Europejscy przywódcy wciąż podzieleni

Europejscy przywódcy wciąż podzieleni
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-05-24 (09:44)

Po odreagowaniu cen aktywów ryzykownych z końca zeszłego i początku obecnego tygodnia nie ma już śladu. Wczoraj drugi dzień z rzędu silnie tracił eurodolar, pogłębiając lokalne minima (aktualnie wynosi ono 1,2545).

Oznacza to przebicie silnego wsparcia w okolicy poziomu 1,26, wyznaczonego przez dołek ze stycznia tego roku i jest silnym argumentem w rękach sprzedających euro za dalszymi zniżkami. Czerwony kolor dominował też na giełdach – główne europejskie parkiety traciły od 2 do 3 proc., WIG20 zniżkował dokładnie o 2,93 proc. Pocieszające może być to, że Wall Street udało się odrobić straty i wyjść na symboliczny plus. Argumentem za dominacją niedźwiedzi na rynkach kapitałowych i eurodolarze mogły być dobre dane z USA z rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż nowych domów w kwietniu wyniosła 343 tys., podczas gdy oczekiwano 335 tys. Przyjęto, że zmniejsza to szanse na pojawienie się QE3, co wywołało silną przecenę eurodolara. Do tego doszły jeszcze deklaracje z telekonferencji Eurogroup Working Group o konieczności przygotowania planu awaryjnego przez każdy kraj członkowski UE na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro. Co prawda zapewniono jednocześnie, że UE i MFW będą wspierać Ateny w tym procesie, jednak to, że takie opuszczenie strefy euro miałoby być kontrolowane, nie zaskakuje i nie uspokaja. Głównym determinantem złego sentymentu jest w tym momencie sam fakt pojawienia się GREXIT-u, którego prawdopodobieństwo rynki wyceniają coraz wyżej, a szacowane koszty takiego posunięcia to nawet 1 bln EUR. I już wtorek pokazał, że są w stanie interpretować negatywnie każdą wypowiedź przestrzegającą przed wyjściem Hellady z Eurolandu.

Dziś wsparciem dla eurodolara, a tym samym dla złotego, nie będzie raczej wynik nieformalnego szczytu przywódców UE w Brukseli. Nie udało się na nim wypracować żadnego konsensusu w kwestii porozumienia w sprawie euroobligacji – pomysłu lansowanego przez prezydenta Francji Francoisa Hollande’a, który popierany był m. in. przez Belgię, Luksemburg, Włochy i Hiszpanię. Z drugiej strony barykady stały Niemcy ze swoim programem oszczędnościowym, popierane w kwestii euroobligacji przez Austrię, Holandię i Finlandię, gdyż euroobligacje oznaczałyby dla nich wzrost rentowności długu. Strony pozostały przy swoich stanowiskach. Przed szczytem nie odbyły się nawet zwyczajowe ustalenia niemiecko-francuskie, co pokazuje, że teraz Paryż będzie szukał innych sojuszy i ten z Niemcami może ulec rozluźnieniu. Donald Tusk po szczycie powiedział, że nie ma szans na porozumienie w tej kwestii w najbliższych tygodniach. Ze słów przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, którzy mówili, że Grecja będzie otrzymywać wsparcie, ale musi wypełniać zobowiązania. Tym samym zaakceptowano, że na większe ustępstwa ze strony UE rząd w Atenach nie ma co liczyć. Nie są to dobre wiadomości dla wspólnej waluty ani aktywów ryzykownych, w tym złotego. Jednak pozytywem jest to, że na te ustalenia rynek walutowy właściwie nie zareagował. Szansą na pojawienie się odreagowania jest tym samym to, że już wcześniej negatywny scenariusz spotkania został zdyskontowany, a zastosowanie znajdzie metoda „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

W czwartek takimi nowymi faktami będą liczne dane makro, tutaj jednak można spodziewać się już reakcji rynków. W nocy Markit Economics podał wartość wstępną indeksu PMI dla przemysłu z Chin, który spadł w maju z 49,3 do 48,7 pkt. Oznacza to 7 miesiąc kontraktacji tego sektora. Poznaliśmy też finalny odczyt PKB z Niemiec, który jednak nie zaskoczył i wyniósł I kw. 0,5 proc. k/k. Najważniejsze dziś publikacje zaczną się o godz. 9:28, kiedy to zostanie podany wstępny indeks PMI dla przemysłu i usług z Niemiec (prog. 47,0 pkt i 52,0 pkt). Pół godziny później pojawi się ten sam indeks, tylko dla całej strefy euro (prog. 46,0 i 47,0 pkt). O godz. 10:00 mamy indeks instytutu Ifo (prog. 109,4 pkt). Ta seria danych jest najważniejsza w przekroju całego tygodnia i da obraz aktualnej sytuacji gospodarczej na Starym Kontynencie. Później istotne będą dopiero dane z USA: tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zamówienia na dobra trwałego użytku oraz, pierwszy raz w historii, indeks PMI dla przemysłu z USA. W międzyczasie, o godz. 14:00 NBP opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia RPP, który rzuci więcej światła na przebieg dyskusji i rozkład głosów dotyczący majowej decyzji.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.