Eurodolar testuje ponad 10- letnią linię trendu

Eurodolar testuje ponad 10- letnią linię trendu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-05-15 (10:01)

W trakcie sesji azjatyckiej eurodolar odnotował kolejne minimum (1,2813) w trwającym od początku maja trendzie spadkowym. Tym samym kurs EUR/USD dotarł do linii trendu wzrostowego poprowadzonej przez dołki z 2010 roku i początku bieżącego roku. Co więcej na wykresie cen logarytmicznych eurodolar testuje linię trendu zapoczątkowanego jeszcze w 2001 roku.

Dodatkowo biorąc pod uwagę ostatnie dynamiczne zniżki i znaczne wyprzedanie rynku, występuje duże prawdopodobieństwo większej korekty. Po otwarciu europejskich parkietów kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,2860.

Doniesienia z Europy zwiększają awersję do ryzyka

Sytuacja polityczna w Grecji wciąż pozostaje nierozwiązana. Dziś prezydent Papoulias będzie próbował przekonać liderów największych partii politycznych do swojej propozycji utworzenia rządu ekspertów, w skład którego miałyby wejść osoby niezwiązane z polityką. Zgodnie z konstytucją jeżeli w przeciągu 48 godzin nie uda się sformułować rządu, konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów- taki scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny. Mimo ostatnich wypowiedzi przedstawicieli UE i ECB o możliwym wyjściu Grecji ze strefy euro, wczoraj przewodniczący Eurogrupy Jean Claude- Junker zaproponował wydłużenie terminu spełnienia przez ten kraj wymaganych celów fiskalnych niezbędnych do otrzymania 174 mld EUR dofinansowania. Junker potępił również wszelkie głosy sugerujące wyjście Grecji ze wspólnego obszaru walutowego. Do pogorszenia nastrojów i wzrostu awersji do ryzyka przyczyniła się również agencja ratingowa Moody’s, która obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej 26 włoskim bankom. Przedłużająca się agonia Grecji oraz systematycznie napływające negatywne informacje z europejskiego sektora bankowego skłaniają inwestorów do wyprzedaży ryzykownych aktywów. Wczoraj rentowność 10- letnich obligacji Hiszpanii, po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy wzrosła powyżej 6,2 proc. Koszt ubezpieczenia długu tego kraju (5- letnie stawki CDS) po raz kolejny osiągnęły rekordowe poziomy (535 pb.). W tym samym czasie swoje historyczne minima odnotowują rentowności 10- letnich obligacji Niemiec, Finlandii oraz Danii. Po decyzji Moody’s rosną również CDSy na dług europejskich banków. Podwyższona awersja do ryzyka nie sprzyja również walutom krajów z grona emergining markets. W ciągu ostatnich 5 dni do dolara na wartości straciły wszystkie waluty z tych krajów (z polskim złotym na czele). Dziś pozytywnego zaskoczenia i poprawy sentymentu nie powinna przynieść również odczyt dynamiki PKB za pierwszy kwartał w strefie euro. Nasza prognoza bazująca na modelu opartym o wskazania indeksu Eurocoin publikowanego przez CEPR i Banca d'Italia, zakłada odczyt na poziomie -0,2 proc. kw/kw. Drugi kwartał z rzędu ujemnej dynamiki PKB, zgodnie z definicją oznacza wejście w recesję.

USA: sprzedaż detaliczna powinna wzrosnąć

Dynamiki sprzedaży detalicznej w marcu przewyższył prognozę i ukształtował się na poziomie 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Konsensus rynkowy odnośnie kwietniowego odczytu kształtuje się na poziomie 0,2 proc. m/m. Na marcowy wynik największy wpływ miał wzrost sprzedaży materiałów budowlanych oraz zaopatrzenia ogrodów. Spowodowane to oczywiście było poprawą warunków atmosferycznych, która przyszła wcześniej niż oczekiwano i zwiększyła coroczne wiosenne zakupy. Biorąc pod uwagę, że typowe zakupy, które występują w kwietniu i maju zostały przesunięte na marzec, można oczekiwać, że w kwietniu dynamika sprzedaży detalicznej wyraźnie zwolni. Wpływ na to może również mieć niepewność odnośnie warunków ekonomicznych oraz prowadzonej polityki monetarnej Fed w najbliższych miesiącach. Dziś ze Stanów Zjednoczonych poznamy również pierwszy z serii regionalny indeksów koniunktury- New York Empire State. Po pięciu z rzędu wzrostach wartości indeksu, kwietniowy odczyt wyraźnie rozczarował, plasując się na poziomie 6,56 pkt., czyli zarówno poniżej poprzedniej wartości, jak i rynkowego konsensusu. Wpisało się to w ogólne pogorszenie odczytów z amerykańskiej gospodarki. Prognoza na majowy odczyt NY Empire State zakłada wzrost do poziomu 9 pkt.

Złoty najsilniej traci na kłopotach Grecji

Złoty w ostatnich dniach jest najsilniej tracącą na wartości walutą z grona krajów emergining markets. W ciągu pięciu dni złoty osłabił się w stosunku do euro o 2,43 proc., a w stosunku do dolara o 3,52 proc. Silnie wzrosła również implikowana krzywa zmienności dla kursu EUR/PLN, która obecnie przebiega znacznie powyżej 20- dniowej średniej. Po godzinie 9:00 kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,31, a USD/PLN na poziomie 3,35. Po wczorajszej dynamicznej deprecjacji i osiągnięciu najsłabszych poziomów od czterech miesięcy, dziś możemy zaobserwować odreagowania i stabilizację w notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN może zniżkować do poziomu 4,29, a USD/PLN do 3,33. Jednak jeżeli Grecja wciąż zbliżać się będzie do opuszczenia strefy euro, złoty ponownie tracił będzie na wartości. Dziś z rodzimej gospodarki poznamy inflację CPI w kwietniu. Nasza prognoza zakłada poziom 3,8 r/r (konsensus rynkowy: 3,9 r/r). W sytuacji podwyższonej awersji do ryzyka na rynkach światowych dane z Polski nie będą jednak miały wpływu na przebieg notowań złotego.

Źródło: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.