Dane makro w cieniu wyborów w Grecji

Dane makro w cieniu wyborów w Grecji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-06-15 (09:38)

Mimo podwyższonej awersji do ryzyka widocznej na rynku długu oraz kilka dni przed kluczowymi rozstrzygnięciami na greckiej scenie politycznej, wspólna waluta ponownie zyskała na wartości. Nad ranem kurs EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,2630.

W obliczu dużej niepewności panującej na rynku spodziewamy się jednak, że euro dziś będzie tracić na wartości i kurs EUR/USD ponownie zejdzie poniżej poziomu 1,26. Zmienność jednak powinna być ograniczona, gdyż inwestorzy wstrzymają się z wszelkimi ruchami na rynku do czasu ogłoszenia wyników w Grecji. Nasza analiza możliwych scenariuszy po wyborach w dzisiejszym raporcie specjalnym.

USA: dziś dane na temat koniunktury

Dziś poznamy pierwszy z serii regionalnych indeksów koniunktury- New York Empire State. Po kwietniowym rozczarowaniu, w maju wartość indeksu znów pozytywnie zaskoczyła, plasując się na poziomie 17,1 pkt. (głównie z powodu dużego wzrostu dostaw i nowych zamówień), znacznie przewyższając prognozy. W czerwcu konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie 14 pkt. Regionalne indeksy koniunktury są często dobrymi prognostykami przed odczytem indeksu obrazującego stan przemysłu w całych Stanach Zjednoczonych- ISM dla przemysłu. Niemniej jednak największa korelację z indeksem ISM wykazuje Chicago PMI, którego wartość za czerwiec poznamy dopiero pod koniec miesiąca. Kilkadziesiąt minut po odczycie NY Empire State poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w maju. Konsensus zakłada spowolnienie z 1,1 proc. w kwietniu do 0,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca. Za zwolnieniem dynamiki produkcji przemysłowej przemawia spadek indeksu ISM dla przemysłu w maju, niemniej jednak jego składowa – nowe zamówienia – wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku. Przewidywań nie ułatwiły odczyty regionalnych indeksów koniunktury w maju, które wypadły bardzo różnie. Odczyt gorszy od konsensusu osłabiłby nastroje i wpłynął na umocnienie dolara. Co więcej w połączeniu z wczorajszymi danymi, zwiększałby prawdopodobieństwo kolejnego luzowania ze strony Fed. Wczoraj bowiem okazało się, że presja inflacyjna spada szybciej niż zakładano, a dane z rynku pracy po raz kolejny okazały się gorsze od oczekiwań. Wraz z dynamiką produkcji przemysłowej opublikowany zostanie wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych.

Wstępne dane o nastrojach konsumentów w USA

Ze Stanów Zjednoczonych poznamy również wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan w czerwcu. Indeks ten sporządzany jest na podstawie ankiet telefonicznych, w których gospodarstwa domowe oceniają bieżące oraz perspektywy przyszłych warunków ekonomicznych. W czerwcu konsensus rynkowy zakłada nieznaczny spadek wartości indeksu (z 79,3 do 77,5 pkt.). Za takim scenariuszem przemawia wyhamowanie poprawy na rynku pracy, widocznej chociażby po wczorajszych danych (4- tygodniowa średnia dla nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 382 tys.). Jednak w ostatnich miesiącach sentyment konsumentów wyraźnie poprawił się. Świadczy o tym nieprzerwany wzrost indeksu od dziewięciu miesięcy (to najdłuższa seria wzrostów tego indeksu od 1978 roku, czyli początku jego publikacji) – w maju odnotował najwyższy poziom od października 2007 roku (79,3 pkt.). Dzisiaj jednak poznamy zaledwie wstępne dane (bazujące na 60 proc. ankiet) – w ostatnich sześciu odczytach, wartość indeksu rewidowana była w górę, w tym, w trzech przypadkach, nawet po początkowym spadku wartości indeksu rewizja ostatecznie „wyciągała” go powyżej ostatniej wartości, podtrzymując tym samym serię nieprzerwanych wzrostów. Wszystko to skłania do podchodzenia z pewną rezerwą do wstępnych danych.

Polska: wzrośnie deficyt na rachunku obrotów bieżących

Złoty wczoraj ponownie zyskał na wartości. Nad ranem kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2850, a USD/PLN na poziomie 3,39. W dalszej części dnia wraz z lekkimi spadkami na eurodolarze tracić powinna również polska waluta. Dziś z rodzimej gospodarki poznamy bilans płatniczy za kwiecień. Szacujemy, że deficyt na rachunku obrotów bieżących był wyraźnie wyższy niż marcu i wyniósł 908 mln EUR. Największy wpływ na taki rezultat miał deficyt salda towarowego, który oceniamy na poziomie 808 mln EUR. Spodziewamy się, że wartość eksportu liczona w euro wyniosła 11 992 mln EUR, a importu 12 800 mln EUR, co przekłada się na dynamikę zmian na poziomie odpowiednio 4,4 i 2,5 procent rok do roku. Więcej o dzisiejszych danych z Polski w komentarzu do danych.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.