Rynki zadowolone z wyników greckich wyborów

Rynki zadowolone z wyników greckich wyborów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-06-18 (09:57)

Podobnie jak po ogłoszeniu poprzednich wyników wyborów w Grecji (6 maja), po weekendzie eurodolar notowania rozpoczął od luki. Tym razem jednak była to luka hossy, po której kurs EUR/USD w kilka godzin osiągnął maksimum na poziomie 1,2747, czyli najwyższym od prawie miesiąca.

Tym samym eurodolar przebił opór wyznaczony przez szczyty z 10 i 11 czerwca (1,2670) połączony z 38,2 procentowym zniesieniem Fibonacciego majowego trendu spadkowego. Obecnie najbliższe wsparcie i opór wyznaczają te dwa wymienione poziomy.

Rynek odetchnął po wyborach

Wyniki greckich wyborów parlamentarnych przyniosły dużą ulgę rynkom finansowym. Wygrała je bowiem Nowa Demokracja z poparciem 29,7 proc. wyborców, wyprzedzając tym samym swojego największego przeciwnika i zwolennika odejścia od reform oszczędnościowych narzuconych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy- lewicową koalicję SYRIZA (26,9 proc. głosów). Zwycięstwo SYRIZY i brak kontynuacji reform oszczędnościowych mogłoby oznaczać wyjście Grecji ze strefy euro, dlatego też inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wyniki wyborów. Wyraźnie poprawił się rynkowy sentyment- od wczoraj zawężają się spready rentowności między 10- letnimi obligacjami w zasadzie wszystkich państw strefy euro (oprócz Finlandii i Holandii), a niemieckimi bundami. W stosunku do dolara umacnia się również większość walut państw z grona rynków wschodzących (z węgierskim forintem na czele). Z kolei wszystkie główne zachodnioeuropejskie indeksy giełdowe notowania rozpoczęły od wzrostów. Wyniki wyborów oznaczają, że prawicowa proeuropejska i prooszczędnościowa Nowa Demokracja otrzyma dodatkowe 50 mandatów i prawdopodobnie stworzy koalicję z lewicową partią Pasok. Razem te dwie partie mogą liczyć na 162 miejsca w nowym parlamencie (do większości wymaganych jest 151 mandatów). Co prawda zarówno Nowa Demokracja, jak i Pasok zapowiedziały renegocjacje warunków pożyczek (w celu rozłożenia w czasie ich kosztów społecznych i podjęcia działań wspierających wzrost gospodarczy), jednak nie zmienia to faktu, że w krótkim terminie ryzyko rozpadu strefy euro znacznie zmalało.

Dziś rozpoczęcie szczytu G20

Dziś jak i w najbliższych dniach na notowania największy wpływ będą miały postępy w formułowaniu nowego rządu w Grecji. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stworzenie koalicji przez dwie partie: Nową Demokrację i Pasok, lub dodatkowo z lewicową Dimar. Obydwie koalicje zapewniają kontynuację reform narzuconych przez UE i MFW, dlatego zawiązanie jednaj z nich stanowiło będzie silne wsparcie dla rynkowych nastrojów. Dziś również w Meksyku rozpoczyna się szczyt G20.

Najważniejszym tematem rozmów będzie kryzys zadłużeniowy w strefie euro (jednak mało możliwe wydaje się ogłoszenie nowych metod jego zwalczenia). Prawdopodobnie nowe propozycje zostaną ogłoszone na szczycie Unii Europejskiej rozpoczynającym się 28 czerwca. Dziś kalendarz danych makroekonomicznych nie obfituje w wiele ważnych odczytów. Poznamy jedynie indeks nastrojów na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych- NAHB. Oczekiwany jest lekki spadek jego wartości (z 29 do 28 pkt.), nie zmienia to jednak faktu, ze w tym sektorze gospodarki USA od kilku miesięcy da się zaobserwować wyraźną poprawę – widać to również po indeksie NAHB, który przybiera obecnie wartości najwyższe od połowy 2007 roku.

Złoty najmocniejszy od ponad miesiąca

W ślad za poprawą sentymentu po wyborach w Grecji, na wartości zyskuje również polska waluta. Po godzinie 9:00 kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2450, a USD/PLN na poziomie 3,34. Notowania złotego w stosunku do dolara przebiły tym samym ważne wsparcie przy poziomie 3,36, a spadki kursu zatrzymały się przy 50 - okresowej średniej kroczącej. Złoty nie był tak mocny zarówno w stosunku do euro jak i dolara od ponad miesiąca. Dziś nie poznamy żadnych danych makro z rodzimej gospodarki, jednak w tym tygodniu czeka nas m. in. dynamika produkcji przemysłowej i wskaźnik inflacji bazowej w maju oraz protokół z czerwcowego posiedzenia RPP.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.