Wszystkie oczy zwrócone na EBC

Wszystkie oczy zwrócone na EBC
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-06 (10:18)

Czerwcowe posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego będzie najtrudniejszym do początku roku. Prezes Mario Draghi wraz ze współpracownikami stoi przed dylematem, czy nastał moment na wprowadzenie dodatkowych narzędzi monetarnych, czy też odłożyć decyzję na kolejne posiedzenie.

Od początku tygodnia na rynkach finansowych buduje się atmosfera wyczekiwania na odpowiedź EBC w związku z ostatnimi zawirowaniami na rynkach finansowych. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza w strefie euro przy jednoczesnej eskalacji kryzysu zadłużenia, który coraz mocniej uderza w Hiszpanię i jej sektor bankowy, a także może wykluczyć Grecję z unii walutowej, wywierają coraz większą presję na bank centralny, aby poluzował swoją politykę. Do takich działań namawiała w tym tygodniu szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, zdaniem której EBC powinien pobudzić kulejącą gospodarkę Eurolandu poprzez m.in. program pożyczek płynnościowych LTRO, lub obniżkę stóp procentowych. Pewnych wskazówek dotyczących kursu polityki monetarnej oczekiwano po wtorkowej telekonferencji ministrów finansów i bankierów centralnych państw grupy G7, jednak zakończyło się ono bez wydania oświadczenia. Z wypowiedzi ministra finansów Japonii Juna Azumiego wynikały niewiele mówiące zapewnienia, że G7 rozważa różne strategie działania w kierunku rozwoju gospodarki światowej i będzie wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemów Grecji i Hiszpanii. Co to oznacza dla EBC? Mario Draghi może zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze bank centralny może obniżyć benchmarkową stopę procentową, aby pobudzić gospodarkę. Tylko że stopy już znajdują się na historycznym minimum 1 proc., a mimo to nie zachęca to przedsiębiorstw do zwiększania kredytowania. Bank może także zapowiedzieć kolejną rundę LTRO w celu poprawy płynności w europejskim sektorze bankowym, co mogłoby poprawić sytuację na rynku długu. W końcu EBC może powrócić do skupu na rynku wtórnym obligacji skarbowych państw, które mają kłopoty z wysokimi rentownościami. Szczególnie to trzecie rozwiązanie miałoby najsilniejszy wpływ na uspokojenie nastrojów rynkowych, gdyż obniżenie w konsekwencji oprocentowania na hiszpańskich obligacjach odsunęłoby od kraju widmo konieczności zwrócenia się o pomoc finansową do UE i MFW. Żadne z rozwiązań nie jest pewne i nie jest jeszcze uwzględnione w cenach aktywów, także ogłoszenie wprowadzenia któregoś z wymienionych narzędzi przyniesie spadek awersji do ryzyka i silną aprecjację euro względem pozostałych głównych walut. Jest tylko jeden problem – EBC może wstrzymać się od jakiejkolwiek decyzji i poczekać na ruch ze strony unijnych polityków, gdyż uruchomienie narzędzi monetarnych teraz zdjęłoby z polityków presję do wprowadzenia ze swojej strony strukturalnych rozwiązań kryzysu. Stąd tak samo silne może być dziś rozczarowanie biernością EBC, jak i zaskoczenie ogłoszeniem nowych narzędzi. Nasuwa się tylko jedno pytanie. Czy naprawdę teraz jest najlepszy czas na polityczne przepychanki? Patrząc jednak na ostatnią postawę Mario Draghiego, bardziej prawdopodobne jest jednak rozczarowanie.
Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona o godzinie 13:45, a 45 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego. Także dziś decyzję o poziomie kosztu pieniądza podejmuje Rada Polityki Pieniężnej, ale tutaj nie powinno być zaskoczenia – po niespodziewanej majowej podwyżce do 4,75 proc. większość członków Rady wyrażało wspólny pogląd, że z kolejną decyzją poczeka na nowe prognozy NBP, które pojawią się za miesiąc. Oprócz tego w dzisiejszym kalendarzu publikacji uwagę zwraca rewizja PKB strefy euro za I kw. (11:00), odczyt dynamiki produkcji przemysłowej z Niemiec za kwiecień (12:00) oraz Beżowa Księga Fed (20:00) będąca raportem banku centralnego na temat stanu amerykańskiej gospodarki. Dziś po dwóch dniach nieobecności do handlu wracają inwestorzy z Wielkiej Brytanii, którzy nadganiając zaległości mogą z rana dać wsparcie dla umacniających się od początku tygodnia euro, jak i złotego. W drugiej części dnia trzeba jednak podchodzić ostrożnie do kontynuacji optymizmu.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.