Londyn przesadził, w piątek złoty już tracił

Londyn przesadził, w piątek złoty już tracił
Tygodniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-06-08 (14:37)

Pierwszy pełny tydzień czerwca przyniósł na rynkach wyraźne odreagowanie. Skorzystał na tym złoty, który podczas nieobecności inwestorów z Warszawy umocnił się do poziomów niewidzianych od miesiąca. Fantazja graczy z Londynu była jednak zbyt duża i w piątek złoty oddawał czwartkowe umocnienie. W perspektywie kolejnych tygodni może być słabszy niż obecnie.

Poprawę nastrojów jaką w mniejszym lub większym stopniu odnotowaliśmy na różnych rynkach zawdzięczamy głównie bankom centralnym. Po bardzo słabym maju rynki zaczęły spoglądać w kierunku, który w ostatnich latach był najbardziej niezawodny. Nadzieje na wsparcie ze strony banków centralnych zostały spełnione przez Bank Chin – obniżono tam stopy procentowe o 25 bp, podobnie jak dwa dni wcześniej w Australii. Z Fed i EBC dotarł niespójny sygnał. Wiceprezes Fed dała w środę inwestorom nadzieję na większą ekspansję monetarną i jej wypowiedzi wprawiły Wall Street w stan euforii, co przełożyło się też na umocnienie złotego. Po decyzji Banku Chin akcje drożały jeszcze bardziej, a euro zyskiwało do dolara. Jednak szef Fed nie podtrzymał rynkowych nadziei, nie odnosząc się bezpośrednio do działań, które mógłby podjąć Fed. W efekcie balon oczekiwań zaczął tracić powietrze, a o słabszym końcu tygodnia przesądziła decyzja agencji Fitch, która obniżyła rating Hiszpanii.

Wracając do rynku złotego nie sposób odnieść się do tego, co wydarzyło się w Boże Ciało. Po komentarzach Jannet Yellen i decyzji Banku Chin złoty zyskiwał wraz z poprawą sytuacji na rynkach globalnych, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Jednak w czwartek przy nieobecności inwestorów z Warszawy kurs EURPLN był w pewnym momencie poniżej 4,23, tj. ponad 18 groszy niżej niż jeszcze w poniedziałek. Nie po raz pierwszy mamy zatem sytuację, kiedy dzień wolny w Warszawie przy działającym Londynie oznacza bardzo duży ruch na rynku złotego. Tak duży ruch nie miał uzasadnienia ani fundamentalnego, ani technicznego i w piątek został skorygowany.

W cieniu tych wydarzeń mieliśmy decyzję RPP, która wpływu na notowania nie miała. Rada nie zmieniła poziomu stóp, nieco łagodząc retorykę. Naszym zdaniem ostatni miesiąc potwierdził, iż podwyżka stóp nie była potrzebna, a zarazem była mocno ryzykowna. W obecnych okolicznościach należałoby raczej zastanawiać się nad obniżkami. Oczekujemy jednak, iż Rada nie będzie zmieniać poziomu stóp nawet do końca roku o ile na rynku nie dojdzie do załamania (które przełożyłoby się na pogłębienie recesji w Europie Zachodniej i spowolnienia w Polsce).

Banki centralne pomogły nieco rynkom w tym tygodniu i być może nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Obniżka stóp w strefie euro w lipcu jest realna, Fed przedłuży też zapewne operację twist (amerykański bank centralny zastępuje w swoim portfelu krótkoterminowe obligacje długoterminowymi, co ma pomóc obniżać rynkowe stopy procentowe). Jednak banki centralne nie są w stanie same doprowadzić do uspokojenia sytuacji na rynkach i przyspieszenia wzrostu na świecie. Tymczasem problemy hiszpańskiego sektora bankowego w połączeniu z brakiem planu działań europejskich polityków to zapowiedź kolejnych rynkowych turbulencji. Do tego dochodzi jeszcze wielka niewiadoma związana z ryzykiem greckich wyborów (17 czerwca). To wszystko nakazuje podchodzić do umocnienia złotego z dużą ostrożnością. W piątek o godzinie 14.00 kurs EURPLN wynosił 4,2960, USDPLN 3,4475, CHFPLN 3,5770, zaś GBPPLN 5,3195.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.