Kolejny krok Irlandii na drodze do powrotu na rynek długu

Kolejny krok Irlandii na drodze do powrotu na rynek długu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-05-31 (12:25)

Obniżkom kursu EUR/USD towarzyszą spadki na giełdach, gwałtowne wzrosty rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii, mocno obniżające się krzywe dochodowości długu Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz deprecjacja walut emerging markets towarzyszą. Kurs po przebiciu bariery 1,25 i 1,24 naruszał dołki z 2008 roku. Wsparciem jest obecnie strefa 1,2330 - 1,2350.

Kurs wzrasta się rano w okolicach 1,2400 i prawdopodobnie będzie kontynuował korektę - poziom 1,2500 nie powinien jednak zostać przebity.

W dłuższym okresie kurs będzie kontynuował spadki w kierunku dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie przebiega w okolicach 1,20. Z kolei na poziomie 1,1880 usytuowane są dołki z 2010 roku - kombinacja tych bardzo ważnych poziomów będzie wyznaczać bardzo istotną strefę wsparcia.

Irlandia: referendum w sprawie Paktu Fiskalnego

Dziś odbywa się referendum w sprawie przyjęcia przez Irlandię Paktu Fiskalnego, które zostało zepchnięte na dalszy plan przez chaos na greckiej scenie politycznej i problemy hiszpańskiego sektora bankowego. Ostatnie sondaże wskazują dość jednoznacznie, że Irlandczycy powinni opowiedzieć się za zmianami przewidzianymi w Pakcie Fiskalnym. Jest to ważny krok dla kraju wychodzącego z kryzysu i jednocześnie gwarancja dalszej pomocy w wypadku intensyfikacji kryzysu zadłużeniowego i jego rozlewania się na inne kraje.

Przy okazji referendum warto przyjrzeć się sytuacji Irlandii. Mniej realny, ale wciąż możliwy staje się pełny powrót tego kraju na rynek długu w 2013 roku, czyli w terminie planowym przy przyznawaniu pakietu pomocowego. Napięta sytuacja na rynku obligacji skarbowych Włoch i Hiszpanii przekłada się od kilku tygodni na mocne wzrosty rentowności papierów dłużnych, a co gorsza ich krzywa po raz pierwszy od stycznia przybiera odwrócony kształt. Krokiem na drodze do wznowienia emisji obligacji będzie uruchomienie programu emisji bonów skarbowych - może to nastąpić jeszcze w 2012 roku. "Tak" w referendum będzie sprzyjać obniżaniu się krzywej rentowności długu, zwłaszcza na krótkim końcu. W przeciwieństwie do pozostałych gospodarek PIIGS, Irlandia powinna w 2012 roku osiągnąć dodatnią dynamikę PKB, a pozytywnymi aspektami są wysoka innowacyjność i konkurencyjność gospodarki oraz rosnąca nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, która wg prognoz OECD ma w obecnym roku wynieść 1,3 proc., a w kolejnym wzrosnąć do 2 proc. PKB.

Euroland: dezinflacja do celu ECB

Dynamika inflacji konsumenckiej w Eurolandzie powinna w maju wyhamować (z 2,6 do 2,5 proc. r/r przy celu określonym poniżej 2 proc.), a taki scenariusz bardziej prawdopodobnym czynią między innymi wtorkowe dane z Niemiec. Wygasanie presji inflacyjnej otwiera drogę do luzowania polityki pieniężnej, którego zgodnie z regułą Taylora wymaga sytuacja gospodarek peryferyjnych. Spadający dyferencjał stóp procentowych dodatkowo uderza w siłę euro.

USA: początek comiesięcznej serii publikacji z rynku pracy

Jutro ostatnia przed końcem operation twist publikacja stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia, z kolei dziś poznamy raport ADP i (jak w każdy czwartek) liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Liczba nowych aplikacji ustabilizowała się w granicach 370 tys., co sugeruje, że tempo tworzenia nowych miejsc pracy wyhamowało. Taki stan rzeczy powinien potwierdzić raport ADP - konsensus przed odczytem to wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym o 135 tys.

Polska: w maju złoty najsłabszą walutą emerging makets

W maju złoty stracił najwięcej ze wszystkich walut emerging markets i osłabił sie do dolara o ponad 10 proc. Kurs USD/PLN zbliżył się do szczytów z stycznia, które usytuowane są na poziomie 3,55. Kontynuacja spadków EUR/USD w kierunku 1,20 nieuchronnie powadzić będzie do przełamania wspomnianych maksimów. Od upadku Lehman Brothers średnia miesięczna wartość uznawanego odzwierciedlenie nastrojów inwestorów opcyjnego indeksu VIX przekroczyła historyczną wartość przeciętną i zarazem średnią z poprzedniego miesiąca w dziewięciu okresach (będzie tak również w kończącym się miesiącu), a tylko w jednym z nich złoty umocnił się do euro. Polska waluta dwukrotnie zyskała na wartości do dolara, ale skala aprecjacji była w obu przypadkach bardzo umiarkowana. Jednej z przyczyn gwałtownej deprecjacji należy upatrywać w mocnym napływie inwestycji portfelowych w pierwszych miesiącach tego roku (Pisaliśmy o tym w Raporcie Porannym z 25 maja; http://www.tms.pl/media/komentarze_pdf/poranne/2012-05-25_raport_poranny.pdf). Dziś poznamy dynamikę PKB w I kwartale, oczekujemy, że w ujęciu rok do roku wyhamuje z 4,3 do 3,5 proc., a w II kwartale do 3,4 proc.).

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.