W oczekiwaniu na dane z rynku pracy

W oczekiwaniu na dane z rynku pracy
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-06-01 (10:30)

Na rynkach finansowych obserwujemy pogłębienie spadków. Klimat inwestycyjny pozostaje fatalny. Obawy o Hiszpanię i wciąż niejednoznaczne sondaże w Grecji potęgują niepewność o losy strefy euro. Rynki nie mają pretekstu do korekty na bardzo wyprzedanym rynku.

Dzisiaj w nocy zostały opublikowane ostateczne dane na temat chińskiego wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym. Indeks PMI opracowany przez HSBC spadł w maju do 48,4pkt. z 49,3pkt. w kwietniu, a więc odczyt był niższy niż wstępne szacunki na poziomie 48,7pkt. Z kolei oficjalny indeks PMI dla Chin spadł w maju do 50,4pkt., podczas gdy analitycy oczekiwali 52,2pkt. Opublikowany w czwartek raport ADP o liczbie nowych etatów w sektorze prywatnym, a także liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych były gorsze od prognoz. Tempo wzrostu gospodarczego w USA również spowalnia, co nie wróży dobrze kondycji gospodarki światowej. Z kolei dzisiejsze ostateczne dane na temat indeksów PMI ze strefy euro i Niemiec w maju były gorsze w porównaniu do kwietnia, jednak nieco lepsze od prognoz.

W dniu wczorajszym agencja Dow Jones Newswire podała, że europejski departament Międzynarodowego Funduszu Walutowego mógłby wesprzeć Hiszpanie w walce z kryzysem bankowym. MFW zaprzeczył, a rzecznik Funduszu powiedział, że rozważane są różne scenariusze gospodarcze we wszystkich państwach członkowskich. Zdaniem szefa Europejskiego banku Centralnego strefa euro potrzebuje wiarygodnych mechanizmów dofinansowania banków. Świadomość tego mają wszyscy, wciąż są to jednak tylko puste słowa. Wczoraj Komisja Europejska podała, że w obecnej formie europejski fundusz pomocowy nie jest w stanie wspierać bezpośrednio europejskich banków. Z kolei europejskim decydentom najwyraźniej brakuje remedium na obecny kryzys. Bezradność wobec pogarszającej się sytuacji w strefie euro ma swoje przełożenie na kurs europejskiej waluty, która już piąty tydzień z rzędu silnie traci na wartości. Już dawno nie obserwowaliśmy takiej serii nieustających spadków na EURUSD.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Dane te uchodzą za jedne z najważniejszych w miesiącu. Analitycy oczekują, że stopa bezrobocia w maju pozostanie na poziomie 8,1%, natomiast oczekiwany jest wzrost liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA do 150tys. w maju. Lepsze odczyty mogą stać się impulsem do odbicia na rynkach akcji. W dalszym ciągu jednak motorem wszelkich ruchów na rynku pozostaje wysoko awersja do ryzyka.

EURPLN

Indeks PMI dla przemysłu Polski po raz kolejny rozczarował i zanotował spadek do poziomu 48,9pkt. To zaważyło na notowaniach złotego, który od rana traci na wartości. Para EURPLN trwale przełamała opór na poziomie 4,40 i obecnie porusza się w kanale wzrostowym na wykresie godzinowym. Górne ograniczenie kanału wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 4,36 i opór w rejonie 4,43.

EURUSD

W średnim terminie celem spadków na EURUSD będą okolice minimum z czerwca 2010r, czyli rejon 1,19. Tam również przebiega dolne ograniczenie kanału spadkowego na wykresie tygodniowym. Perspektywy dla euro nie są najlepsze, także wszelkie korekty wzrostowe na tej parze będą okazją do wznawiania krótkich pozycji. Silny opór to poziom 1,2620.

GBPUSD

Jesteśmy coraz bliżej tegorocznego minimum na GBPUSD i poziom ten ma szanse zostać osiągnięty nawet dzisiaj. Dynamika spadków na funtdolarze jest duża, a utrzymujący się awersja do ryzyka tylko sprzyja spadkom na tej parze. Najbliższy opór to poziom 1,5400.

USDJPY

Japoński minister finansów ostrzegł przed możliwą interwencją w przypadku dalszego umocnienia jena. Para USDJPY pozostaje w trendzie spadkowym w granicach wyznaczonych przez dolne i górne ograniczenie kanału spadkowego. Silną strefą oporu są okolice 79,20-79,40. Najbliższe wsparcie to poziom 78 jenów za dolara.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.