Pesymizm w natarciu

Pesymizm w natarciu
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-05-31 (09:29)

Środa okazała się trzecim z rzędu dniem przeceny eurodolara, w którym dynamika spadków okazała się być najsilniejsza. Wspólna waluta ustanowiła nowe lokalne minimum w stosunku do dolara na poziomie 1,2357, tym samym znacznie oddalając się od oporu na 1,25.

Przecenie głównej pary walutowej towarzyszyły słabe nastroje na rynkach giełdowych – amerykański S&P 500 stracił 1,43 proc., a wiele europejskich parkietów traciło ponad 1,5 proc. Liderami spadków były giełdy w Atenach i Budapeszcie, które spadły o więcej niż 3 proc. Na tym tle obniżenie się WIG-u 20 o 0,89 proc. należy uznać za sukces warszawskiej giełdy. Nie można jednak już tego powiedzieć o polskiej walucie. Złoty wczoraj był najsłabszy od 16 maja. Pary EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły swoje nowe lokalne maksima, odpowiednio na poziomach 4,3977 oraz 3,5505. Wobec takiego rozwoju sytuacji złoty może dalej pozostawać pod presją sprzedających, chociaż lekkie przebicie ostatnich szczytów nie jest jeszcze mocnym sygnałem sprzedaży polskiej waluty.

Co tym razem skłoniło inwestorów do takiego kolektywnego odwrotu od aktywów ryzykownych? Dalej pierwsze skrzypce grają Hiszpania i Portugalia, do tego doszły jeszcze bardzo słabe dane makroekonomiczne – wszystkie publikowane wczoraj indeksy koniunktury dla strefy euro okazały się niższe od prognoz, natomiast indeks podpisanych umów kupna domów z USA zniżkował w kwietniu do poziomu -5,5% m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.), a dodatkowo zrewidowano w dół dane za marzec z 4,1 do 3,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Słaby odczyt z amerykańskiego rynku nieruchomości jest większym zaskoczeniem niż kiepskie odczyty w strefie euro. Pokazuje, że tamtejszy rynek nieruchomości wciąż jest słaby. Jeśli kolejne dane z USA publikowane jeszcze w tym tygodniu (raport ADP, indeks Chicago PMI, payrollsy, indeks ISM dla przemysłu) podtrzymają ten negatywny trend, przecena eurodolara i innych ryzykownych aktywów może jeszcze przybrać na sile, chyba, że rynki zinterpretują je jako zwiększenie szansy a QE3. Póki co jednak, w połączeniu z niepewnością wokół strefy euro, wszystko jest wykorzystywane jako powód do pozbywania się euro. I nie można się temu dziwić. Sytuacja w Hiszpanii pozostaje w tym samym, trudnym punkcie. Wczorajsza rekomendacja KE o wykorzystaniu funduszu ESM na rekapitalizację hiszpańskich banków tylko na chwilę poprawiła nastroje przyczyniając się do chwilowego skoku eurodolara z 1,2425 do 1,2470 (na razie i tak przeciwne takim rozwiązaniom pozostają Niemcy). Podobnie słowa komisarza ds. walutowych Olli Rehna o możliwości przesunięcia o rok, do 2014 r. terminu obniżki deficytu budżetowego przez Madryt do 3 proc. PKB pod warunkiem przedstawienia kompleksowego planu konsolidacji fiskalnej na do 2014 r. można zrozumieć jako sygnał rzeczywistej słabości finansów państwa z Półwyspu Iberyjskiego. Rozkładając wpływ na wczorajszą obniżkę EUR/USD poszczególnych czynników, spory wpływ miał też zwrot preferencji politycznych w Grecji. Opublikowane najnowsze sondaże wskazują na niepokojącą tendencję wzrostu poparcia dla SYRIZ-y. Jeden z nich pokazuje malejącą przewagę Nowej Demokracji (o 1,3 pp. przed SYRIZ-ą), drugi natomiast pokazuje wygraną SYRIZ-y z 30-procentowym poparciem (wcześniej też ona w nim prowadziła, ale z 28,5 proc. poparcia). Okres publikowania sondaży zakończy się 3 czerwca i prawdopodobnie nie dadzą one jednoznacznej odpowiedzi na to, jakiego wyboru ostatecznie dokonają Grecy, co będzie kolejnym czynnikiem niepewności. Ateny mają zapewnione finansowanie do końca czerwca, więc wynik wyborów może ostatecznie zaważyć na tym, czy Hellada pozostanie w strefie euro.
W czwartek sporo emocji mogą też dostarczyć kolejne publikacje makroekonomiczne. Sprzedaż detaliczna w Japonii okazała się gorsza od oczekiwań (spadek do 0,2 proc. wobec prognozy 0,5 proc. m/m). O godz. 10:00 polska waluta może zareagować na odczyt dynamiki PKB w I kw., o ile będzie on znacznie odbiegał od konsensusu prognoz ustalonego na 3,5 proc. Następnie większe emocje może wywołać seria danych z USA. O godz. 14:15 agencja ADP przedstawi swój raport o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym (prog. 148 tys.), a 15 minut później poznamy tygodniową liczbę nowych bezrobotnych (prog. 370 tys.) oraz rewizję amerykańskiego PKB za I kw. (prog. 1,9 proc. w ujęciu annualizowanym). Kalendarium zakończy odczyt indeksu Chicago PMI za maj (prog. 56,5 pkt), który odzwierciedla aktywność wytwórczą w najbardziej uprzemysłowionym rejonie Chicago. W międzyczasie warto też nasłuchiwać wiadomości z Płw. Iberyjskiego, gdyż dziś mija termin na przedstawienie koncepcji rekapitalizacji hiszpańskich banków. Dziś też Irlandia głosuje nad paktem fiskalnym – jego poparcie nie wpłynie na nastroje, ale ewentualne odrzucenie może je znacząco pogorszyć.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.