Pomoc dla Hiszpanii uspokaja rynki. Na jak długo?

Pomoc dla Hiszpanii uspokaja rynki. Na jak długo?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-11 (10:13)

Hiszpańskie banki zostaną dokapitalizowane kwotą do 100 mld euro – takie ustalenia płyną z weekendowej telekonferencji ministrów finansów strefy euro. Po przeszło 2,5 godz. gorącej dyskusji kraj z Płw. Iberyjskiego otrzymał zapewnienie, że jego banki zostaną dofinansowane z unijnych funduszy na preferencyjnych warunkach.

W ten sposób unijni politycy dali sygnał, że zdają sobie sprawę z powagi sytuacji w Europie i przystąpili do zastosowania zapobiegawczych kroków. Ogłoszona kwota może się wydawać zawyżona (jest zbliżona do maksymalnych szacunków rynkowych), jednak według komentarzy przedstawicieli rządu hiszpańskiego wielkość pomocy ma gwarantować bufor bezpieczeństwa na wypadek, gdyby właściwe potrzeby krajowych banków okazały się wyższe. Dodatkowo w przypadku niższej kwoty, inwestorzy mogliby spekulować, iż przyznane środki są niewystarczające i cel w postaci uspokojenia rynkowych nastrojów wokół Hiszpanii nie zostałby osiągnięty. Dokładne wartości nie są jeszcze znane – dziś eksperci MFW mają opublikować raport na temat sytuacji w hiszpańskich bankach, a 21 czerwca w rezultaty z audytu przedstawią niezależne instytucje wynajęte przez rząd w Madrycie. Hiszpanii ostatnio zaczęło coraz bardziej zależeć na jak najszybszym zapewnieniu wsparcia kapitałowego dla banków, obawiając się, że zaplanowane na 17 czerwca wybory w Grecji przyniosą nowe wstrząsy na rynkach finansowych, które pogorszyłyby sytuację finansową kraju i sektora bankowego. Teraz część rynkowej presji powinna zejść z Hiszpanii a ryzyko ucieczki depozytów z krajowych instytucji bankowych wyraźnie zmaleć. Premier Mariano Rajoy stwierdził w weekend, że dzięki reformom zapowiedzianym przez jego rząd kraj nie musi starać się o pełne finansowanie państwowych wydatków, choć na rynku nie brak opinii, że pakiet dla banków może być wstępem dla ostatecznego bailoutu dla czwartej gospodarki strefy euro. Przed Hiszpanią stoi trudne zadanie poradzenia sobie ze strukturalną słabością gospodarki, najwyższym bezrobociem w Unii (24,3 proc.) oraz wysokim zadłużeniem autonomicznych regionów. W najbliższym czasie zagrożenie niewypłacalności kraju zostało zredukowane, jednak wydaje się nieuniknione, że w ciągu kilku miesięcy sytuacja budżetowa kraju powróci na pierwsze strony gazet.
Wstępna reakcja rynków finansowych na weekendowe doniesienia jest wyraźnie pozytywna. Kwota 100 mld euro wydaje się zadowalać inwestorów i osłabiać obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu po kolejnych państwach bloku i załamanie europejskich finansów. Euro skoczyło o 1,1 proc. względem dolara, umacniając się do 1,2672, na fali realizacji zleceń stop-loss z krótkich pozycji w unijnej walucie. Optymizm przynosi wzrost apetytu na ryzykowne aktywa, na czym m.in. korzysta także polski złoty – kurs EUR/PLN obniżył się do 4,26. Wzrost zaufania inwestorów do Hiszpanii widać tez na rynku długu, gdzie rentowność hiszpańskich dziesięciolatek spada dziś rano o 14 pb do 6,07 proc., choć jeszcze tydzień temu było to ponad 6,4 proc. Czy ten optymizm utrzyma się dłużej? Raczej nie, gdyż skoro sama Hiszpania obawia się o wynik greckich wyborów, to takiej samej ostrożności należy oczekiwać od uczestników rynku i w kolejnych dniach awersja do ryzyka może ponownie wzrastać. A trzeba pamiętać, że kwestia grecka na samym 17 czerwca się nie kończy, gdyż opierając się na ostatnich sondażach dwie partie, Nowa Demokracja i Syriza, mają zbliżoną ilość głosów na poziomie 20-30 proc., co oznacza, że trzeba się liczyć z okresem formowania koalicji, do którego inwestorzy raczej nie będą podchodzić spokojnie. Szczególnie zwycięstwo radykalnej Syrizy, której lider Alexis Tsipras wielokrotnie zapowiadał zerwanie porozumień pożyczkowych w przypadku wygranej w wyborach, może na powrót wprowadzić panikę na rynki finansowe. Duża niepewność powinna o sobie dać znać w kolejnych dniach, przezwyciężając dzisiejszy optymizm.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.