Impas polityczny w Grecji trwa

Impas polityczny w Grecji trwa
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-05-15 (10:51)

Jak na razie sytuacja polityczna w Grecji pozostaje niestabilna. Kiepskie perspektywy dotyczące możliwości utworzenia rządu koalicyjnego ważą na nastrojach rynkowych. Choć prezydent Grecji ma czas do czwartku na uformowanie koalicji, to jednak wygląda na to, że rynki nie wierzą w możliwość stworzenia rządu.

Jest do dość trudne biorąc pod uwagę, że liderzy stron zainteresowanych nie są optymistami w tej kwestii. To z jednej strony sprawia, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się rozpisanie nowych wyborów, zaś z drugiej wzmaga spekulacja na temat możliwego wyjścia Grecji ze strefy euro. Być może zaproponowane przez Karolosa Papouliasa powołanie rządu ekspertów będzie wyjściem z obecnego impasu, ale o tym przekonamy się wkrótce. Dodatkowo nastrojów na rynkach nie poprawiła wczorajsza wieczorna informacja, że agencja Moody's obniżyła długoterminowe ratingi 26 włoskich banków. Perspektywa ratingu tych banków pozostaje negatywna.

Początek tygodnia był wyraźnie negatywny na rynkach ryzykownych aktywów. Wtorkowa sesja rozpoczęła się od odreagowania ostatnich silnych spadków, do czego symptomem były lepsze wstępne dane na temat tempa wzrostu gospodarczego z Francji i Niemiec. W pierwszym kwartale 2012 roku PKB Niemiec nieoczekiwanie wzrósł o 0,5% w ujęciu kwartalnym i o 1,7% w skali roku. Rynkowy konsensus zakładał wzrost odpowiednio o 0,1%k/k i 0,8% w skali roku. Z kolei we Francji w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku PKB nie zmienił się w relacji kwartalnej, a w skali roku wzrósł o 0,3%. W wyniku tych publikacji eurodolar znalazł siłę na odreagowanie. Para odbiła się z okolic minimum na poziomie 1,2813 i obecnie handlowana jest nieco powyżej poziomu 1,2860. Jeśli nieco lepsze nastroje utrzymają się to jest możliwość powrotu w rejon 1,2900, gdzie opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym.

Dzisiaj w centrum uwagi pozostają dane z Niemiec na temat indeksu nastrojów instytutu ZEW,a także wstępne dane na temat dynamiki PKB w strefie euro. Słabsze odczytu mogą znów negatywnie wpłynąć na notowania wspólnej waluty. Popołudniu inwestorzy będą śledzić napływające publikacje z USA takie jak dane na temat sprzedaży detalicznej, napływu kapitałów czy Indeksu NY Empire State.

EURPLN

Na wykresie dziennym euro złotego obserwujemy silny trend wzrostowy. Notowania znajduje się powyżej chmury ichimoku, a także zniesienia 38,2% Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od początku grudnia 2011 roku. Kiepskie nastroje na rynkach globalnych przekładają się na wyprzedaż złotego. Para notowana jest powyżej poziomu 4,3100 i z technicznego punktu widzenia znajdujemy się blisko geometrycznego oporu w rejonie 4,3350. Być może lekkie wsparcie złoty zyska ze strony MF, które w najbliższym czasie może wymienić więcej środków.

EURUSD

EURUSD zanotował lokalny dołek w rejonie 1,2813, gdzie wsparcie wyznacza zniesienia 78,6% całości wzrostów z okolic 1,2630. Dzisiaj mamy małą korektę wzrostową, która w optymistycznym scenariuszu ma szanse rozwinąć się w rejon 1,2900-1,2910. Wyższe poziomy cenowe będą atrakcyjne do wznawiania krótkich pozycji w EURUSD. Sentyment do wspólnej waluty pozostaje kiepski.

GBPUSD

GBPUSD w dalszym ciągu broni wsparcie w rejonie 1,6050, gdzie przebiega zniesienia połowy fali wzrostowej z okolic 1,5800. Utrzymująca się awersja do ryzyka szkodzi funtowi. Ewentualne przełamanie wspomnianego wsparcia będzie symptomem do powrotu w rejon 1,5800. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 1,6160.

AUDUSD

Opublikowane w nocy notatki z ostatniego posiedzenia RBA były dość gołębie. W odpowiedzi na słabsze tempo wzrostu gospodarczego w Australii należy spodziewać się dalszego luzowania polityki monetarnej. Para AUDUSD pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Para odbiła się od istotnego wsparcia na poziomie 0,9946 w postaci zniesienia 61,8% całości wzrostów z początku października 2011. Silnym oporem pozostają okolice 1,0140.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki akcji wybijają nowe szczyty

Rynki akcji wybijają nowe szczyty

2025-01-23 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują pozytywny sentyment trwający od inauguracji Trumpa. Prezydent USA, choć utrzymuje agresywną narrację w stosunku do polityki handlowej, na razie ogranicza się głównie do zapowiedzi. To, z perspektywy rynku, stawia nadzieję na mniejszy zasięg taryf handlowych w stosunku do tego, czego inwestorzy spodziewali się przed inauguracją. Wolniejsze wprowadzanie ceł (wraz z potencjalnym rozwiązaniem kwestii handlowych bez dodatkowych opłat) to scenariusz, który dla inwestorów stanowi nadzieję wypychającą europejskie indeksy na nowe szczyty.
Mieszane nastroje na rynkach, akcje spółek kosmicznych szybują

Mieszane nastroje na rynkach, akcje spółek kosmicznych szybują

2025-01-21 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie pokazują dziś umiarkowanie pozytywne nastroje. Rodzimy WIG20 i niemiecki DAX kończą dzień na plusie (odpowiednio 0,35% i 0,22%), francuski CAC40 zyskuje 0,59%. Na rynku amerykańskim widoczna jest powoli pojawiająca się przewaga byków. Dow Jones Composite Average wzrasta o 1%, S&P500 zwyżkuje o 0,5% a Nasdaq 100 dodaje 0,1%.
Gospodarczy boom czy katastrofa? Analiza wpływu Donalda Trumpa na USD

Gospodarczy boom czy katastrofa? Analiza wpływu Donalda Trumpa na USD

2025-01-21 Analizy walutowe MyBank.pl
Prezydentura Donalda Trumpa zawsze budziła skrajne emocje zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na arenie międzynarodowej. Jego polityka gospodarcza, często kontrowersyjna i niekonwencjonalna, miała znaczący wpływ na różne aspekty amerykańskiej gospodarki, w tym na wartość dolara amerykańskiego. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czy prezydentura Trumpa przyniosła gospodarczy boom czy katastrofę dla dolara USA.
Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

2025-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryptowaluta XRP (Riple) odnotowała w ostatnich dniach imponujący wzrost, osiągając w środę cenę 3.14 USD, co stanowiło wzrost o ponad 15% w porównaniu z poprzednim dniem. Po osiągnięciu tego historycznego szczytu wartość monety ustabilizowała się na poziomie około 3.00 USD, nadal przyciągając uwagę inwestorów. Głównym czynnikiem wpływającym na obecną wartość XRP pozostaje spór sądowy pomiędzy Ripple Labs, twórcą kryptowaluty, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

2025-01-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

2025-01-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.