Zbyt wiele niewiadomych

Zbyt wiele niewiadomych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-05-30 (11:10)

Ostatnie 24 godziny na rynkach finansowych to w zasadzie dwie opowieści: sytuacja na eurodolarze i reszcie rynku. Przeważająca część sesji europejskiej we wtorek upłynęła pod znakiem umiarkowanego optymizmu. Nie było widać gwałtownych zmian sentymentu, a inwestorzy liczyli na spokojne odreagowanie ostatniej przeceny.

Na europejskich parkietach dominował zielony kolor, jedynie giełda w Madrycie zniżkowała o 2,34 proc., gdyż kłopoty sektora bankowego Hiszpanii zaczynają przyćmiewać obawy o wyjście Grecji ze strefy euro. Ale inwestorzy na innych rynkach zakładali pozytywny start Wall Street i się nie zawiedli – nowojorskie indeksy zyskiwały ponad 1 proc. Na rynku walutowym utrzymywała się względna konsolidacja – eurodolar oscylował wokół 1,2550, a złoty względem euro utrzymał zakres 4,3350-4,3650. Jednak wyraźnych powodów do optymizmu nie było wiele, jeśli nie wcale. Najsilniejszy cios zadał członek zarządu EBC Ewald Nowotny, który stwierdził, że bank centralny nie planuje wznowienia programu skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym, żeby obniżyć oprocentowanie i tym samym pomóc m.in. Hiszpanii w łatwiejszym pozyskiwaniu finansowania. A to, że w tym roku Madryt będzie potrzebował więcej pieniędzy na załatanie dziury budżetowej, potwierdziły dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej w Hiszpanii, która tąpnęła o 9,8 proc. w skali roku. Z Grecji straszył lider radykalnej Syrizy Aleksis Tsipras, zdaniem którego Grecja i UE znajdują się w stanie zimnej wojny, a on, jeśli wygra wybory, zerwie porozumienia pożyczkowe z Brukselą. Martwić też mogą kolejne sondaże z Grecji, gdzie wprawdzie 81 proc. ankietowanych opowiada się za pozostaniem w strefie euro, ale 44,5 proc. jest przeciwna dalszym reformom oszczędnościowym. Pojawiające się informacje powodowały, że presja wokół Eurolandu systematycznie narastała i ostatecznie euro musiało jej się poddać. W efekcie późnym popołudniem eurodolar po raz kolejny pogłębił swoje minima, tym razem do 1,2457, choć należy stwierdzić, że reszta rynku utrzymała wcześniejszy spokój, co niejako zaprzecza powrotowi paniki. Potwierdza się jednak to, iż inwestorzy mają do czynienia z coraz większą liczbą niewiadomych (Jaki wynik przyniosą wybory w Grecji? Czy kraj pozostanie w strefie euro? Jak duża będzie rekapitalizacja hiszpańskiego sektora bankowego? Skąd znajdą się na to pieniądze? itd.), co bardziej skłania ich do wyzbywania się ryzykownych aktywów i przeczekania najbliższego czasu poza rynkiem.

Czy jednak przed nami wyłącznie czarne scenariusze? Wydaje się, że jednak nie. Greckie wybory wciąż mogą przynieść pro-oszczędnościowy rząd, choć greccy politycy w ostatnich tygodniach poczuli siłę, iż mogą na więcej sobie pozwolić w negocjacjach z resztą Europy, gdyż wystąpienie kraju z unii walutowej będzie dotkliwe dla wszystkich. Umniejszyć należy także znaczenie słów Nowotnego – gwałtowny skok rentowności hiszpańskiego długu, czemu miałyby przeciwdziałać interwencje EBC, nie stanowi dużego zagrożenia. Zaangażowanie zagranicznych inwestorów, mogących masowo wyzbywać się papierów skarbowych, w dług Madrytu spadło do 34 proc. na koniec marca wobec 40 proc. na koniec 2011 r. Oznacza to, że rośnie udział podmiotów krajowych, w których interesie leży, aby kraj uniknął niewypłacalności, bądź zwrócenia się o pomoc do UE i MFW. Ponadto Nowotny nie wspominał nic o kolejnej rundzie programu dostarczenia płynności (LTRO), która niewątpliwie wzmocniłaby europejski system bankowy. Przy ogólnie dominującym pesymizmie coraz trudniej o jeszcze większe zdołowanie inwestorów i nawet najmniejszy pozytywny impuls może przynieść spore odreagowanie. Jednak lista możliwych pozytywnych zaskoczeń jest dość krótka.

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znajduje się niewiele istotnych pozycji. O 11:00 Komisja Europejska opublikuje majowe wyniki indeksów nastrojów. Najważniejszy, indeks nastrojów w gospodarce, ma spaść do 91,9 pkt. z 92,8 pkt. przed miesiącem, ale nawet głębszy spadek nie powinien być zaskoczeniem w obecnym otoczeniu. Po 11 opublikowane zostaną wyniki aukcji włoskich obligacji – Rzym zaoferuje papiery za 6,25 mld euro, które najprawdopodobniej znajdą nabywców, choć po coraz wyższych rentownościach (aukcje długu z poniedziałku i wtorku cieszyły się sporym popytem przy podwyższonym oprocentowaniu). Po południu na uwagę zasługuje jedynie raport z rynku nieruchomości USA – o 16:00 na rynek trafi odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów (prog. 0% m/m).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.