Atmosfera wyczekiwania

Atmosfera wyczekiwania
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-06-13 (11:37)

Ratingi hiszpańskich banków w dół: Pierwsze kwadranse wczorajszej sesji amerykańskiej przyniosły spadek kursu eurodolara do poziomu dziennych minimów. Byki nie dały się jednak zepchnąć do wartości piątkowych dołków i wspierając się na wzrostach indeksów z Wall Street wyprowadziły skuteczną kontrę, która pozwoliła im dziś rano znów znaleźć się w okolicy poziomu 1,25.

Widać zatem, że na szerokim rynku dominuje od wczoraj atmosfera wyczekiwania. Zarówno podaży jak i popytowi trudno jest się zdecydować na podjęcie większych działań. Inwestorzy czekają przede wszystkim na wynik niedzielnych wyborów w Grecji. Od ich wyniku w dużej mierze będzie zależeć dalsza przyszłość Strefy Euro. Istnieją bowiem obawy, że gdy wybory wygra radykalne ugrupowanie SYRIZA to Ateny wkroczą na ścieżkę prowadzącą do opuszczenia Eurostrefy. W sprzeczności z takim scenariuszem stoi jednak wczorajsza wypowiedź szefa SYRIZY, który zapowiedział, że po wygranych wyborach położy on kres „zgniłemu greckiemu państwu” utrzymując przy tym wspólną walutę. Trudno jednak dawać pewność tym słowom zwłaszcza na chwilę przed wyborami. Poza oczekiwaniem na wynik niedzielnego głosowania uczestnicy rynku muszą wciąż borykać się z negatywnymi informacjami m.in. obniżką ratingów hiszpańskich banków, czy też wypowiedzią niemieckiego ministra finansów, który stwierdził, że unia bankowa (proponowana notabene przez kanclerz Angelę Merkel) nie będzie miała sensu bez silnej unii fiskalnej, która łączy się z oddaniem części suwerenności państw w tym zakresie. Jednak ładunek negatywnych emocji na rynku jest bardzo duży co może sprzyjać krótkoterminowym próbom odreagowania, trudno jednak będzie opuścić zakres obecnej zmienności.

Złoty w ruchu bocznym

Końcówka wtorkowej sesji europejskiej na rynku złotego przyniosła zwyżkę notowań par USD/PLN i EUR/PLN. Cena euro podskoczyła do poziomu 3,3450, natomiast dolar podrożał do 3,4930 zł. Stan deprecjacji rodzimej waluty skończył się jednak wraz z odbiciem na eurodolarze. Powrót kursu pary EUR/USD w okolicę poziomu 1,25 dał szanse na odreagowanie, z którego skorzystał złoty. Dziś o poranku ceny zagranicznych walut kształtują się na zbliżonych poziomach co na początku wtorkowego handlu. W dniu dzisiejszym sytuację na krajowym rynku dalej będą kształtować impulsy z szerokiego rynku. Poza tym inwestorzy z pewnością zwrócą uwagę na odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce.

Pierwsze dane w tym tygodniu

Środowe kalendarium makroekonomiczne otwierają dane na temat produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Odczyt zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Analitycy spodziewają się przyspieszenia tempa spadku z poziomu 0,3% m/m do 1 % m/m. Następnie o godzinie 14:00 ogłoszony zostanie poziom inflacji w Polsce w miesiącu maju. Eksperci oczekują lekkiego wyhamowania tempa wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych z poziomu 4% r/r do wartości 3,8% r/r. Pół godziny po tej publikacji znane będą dane na temat sprzedaży detalicznej w USA. Według szacunków w maju ma się ona skurczyć o 0,2% m/m, po tym jak w poprzednim okresie odnotowano wzrost w wysokości 0,1% m/m. Ostanie dziś dane opublikowane zostaną o godzinie 14:30 i będzie to inflacja PPI w USA. Szacunki mówią o tempie wzrostu cen producentów na poziomie 1,2% r/r, czyli o 0,7% wolniej niż w kwietniu.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.