Otwarcie luką na notowaniach złotego

Otwarcie luką na notowaniach złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-06-18 (09:18)

Otwarcie notowań złotego w nowym tygodniu przyniosło rozpoczęło się za pomocą niewielkiej, 1,5-groszowej luki, umacniającej polską walutę. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,239 PLN za euro, 3,333 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,529 PLN wobec franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym nieznacznie spadły i wynoszą aktualnie 5,256% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Złoty zareagował lekkim umocnieniem na powyborcze informacje z Francji oraz Grecji. Jednocześnie należy pamiętać, iż już w piątek w parę godzin przed zamknięciem polska waluta zyskała skokowo 4 groszy wobec euro, częściowo dyskontując realizację pozytywnego scenariusza wyborczego.
Głosowanie we Francji nie przyniosło niespodzianki, gdzie Partia Socjalistyczna i jej sojusznicy zdobyła absolutną większość w tamtejszym parlamencie. Zakładać można, iż tak znaczące poparcie polityczne pozwoli Francois Hollande’owi na zajęcie twardszego stanowiska wobec Niemiec i realizację swoich postulatów w zakresie pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Dużo ważniejsze okazały się doniesienia z Grecji, gdzie konserwatywna Nowa Demokracja wygrała wybory zdobywając 29,7% głosów (dane wstępne Reuters), co przekłada się na 129 mandatów w 300 miejscowym parlamencie. Tuż za nią uplasowała się anty-reformatorska lewicowa partia SYRIZA. Potencjalny koalicjant ND, PASOK, zdobył 33 miejsca. Nieznaczne jedynie polepszenie nastrojów na rynkach wynika z faktu, iż uwaga inwestorów przenosi się obecnie w kierunku rozmów koalicyjnych na linii ND - PASOK, czyli ugrupowań, które uprzednio wynegocjowały bail-out dla Grecji, a po majowych wyborach nie potrafiły utworzyć rządu. Kwestią niewiadomą pozostaje również fakt, czy Antonis Samaras (lider Nowej Demokracji) starać się będzie, zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, o renegocjacje poprzednich umów z MFW i UE. Unijni decydenci najprawdopodobniej dadzą grekom więcej czasu ( wcześniej mówiło się o ok. 100 dniach), aby Ci zaimplementowali wcześniej uzgodnione reformy w celu otrzymania pomocy międzynarodowej o wartości 130 mld EUR. Aktualny stan funduszy państwa pozwala jeszcze finansować działalność jedynie przez kilka tygodni.

Teoretycznie złoty traktowany zwyczajowo jako ryzykowne aktywo powinien znacząco zyskać na powyborczym spadku awersji do ryzyka na rynkach. W praktyce polska waluta licząc od poprzedniego poniedziałku (11.06) zyskała już 13 groszy względem wspólnej waluty, dyskontując przynajmniej częściowo potencjalny, pozytywny scenariusz w Grecji. Analogiczny scenariusz można było zaobserwować w pierwszych godzinach handlu w nowym tygodniu na notowaniach eurodolara (miniony tydzień przyniósł wzrost o 0,68%), gdzie pierwsza fala optymizmu została zastąpiona przez nieznaczną realizacje zysków.

Jednocześnie pomimo potencjalnego ryzyka dla rynków w postaci rozmów koalicyjnych na linii ND – PASOK wydaje się, iż prawdopodobieństwo osiągniecia porozumienia jest na tyle wysokie, iż pozytywne nastroje utrzymają się nieznacznie umacniając złotego oraz wycenę wspólnej waluty na rynkach. Warto ponadto pamiętać, że zgodnie z wypowiedziami decydentów z poprzedniego tygodnia, banki centralne (G20) gotowe są stabilizować rynki w przypadku wzrostu zmienności na notowaniach związanej z wyborami w Grecji.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano żadnych znaczących publikacji z kraju i zagranicy. Uwaga rynków koncentrować się będzie na rozmowach koalicyjnych w Grecji oraz powyborczych komentarzach unijnych decydentów. Ponadto warto mieć na uwadze, iż podczas dzisiejszego handlu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie grupy G20, które również w dużej mierze poświęcone będzie tematowi Hellady.
Z technicznego punktu widzenia nieznaczne wsparcie na poziomie 4,22 EUR/PLN jak dotąd ostudziło zapał kupujących polską walutę. jednocześnie jako dolną granicę wahań dla notowań podczas dzisiejszej sesji należy przyjąć pełny, psychologiczny zakres 4,20 EUR/PLN, który pokrywa się z linią szczytów z 23 kwietnia oraz 10 lutego br. Od góry notowania ograniczane będą nowo utworzoną pro-spadkową luką ( zakres 4,235 – 4,25 EUR/PLN) oraz pełnym zakresem 4,25 EUR/PLN, w którym można oczekiwać wzrostu popytu na złotego.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.