Grecja tematem numer jeden

Grecja tematem numer jeden
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-05-16 (13:19)

Niestety inwestorzy nie mają powodów do radości. Na rynki w ostatnim czasie napływa szereg negatywnych informacji, co przekłada się na wzrost awersji do ryzyka i niepokój o losy strefy euro. Wczorajsze rozmowy w Grecji na temat utworzenia nowego rządu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Prezydent Karolos Papoulias ogłosił rozpisanie kolejnych wyborów parlamentarnych, co przełożyło się na silną wyprzedaż na rynkach akcji, a także silną wyprzedaż walut uchodzących za ryzykowane w czasach niepewności. Niestety czarny scenariusz się spełnia. Na rynku coraz częściej mówi się o możliwym wyjściu Grecji ze strefy euro, co nie poprawia apetytu do bardziej ryzykownych aktywów. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego przestrzegała wczoraj, że wystąpienie Grecji ze strefy euro spowodowałoby spore zamieszanie na rynkach finansowych . Prezydent Francji wyraził wczoraj swoja nadzieję, że greccy wyborcy podczas czerwcowych wyborów umożliwią Grecji pozostanie w strefie euro.

Wzrost awersji do ryzyka widoczny jest również na rynku długu. Obawy o losy Grecji windują rentowności między innymi hiszpańskich, włoskich, portugalskich i francuskich obligacji. Za bezpieczną przystań uznawany jest niemiecki rynek długu. Na rynku walutowym obserwujemy silną aprecjację dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut. Eurodolar jest coraz bliżej minimum ze stycznie tego roku. Wczorajsze mieszane dane z Europy nie stały się katalizatorem do większego odbicia. Wstępne dane z Niemiec na temat tempa wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2012 roku pozytywnie zaskoczyły, podczas gdy niemiecki indeks nastrojów konsumentów ZEW zanotował spory spadek w maju. Z kolei z gospodarki amerykańskiej napłynęły pozytywne dane na temat sprzedaży detalicznej i indeksu NY Empire State, co dodatkowo sprzyjało USD. Z technicznego punktu widzenie spadki w rejon 1,2630 wydają się być jedynie kwestią czasu.

W dniu dzisiejszym nadal tematem numer jeden pozostaje Grecja. W tle niestabilności politycznej mniejsze znaczenie będą miały publikowane dane makroekonomiczne.

EURPLN

Eurozłoty kontynuuje wzrosty. Wzrost niepokoju na rynkach globalnych doprowadził notowanie tej pary w rejon 4,40, tuz powyżej zniesienia 61,8% Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w grudniu 2011r. Co prawda złoty wyhamował nieco deprecjację, w czym pomogła obecność BGK na rynku, jednak sentyment do krajowej waluty pozostaje słaby. Najbliższy opór to okolice 4,40.

EURUSD

Eurodolar pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Silne wsparcie wyznaczają okolice 1,2630 i należy oczekiwać, że poziom ten zostanie osiągnięty w średnim terminie. Większość negatywnych informacji z Grecji jest już w cenach wobec czego możliwe jest odreagowanie ostatnich silnych spadków na EURUSD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,2780.

GBPUSD

Wzrost awersji do ryzyka sprzyja kontynuacji spadków na GBPUSD. Wczoraj para przetestowała wsparcie na poziomie 1,6050, co z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do dalszych spadków. Najbliższe wsparcie wyznacza zniesienie 78,6% Fibo na poziomie 1,5909, natomiast opór znajduje się w rejonie 1,60.

EURJPY

Zamieszanie wokół Grecji przełożyło się na dalsze spadki na EURJPY. Para jest coraz bliżej dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które wyznacza obecnie wsparcie w rejonie 100 jenów za euro. Najbliższy opór to okolice 103,40. Wszelkie korekty wzrostowe na EURJPY będą dobrą okazją do wznawiania krótkich pozycji na tej parze.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.