Lekki powiew optymizmu na początku tygodnia

Lekki powiew optymizmu na początku tygodnia
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-06-05 (14:31)

Po fatalnym ubiegłym tygodniu, kiedy to czerwony kolor dominował na giełdach, a euro względem dolara spadło do poziomu 1,2288, inwestorzy rozpoczęli kolejny tydzień w nieco lepszych nastrojach. Na giełdach nie było jeszcze widać poprawy sentymentu ...

... (ale po udanej sesji w Azji i będących na plusach kontraktach na amerykańskie indeksy, dziś europejskie parkiety prawdopodobnie rozpoczną od zwyżek), za to na rynku walutowym było to już wyraźnie zaakcentowane – kurs eurodolara dziś rano przekroczył poziom 1,25, a polska waluta zyskała względem euro i dolara, odpowiednio, 3 gr i ponad 4 gr. Wspomóc ten ruch mógł BGK, wykorzystując niższą płynność spowodowaną nieobecnością inwestorów z Wielkiej Brytanii. Handel tam powraca dopiero jutro, więc niższa płynność jeszcze będzie się utrzymywać, jednak żeby złoty dalej mógł łatwo zyskiwać potrzebna jest dalsza poprawa klimatu inwestycyjnego. Po publikacji przez HSBC i Markit indeksu PMI dla usług z Chin, który nieoczekiwanie wzrósł w maju z 54,1 do 54,7 pkt (najwyższy odczyt od 19 miesięcy, i mimo, że analogiczny indeks publikowany przez China Federation of Logistics and Purchasing pokazywał odwrotną tendencję), pojawia się szansa na utrzymanie dobrych nastrojów, pod warunkiem, że dane makro z Europy nie pokrzyżują optymistom szyków. Obniżenie ratingu Wielkiej Brytanii o jeden poziom, do AA- przez agencję Egan Jones nie będzie miało wielkiego znaczenia dla rynków. Można powiedzieć, że jest to równoważone pomyślnym wynikiem kontroli Troiki w Portugalii, która może poradzić sobie z redukcją deficytu budżetowego do 4,5 proc. PKB już w tym roku, a nowa transza pomocy w wysokości 4,1 mld EUR ma zostać zatwierdzona. Niemniej, szykujący się na po 17 czerwca przegląd finansów Grecji może już być sporym czynnikiem ryzyka dla rynków, obok wyniku nowych wyborów parlamentarnych, który jednak zmaterializuje się dopiero w drugiej połowie czerwca.

Wielka polityka w strefie euro nie da jednak o sobie zapomnieć, gdyż kwestia problemów z zadłużeniem i sektora bankowego w takich krajach jak Grecja czy Hiszpania wciąż jest palącym problemem. Na dziś na rano zaplanowana jest telekonferencja przywódców państw i prezesów banków centralnych grupy G7 (USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Wlk. Brytania oraz Włochy), która ma być poświęcona właśnie europejskiemu kryzysowi zadłużenia, a zapewne zdominowana zostanie przez hiszpański problem. Po tym jak w weekend premier tego kraju Mariano Rajoy zaproponował utworzenie w strefie euro nowej władzy fiskalnej, która kontrolowałaby i harmonizowała budżety oraz zarządzała europejskimi długami, a wczoraj niemiecki komisarz ds. walutowych Olli Rehn zasygnaliował, aby wziąć pod uwagę bezpośrednie dokapitalizowanie hiszpańskich banków z ESM, nadzieje na bardziej konkretne ustalenia wzrosły. Państwa G7 powinny być zgodne co do tego, że gdyby była potrzeba, należy uruchomić wszelkie możliwe instrumenty do ratowania sytuacji. Taka pewność jest ważna dla rynków – póki co Hiszpania nie zwraca się jeszcze o bezpośrednią pomoc przy rekapitalizacji instytucji finansowych, ale gdyby taka konieczność zaszła, istotne jest szybkie zapewnienie pomocy. W tej kwestii oczy będą zwrócone też na ECB i jutrzejszą konferencję Mario Draghiego po posiedzeniu. Zmiana tonu na bardziej gołębi i zasygnalizowanie np. rozważania wprowadzenia LTRO3 odebrane zostałyby pozytywnie przez rynki.

Wśród dzisiejszych danych makro w Europie będą dominować finalne publikacje indeksów PMI dla usług. O godz. 9:53 poznamy indeks PMI dla usług z Niemiec (prog.52,5 pkt), a 5 min. później ze strefy euro (prog. 46,5 pkt). O godz. 11:00 podana zostanie sprzedaż detaliczna z Eurolandu (prog. -0,1 proc. m/m), a o 12:00 zamówienie w niemieckim przemyśle (prog. -1,0 proc. m/m). Będą to jednak dane za kwiecień, a więc mocno historyczne. Większych emocji powinien dostarczyć indeks ISM dla usług z USA o godz. 16:00 (prog. 53,8 pkt) oraz informacje na temat pojawiających się planów na ratowanie hiszpańskiego sektora bankowego.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.