Eurodolar walczy o powrót ponad 1,26

Eurodolar walczy o powrót ponad 1,26
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-05-25 (13:48)

Eurodolar zbliżył się nad ranem do wczorajszych dołków usytuowanych poniżej 1,2520 będących jednocześnie blisko dwuletnimi minimiami, jednak nie zdołał ich sforsować. Rano przebity został opór 1,2550 stojący na drodze do poziomu 1,26. Zakończenie tygodnia poniżej okrągłej bariery będzie silnym sygnałem zwiastującym dalsze spadki kursu EUR/USD.

Niemcy: nastroje konsumentów lepsze niż przedsiębiorców

Wczorajsze, bardzo słabe odczyty PMI przyśpieszą obniżki stóp procentowych w Eurolandzie, a już teraz znalazły odzwierciedlenie w wyraźnym pogłębieniu spadków spreadu wartości swapów stopy procentowej (EUR 2Y – USD 2Y). W maju pogorszeniu uległy nastroje niemieckich przedsiębiorców (oddawane przez indeksy Ifo i PMI), z kolei w czerwcu sentyment wśród konsumentów obrazowany wskaźnikiem Gfk utrzyma się wyraźnie powyżej długoterminowej średniej. Siłą niemieckiej gospodarki, która odpowiada za około 28 proc. PKB całego Eurolandu wobec bliskiej zera dynamiki eksportu netto będzie w najbliższych kwartałach popyt wewnętrzny, w tym konsumpcja prywatna wspierana przez najniższe od zjednoczenia kraju bezrobocie.Po drugiej stronie Atlantyku, wskaźniki sentymentu gospodarstw domowych pozostają pod korzystnym wpływem spadjących cen paliw. Z kolei negatywnie oddziałuje na nie kryzys zadłużeniowy na Starym Kontynencie i wyhamowanie poprawy kondycji rynku pracy, które obrazowane jest choćby przez zatrzymanie spadków publikowanej co czwartek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Warto jednak odnotować, że od grudnia każdy finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan przynosił rewizje w górę wstępnej publikacji, która za maj przybrała wartość 77,8 punktów.

Polska: wpływ LTRO widoczny już tylko na rynku długu

W tym tygodniu minęło pół roku od pierwszej operacji LTRO. Ostatni wybuch awersji do ryzyka sprawił, że ich pozytywny wpływ na rodzimy rynek akcji i złotego został właściwie zniwelowany. Indeksy WIG i WIG 20 są w okolicach dołków z grudnia. Za euro obecnie płacimy około 10 groszy, a za dolara mniej więcej 5 groszy więcej niż kiedy po raz pierwszy banki otrzymały od ECB gigantyczny zastrzyk płynności pod postacią trzyletnich niskooprocentowanych pożyczek. Także stawki CDS na rodzimy dług przybierają wartości zaledwie kilka procent niższe niż w grudniu ubiegłego oku. Ciekawie kształtuje się natomiast sytuacja na rodzimym rynku obligacji. Ze względu na zmiany wyceny przyszłych stóp procentowych przez rynek pieniężny, które dokonały się na przestrzeni ostatnich miesięcy warto jednak zamiast do rentowności, odnieść się do statystyki z-spread, która oddaje poziom premii za ryzyko inwestycji w papiery dłużne. Okaże się, że w przypadku benchmarkowych dziesięciolatek premia ta jest mimo gwałtownych wzrostów obserwowanych od połowy maja wciąż o około 35 proc. niższa niż pod koniec ubiegłego roku.

Taki stan rzeczy jest w zgodzie z danymi NBP dotyczącymi wartości inwestycji portfelowych w rodzime papiery dłużne i jest zarazem korzystny z punktu widzenia strategii zarządzania krajowym długiem. Jednak spadek premii za ryzyko będący pochodną napływu kapitału nie idzie w parze z poprawą postrzegania perspektyw rodzimej gospodarki, co oddawałyby równie mocne spadki stawek CDS.
Istnieje zatem zagrożenie, że jeśli awersja do ryzyka utrzymywać się będzie na wysokim poziomie przez długi czas (lub gwałtownie wzrośnie) część inwestorów zdecyduje się wycofać kapitał z rodzimego rynku (zaliczanego przecież do grupy emerging markets), co będzie negatywnie oddziaływać na siłę złotego, który obok forinta należy do najbardziej wrażliwych na zmiany sentymentu walut państw wschodzących. Poznaliśmy również ważne dane z rodzimej gospodarki: stopę bezrobocia oaz sprzedaż detaliczną w kwietniu. Więcej ma temat odczytów w Komentarzach do danych.

Złoty od rana zyskuje na wartości, a waluty regionu choć umacniają się raczej umiarkowanie, to i tak są dziś najsilniejsze w grupie emerging markets. Kurs EUR/PLN zniżkował rano do poziomu 4,34 i zbliżył się do wczorajszych dołków stanowiących najbliższe wsparcie. Z kolei kurs USD/PLN spada o około 2 gorsze i około godziny 10:00 znajduje się na poziomie 3,46. Korzystna sytuacja na rynku długu PIIGS i około 1- proc. wzrosty na GPW i zachodnioeuropejskich parkietach to środowisko, które sprzyjać będzie kontynuacji aprecjacji złotego.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.