Brak złych informacji to dobra informacja

Brak złych informacji to dobra informacja
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-05-22 (09:39)

Początek tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem opanowania emocji po burzliwym zeszłym tygodniu, kiedy widmo wyrzucenia Grecji ze strefy euro zajrzała w oczy inwestorów. Jednak ostatnie 2-3 dni były wolne od nowych, negatywnych impulsów, a na rynku brak złych informacji to dobra informacja.

Dodając do tego umiarkowanie pozytywny wydźwięk weekendowego szczytu G8 ora zapewnienia chińskiego premiera o wprowadzeniu narzędzi na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego w drugiej gospodarce świata i poniedziałek przyniósł przyzwoite odreagowanie zeszłotygodniowych spadków. W poniedziałek na giełdowych parkietach dominował zielony kolor, choć obroty były niskie, co pokazuje niechęć części inwestorów do powrotu na rynek. Stanowi to też zagrożenie, że gdyby nastąpiła kolejna fala wyprzedaży, popyt nie będzie stawiał dużego oporu. Od czteromiesięcznych dołków odbił eurodolar, choć większa tutaj rola realizacji zysków z krótkich pozycji na euro niż istotnej poprawy sentymentu wokół Eurolandu. Dane za zeszły tydzień gromadzone przez giełdę towarową w Chicago wskazywały na rekordową liczbę kontraktów na spadki unijnej waluty i od piątku widać systematyczne spieniężanie zysków przez fundusze hedgingowe. Ale o całkowitym odwrocie trendu na tej parze jeszcze nie można mówić, gdyż w kwestii kluczowych na dzień dzisiejszy problemów strefy euro nic od tygodnia się nie zmieniło. Czerwcowe powtórzone wybory w Grecji wciąż są niewiadomą, a sondaże są nierozstrzygające (jedne wskazują na zwycięstwo Nowej Demokracji, inne na triumf Syrizy). Palącym problemem Europy pozostają też perspektywy wypłacalności hiszpańskiego sektora bankowego, jak również samego państwa. Pojawiają się sygnały z hiszpańskiego resortu finansów, iż ostateczny deficyt budżetowy za 2011 r. może być wynieść 8,9 proc. PKB, a nie 8,5 proc. Stąd pewne nadzieje są wiązane ze środowym nieformalnym szczytem UE, na którym nowy prezydent Francji Francois Hollande może forsować pomysł euroobligacji. Emisja wspólnego długu przez państwa bloku walutowego mogłaby zniwelować zagrożenie wystąpienia trudności z finansowaniem wydatków budżetowych szczególnie przez państwa, których wypłacalność budzi największe obawy. Pomysł z pewnością znajdzie poparcie Hiszpanii i Włoch, przychylna jest mu także Komisja Europejska. Tak samo pewny jest opór Niemiec, choć już weekendowy szczyt G8 pokazał, że silny uścisk Berlina na polityce fiskalnej UE zaczyna powoli słabnąć i prooszczędnościowy kurs zaczyna mieć coraz mniejsze poparcie na rzecz działań pobudzających wzrost gospodarczy. Tylko, że nadal wśród zwolenników wspierania ożywienia nie wykrystalizował się jasny pogląd skąd znajdą się na to pieniądze, bo powrót do rozrzutności budżetowej nie wchodzi w grę. Trudne zadanie stoi teraz przed politykami w Europie, które może nie znaleźć rozwiązania podczas środowego szczytu, a to oznacza, że rynkowe nadzieje mogą obrócić się w rozczarowanie.

Poniedziałek był dobrym dniem dla złotego, który na fali poprawy rynkowego sentymentu kontynuował odreagowanie ostatniej przeceny. Polska waluta zyskała 0,7 proc. do euro, a kurs EUR/PLN pod koniec dnia spadł poniżej 4,31. Teraz kluczowym wsparciem jest psychologiczny poziom 4,30, o którego przełamanie może być jednak trudno z uwagi na mimo wszystko wciąż utrzymująca się niepewność na rynkach finansowych. TO chociażby będzie powstrzymywać kapitał zagraniczny od szybkiego powrotu na polski rynek, a przez to hamować aprecjację złotego.

Wtorkowy kalendarz nie zachwyca liczbą ważnych publikacji makroekonomicznych. O 10:30 Hiszpania przeprowadzi aukcję bonów skarbowych, jednak od wczoraj widać uspokojenie na rynku długu, zatem nie powinno być zaskoczeń. O tej samej porze poznamy dane o kwietniowej inflacji CPI z Wielkiej Brytanii (prog. 3,1 proc. r/r), natomiast o 14:00 Narodowy Bank Polski poinformuje o poziomie inflacji bazowej w kwietniu (prog. 2,6 proc. r/r). Wpływ tego drugiego raportu na rynek złotego będzie znikomy. Kalendarz zamykają dane z USA o godz. 16:00 – sprzedaż domów na rynku wtórnym (prog. 4,61 mln) oraz indeks Fed z Richmond (prog. 11 pkt.).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.