Banki centralne przyćmiły agencje ratingowe

Banki centralne przyćmiły agencje ratingowe
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-15 (09:41)

Agencje ratingowe w czwartek kolejny raz postraszyły inwestorów – tym razem bardzo aktywna w ostatnich tygodniach agencja Egan Jones obniżyła rating kredytowy Francji z poziomu A- do BBB+, utrzymując jego negatywną perspektywę, natomiast Moody’s ściął ocenę 5 holenderskich banków, w tym dużych ING i ABN Amro.

Tradycyjnie jednak rynki wykazały się odpornością na tego typu decyzje – cięcia ratingów są spodziewane i nie wnoszą niczego nowego do kryzysu zadłużenia, gdyż inwestorzy zdają sobie sprawę, że sytuacja budżetowa poszczególnych państw jest daleka od dobrej, a kondycja banków jest dużą niewiadomą. Do negatywnych informacji teoretycznie należy też zaliczyć fakt, że banki hiszpańskie najprawdopodobniej będą potrzebować ok. 70 mld EUR na dokapitalizowanie, a nie jak wcześniej szacował MFW 40 mld EUR. Tutaj jednak ponownie – rynki były przygotowane nawet na dużo większą kwotę pomocy, a szacunki niektórych analityków przekraczały nawet 100 mld EUR. Siłę negatywnych informacji przyćmiły jednak deklaracje o gotowości banków centralnych do skoordynowanej interwencji – gdyby po niedzielnych wyborach w Grecji na rynkach finansowych zapanował chaos, największe banki centralne gotowe są do działania mającego na celu przywrócenie stabilizacji rynkom i ochronę przed potencjalnych kryzysem kredytowym. Informacja ta wypłynęła z grona urzędników grupy G20, której spotkanie poświęcone kryzysowi zadłużenia odbędzie się w meksykańskim mieście Los Cabos w dniach 18-19 czerwca, a więc tuż po wyborach w Grecji. Pewną redukcję napięcia wywołały już informacje o tym, że niepublikowane sondaże dają zwycięstwo Nowej Demokracji. O ile jednak to można uznać za czystą spekulację, to już fakt gotowości do działania banków centralnych w znacznym stopniu może złagodzić rynkowe skutki niepomyślnych wyborów w Grecji. Banki te mogłyby zacząć skupować obligacje z rynku wtórnego czy podjąć decyzję o nadzwyczajnym programie ilościowym. Tak czy inaczej reakcja rynków mogłaby wtedy być nieco bardziej stonowana.

Wiadomość o potencjalnej interwencji banków centralnych wygenerowała wzrosty aktywów ryzykownych. Dzięki temu amerykański indeks S&P wzrósł wczoraj o 1,08 proc., przez co są duże szanse na dobre otwarcie rynków europejskich. Eurodolar natomiast przebił strefę oporu 1,26-1,2620, aktualnie notując poziom 1,2634. Niemniej takie zachowanie otwiera drogę do tetu poziomu 1,2680. Powrót do aktywów ryzykownych bardzo dobrze widoczny jest na rynku złotego, który wczoraj zyskał względem euro ponad 2 gr (zasadnicza część ruchu miała miejsce po godz. 17:00) oraz blisko 4 gr w stosunku do dolara. Para EUR/PLN przebiła ważne wsparcie na poziomie 4,30. Tym samym, zakładając, że końcówka tygodnia przyniesie lekką kontynuację wczorajszych ruchów, umocnienie polskiej waluty może być kontynuowane. Na większą zmienność i bardziej zdecydowane wyznaczenie kierunku ruchu przyjdzie jednak poczekać do następnego, powyborczego tygodnia (oprócz wyborów w Grecji na 17 czerwca zaplanowana jest także druga tura wyborów parlamentarnych we Francji).

Dzisiejsze kalendarium jest nieco bogatsze niż czwartkowe, jednak także nie należy oczekiwać większej reakcji na publikowane dane z USA. Gorsze dane nie zwiększają rynkowego pesymizmu, gdyż wówczas rosną szanse na program QE3. Warto zwrócić uwagę na publikowany o godz. 14:30 czerwcowy indeks NY Empire State (prog. 14,0 pkt), który jest pierwszym z amerykańskich wskaźników wyprzedzających i może coś powiedzieć o czerwcowym PMI i ISM. O godz. 15:15 poznamy dane o produkcji przemysłowej w USA za maj (prog. 0,1% m/m), a 40 min. później wartość indeksu wstępną za czerwiec indeksu Uniwersytetu Michigan (prog. 77,5 pkt), który pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Rynek jena czeka też na konferencję prasową prezesa BoJ, który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0-0,1 proc. i nie zmienił programu skupu aktywów, jednak pojawiają się głosy, że BoJ może w najbliższym czasie podjąć nadzwyczajne środki, łącznie z rozszerzeniem programu ilościowego, w celu osłabiania jena.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.