Fibo. Na wykresie dziennym najbliższe wsparcie w postaci linii Kinjun znajduje się na poziomie 1,5632.

USDJPY

Notowania USDJPY pozostają w kanale spadkowym na wykresie tygodniowym, blisko górnego ograniczenia. Być może konferencja Fed przyczyni się do istotnego ruchu kierunkowego na tej parze. Jak na razie na wykresie tygodniowym para znajduje się w zakresie wynikającym z chmury ichimoku, co jest sygnałem neutralnym . Najbliższy opór to okolice 79 jenów za dolara.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.