W Grecji trwają rozmowy ostatniej szansy

W Grecji trwają rozmowy ostatniej szansy
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-05-15 (09:58)

Wczoraj wieczorem na spotkaniu z liderami Nowej Demokracji, PASOK i Demokratycznej Lewicy (DIMAR), prezydent Karolos Papoulias zaproponował powołanie kolejnego rządu ekspertów (w ostatnich miesiącach na takiej zasadzie rządził Lukas Papademos).

Wprawdzie nie spotkało się to ze zrozumieniem szefa DIMAR, ale rozmowy mają być dziś kontynuowane. Tymczasem w Europie nikt otwarcie nie mówi o rychłej konieczności wyjścia Grecji ze strefy euro, ale nieoficjalnie mówi się o konieczności podjęcia działań przygotowujących na taką możliwość. W tle politycznego zamieszania mamy nieco lepsze dane nt. niemieckiego PKB za I kwartał, ale przed nami jeszcze odczyt ZEW (godz. 11:00) i paczka popołudniowych danych z USA (kluczowa będzie inflacja konsumencka, sprzedaż detaliczna i indeks NY Empire State).
EUR/USD: Rynek złapał krótkoterminowy dołek

Rozwiązanie przedstawione przez greckiego prezydenta – rząd ekspertów- wydaje się być sensownym wyjściem z obecnego impasu, chociaż nie znamy szczegółów – czy premierem miałby być znów technokrata Lukas Papademos? No i na ile trwałe byłoby poparcie dla takiego gabinetu? Dzisiaj o godz. 13:00 grecki prezydent będzie kontynuował rozmowy, zaproszeni zostaną też liderzy pozostałych partii z wyłączeniem faszyzującego Złotego Świtu (tutaj jedynym potencjalnym kandydatem do rozmów o rządzie technokratów byłby lider Niezależnych Greków, który niekoniecznie mógłby zyskać na ewentualnych rządach radykalnie lewicowej SYRIZY, jakie są realne w przypadku rozpisania kolejnych wyborów na czerwiec). Wydaje się jednak, że temat nadal będzie rozbijał się o porozumienie w trójkącie ND-PASOK-DIMAR – zresztą sam fakt, iż Fotisowi Kouvelisowi proponowano rozwiązania w postaci wsparcia rządu technokratów może oznaczać, że wbrew oficjalnemu stanowisku widać szanse na pewne porozumienie. Wydaje się, zatem, iż do jutra powinno już być jasne, czy w czwartek prezydent zdecyduje o rozpisaniu nowych wyborów.

Ewentualne porozumienie w Grecji mogłoby wyraźnie poprawić nastroje, które wczoraj były fatalne. Inwestorów ogarnął strach przed destabilizacją sytuacji w Grecji i jej przełożeniem na kolejne słabe ogniwa Eurolandu– czyli w dużej mierze Hiszpanię (problemy sektora bankowego) i Włochy (na zasadzie podążania za Hiszpanią). Jaskółką do potencjalnego odreagowania stały się dzisiaj lepsze dane nt. PKB w Niemczech – odczyt w I kwartale wyniósł 0,5 proc. kw/kw i 1,7 proc. r/r wobec oczekiwanych 0,1 proc. kw/kw i 0,8 proc. r/r, które zniwelowały negatywny wpływ opublikowanych wczoraj słabych danych nt. marcowej produkcji przemysłowej. Niemniej II kwartał może być gorszy, biorąc pod uwagę ostatnie słabe odczyty PMI za kwiecień. Pewnym wyznacznikiem może być też odczyt indeksu nastrojów analityków ZEW, który poznamy dzisiaj o godz. 11:00. Szacuje się, że w maju spadł on do 19 pkt. z 23,4 pkt., a co jeżeli zniżka będzie większa? O tej samej porze dowiemy się też jaka była dynamika PKB za I kwartał w całej strefie euro. Niemniej inwestorzy będą już wybiegać myślami w stronę danych popołudniowych z USA – a tutaj o godz. 14:30 mamy sprzedaż detaliczną i inflację CPI za kwiecień, oraz indeks NY Empire State za maj – ewentualne rozczarowania mogą jednak zwiększyć spekulacje przed jutrzejszą publikacją zapisków z kwietniowego posiedzenia FED – chociaż faktycznie najpewniej nie dowiemy się niczego nowego, ponad to, co było już powiedziane. Z publikacji makroekonomicznych mamy jeszcze dane nt. napływu kapitałów netto do USA, zapasach, a także nastrojach wśród pośredników nieruchomości, ale będą mieć one mniejsze znaczenie.

EUR/USD: Rynek złapał krótkoterminowy dołek

Wczoraj po południu zwracałem uwagę, iż kluczowe mogą okazać się wsparcia 1,2810-15. I tak dołek wypadł w okolicach 1,2812, później rynek nieco odreagował w rejon 1,2830, a po lepszych danych z Niemiec wyszliśmy ponad poziom 1,2850. Mocny opór to okolice 1,2875 – ich naruszenie przed publikacją ZEW o godz. 11:00 może być trudne. Zresztą nie można wykluczyć, iż będzie ona pretekstem do korekty porannej zwyżki – w takim układzie ciekawym wsparciem mogą okazać się okolice 1,2840-45. Jeżeli rynek będzie liczył na pozytywne rozwiązanie w Grecji, to możliwa jest kontynuacja odbicia. Niemniej dość mocnym oporem będą okolice 1,29 i ich wyraźne naruszenie może być trudne – chyba, że Grekom rzeczywiście uda się porozumieć. Wtedy można by oczekiwać sforsowania oporu 1,2945-65 i ataku na 1,30. Trzeba jednak zaznaczyć, iż taka zwyżka byłaby dość krótka i w drugiej połowie tygodnia rynek wróciłby do spadków.

Wykres dzienny EUR/USD

Kluczowe opory: 1,2875; 1,2902; 1,2916; 1,2945; 1,2965; 1,2995
Kluczowe wsparcia: 1,2840; 1,2815; 1,2800; 1,2770

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.