Grecja jak na razie pozostanie w strefie euro

Grecja jak na razie pozostanie w strefie euro
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-06-18 (13:12)

Nadzieję, że po nowych wyborach parlamentarnych w Grecji uda się stworzyć rząd koalicyjny przybrały realny wymiar. Oficjalne wyniki potwierdziły, że Nowa Demokracja wygrała wybory, a uzyskana przewaga nad Syrizą zapewnia jest wraz z PASOK większość parlamentarną.

To przyczyniło się do istotnej poprawy nastrojów na rynkach finansowych i wzrostu apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Przynajmniej na jakiś czas rynki mogą złapać oddech, gdyż ryzyko niekontrolowanego bankructwa Grecji oddaliło się, tym samym odbywający się szczyt G20 nie przyniesie przełomu.

Wydarzeniem tego tygodnia będzie natomiast posiedzenie FOMC. W oczekiwaniu na to zdarzenie na rynkach powinien utrzymywać się optymizm, jako, że inwestorzy liczą, że Fed przyjdzie z odsieczą. Europa walczy z kryzysem zadłużeniowym, jednak USA ma problemy fiskalne, które wcześniej czy później trzeba będzie rozwiązać. Poza tym w ostatnim czasie z USA napływają słabe dane makroekonomiczne, które potwierdzają, że obserwowane ożywienie złapało zadyszkę. To sprawia, że FOMC zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej w najbliższą środę, jednak do końca nie wiadomo w jakiej formie. Najprawdopodobniej jednak Fed zainicjuje kolejną operacją twist polegającą na wymianie w swoim portfelu krótkoterminowych papierów dłużnych na długoterminowe z terminem zapadalności od sześciu do trzydziestu lat, która będzie miała za zadanie obniżyć długoterminowe rynkowe stopy procentowe.

Podobnie jak miniony, ten tydzień również otwiera się luką wzrostową na eurodolarze. Para testowała okolice 1,27 USD za euro, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów. Choć problem zadłużenia w Europie pozostał, to jednak rynki cieszą się z wygranej greckich partii proeuropejskich.

EURPLN

Spadek awersji do ryzyka na rynkach świtowych przełożył się na umocnienie złotego. Nasza krajowa waluta już w piątek silnie zyskiwała na wartości, a dzisiaj zostało ustanowione nowe czerwcowe minimum na EURPLN. Wzrost apetytu na ryzyko będzie sprzyjał złotemu, tak więc w kolejnych dniach może zostać podjęta próba testu okolic 4,21, gdzie wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Silnym oporem pozostaje rejon 4,30. Ewentualne zrównanie się obecnej podfali spadkowej z okolic 4,36 z poprzednia podfalą spadkową z poziomu 4,4290 w stosunku 1:1 nastąpiłoby w rejonie 4,17.

EURUSD

EURUSD przetestował poziom 1,27 i obecnie obserwujemy odreagowanie ostatnich wzrostów na tej parze. Istotnym wsparciem pozostają okolice 1,2600 i poziom ten powinien zostać utrzymany w dniu dzisiejszym. Z technicznego punktu widzenia jest szansa na kontynuacje wzrostów na tej parze. Najbliższy opór w postaci 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z początku maja tego roku znajduje się na poziomie 1,2782.

GBPUSD

Wyłamanie się z zeszłotygodniowego zakresu konsolidacji przyniosło kontynuację wzrostów na GBPUSD w rejon 1,5780, gdzie opór wyznacza 50% zniesienie Fibo. Obecnie dolar zyskuje na wartości względem funta, jednak spadki na GBPUSD powinny wyhamować w rejonie 1,5600, gdzie znajduje się istotne wsparcie. Para w dalszym ciągu handlowana jest poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która przebiega obecnie w rejonie 1,5840.

USDPLN

USDPLN pogłębił spadki. Dolarzłoty znalazł tymczasowe wsparcie w rejonie 3,3270, jednak poprawa nastrojów na rynkach świtowych sprawa, że zloty może kontynuować umocnienie. Obecnie na wykresie dziennym mamy do czynienia z korektą prostą całości silnych wzrostów obserwowanych od początku marca 2012. Zrównanie podfali spadkowych w ruchu korekcyjnym w 100% nastąpi w okolicy 3,26, gdzie wsparcie wyznacza także zniesienia 61,8% Fibo. Najbliższy opór to poziom 3,42.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.