Jest źle, ale będzie dobrze (w krótkim okresie)?

Jest źle, ale będzie dobrze (w krótkim okresie)?
Komentarz poranny DM BOŚ
Data dodania: 2012-05-11 (11:44)

Czy strach przed szybko rosnącym poparciem dla radykalnie lewicowej SYRIZY wymusi na greckich politykach trudny kompromis, którego wynikiem będzie nowy rząd? Czy program „oczyszczenia” sektora bankowego, ...

... jaki dzisiaj zaproponuje hiszpański premier spotka się ze zrozumieniem rynków finansowych, a także jakie będą wyniki niedzielnych wyborów lokalnych w niemieckiej Północnej Nadrenii-Westfali? To kluczowe pytania, jakie będą stawiać inwestorzy w najbliższych kilkunastu godzinach handlu na koniec burzliwego tygodnia.

EUR/USD: Możliwy szybki powrót w rejon 1,3030-80?

Wczoraj po południu lider Demokratycznej Lewicy wyszedł z propozycją powołania wspólnego rządu – mający 19 mandatów DIMAR mógłby okazać się wystarczającym partnerem dla Nowej Demokracji i PASOK, które w wyborach osiągnęły 149 głosów w 300 osobowym parlamencie. Część obserwatorów odebrała to jako pozytywny sygnał i wolę do znalezienia kompromisu. Niemniej Fotis Kouvelis zaznaczył, iż chciałby poważnych renegocjacji ustaleń nt. ostatniego bailoutu, które zostały zaakceptowane w lutym przez rząd Lukasa Papademosa. To warunek, który może wydawać się trudny do zaakceptowania przez liderów PASOK i ND, ale nie skreślający możliwości osiągnięcia kompromisu. Bo o tym, iż proces reform powinien zostać nieco rozmiękczony mówił w czwartek sam Ewangelos Wenizelos (szef PASOK), a szef Nowej Demokracji jeszcze w lutym przez długi czas nie chciał się zgodzić na postulaty społeczności międzynarodowej. Misja Wenizelosa skończy się w weekend i nie można wykluczyć, że to on zostanie premierem (jest do zaakceptowania przez DIMAR i społeczność międzynarodową) – to może ucieszyć rynki finansowe, ale na krótko. Taki rząd nie będzie tak pro-reformatorski jak technokratyczny gabinet Papademosa i będzie dążył do rozmiękczenia procesu reform – na tyle, na ile zgodzi się społeczność międzynarodowa i efektem tego nie będzie konieczność opuszczenia strefy euro. Można, zatem spodziewać się coraz większych tarć na arenie międzynarodowej, zwłaszcza, że zarówno Niemcy, jak i przedstawiciele Komisji Europejskiej (wczorajsze słowa Olliego Rehna) mówią wyraźnie, iż nie ma możliwości renegocjacji warunków bailoutu. Tyle, że alternatywą dla rządów ND-PASOK-DIMAR jest koalicja radykalnej SYRIZY i komunistów po wyborach w czerwcu (najnowsze sondaże w zasadzie nie wykluczają takiego scenariusza), która byłaby najgorszym rozwiązaniem - Grecja jeszcze w tym roku opuściłaby strefę euro i pogrążyła się w gospodarczym chaosie. Reasumując – na dłuższą metę Grecy będą stwarzać wiele problemów, ale w krótkim okresie można spodziewać się rozwiązań, które poprawią nastroje inwestorom. Jeżeli w weekend uda się powołać rząd, to już poniedziałek ten temat będzie kluczowym wydarzeniem na posiedzeniu Eurogrupy, która i tak miała zająć się sytuacją w Grecji.

Kolejną kwestią, która będzie podejmować uwagę inwestorów, będzie kwestia pakietu ratunkowego dla hiszpańskich banków – to główny temat rozpoczynającego się o godz. 10:00 posiedzenia gabinetu premiera Mariano Rajoya. Wczoraj wieczorem Financial Times podał, iż Hiszpanie prowadzą nieoficjalne negocjacje z Komisją Europejską, aby ta zgodziła się przesunąć o rok termin w którym miał zostać osiągnięty cel na poziomie 3 proc. PKB (pierwotnie miał być to rok 2013). Powodem miałaby być konieczność przeprowadzenia gruntownej „naprawy” sektora bankowego, a także przeprowadzenia rewolucji w finansach samorządów. Warunkiem miałoby być przedstawienie szczegółowego i wiarygodnego planu działań w w/w kwestiach. Tyle, że to jednocześnie sygnał, iż Hiszpanie nie wypełnią w tym roku kryterium spadku deficytu w okolice 5,3 proc. PKB – jak na to zareaguje rynek długu? Czy inwestorzy będą mieli wystarczające podstawy, aby dać Hiszpanii kolejny kredyt zaufania? To jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy zarówno Komisja Europejska, jak i Europejski Bank Centralny przedstawią gwarancje dodatkowego wsparcia Madrytu, gdyby ten potrzebował dodatkowej pomocy – a to z oczywistych względów (polityczno-prawnych) może być dość trudne. Reasumując, o ile Grecy mogą w najbliższych godzinach poprawić nastroje, o tyle na hiszpańskim rynku długu może być w najbliższych dniach jeszcze bardziej nerwowo.

Kolejnym czynnikiem na który będą zwracać uwagę inwestorzy w najbliższych godzinach będą niedzielne wybory w niemieckim landzie Północna Nadrenia-Westfalia. Zamieszkały aż przez 18 milionów Niemców, jest uznawana za kluczowy region przed przyszłorocznymi wyborami do Bundestagu. Jeżeli koalicja Angeli Merkel powtórzy klęskę z ostatniego rozdania w Schleswig-Holstein (z 6 maja), a takie jest ryzyko, to może być to ostateczny sygnał, iż dotychczasowa polityka powinna zostać zmieniona. Być może doprowadzi to też do sytuacji, w której Niemcy będą bardziej skłonni zaakceptować francuskie propozycje, aby skupić się bardziej na wspieraniu wzrostu gospodarczego, niż na cięciach. Tyle, że nie zostanie to pozytywnie odebrane przez rynki finansowe.

Dzisiaj w kalendarzu poza konferencją prasową szefa hiszpańskiego rządu mamy dane z USA – o godz. 14:30 inflację PPI za kwiecień, a o godz. 15:55 nastroje konsumenckie Uniw. Michigan na połowę maja. Drugi odczyt będzie istotniejszy, gdyż głębszy od oczekiwanego spadek (do 76,2 pkt.) byłby sygnałem, iż konsumenci zaczynają obawiać się rynek pracy.

EUR/USD: Możliwy szybki powrót w rejon 1,3030-80?

To, że rynek nie był w stanie w ostatnich godzinach zejść poniżej 1,29, to sygnał, iż należy zastanowić się, czy w krótkim okresie nie czeka nas tzw. short-squeeze, czyli gwałtowny ruch w górę oparty o pokrywanie krótkich pozycji w oparciu o nieoczekiwane, pozytywne wydarzenie (np. powołanie rządu w Grecji w najbliższy weekend, o czym pisałem powyżej). Na dziennym wykresie można wyrysować szeroki kanał spadkowy, którego dolne ograniczenie uzasadnia poziomy ostatnich minimów w rejonie 1,29. Obecnie rynek zmaga się ze strefa oporu 1,2945-65, której złamanie będzie sygnałem do przyspieszenia zwyżki. Ostatecznie (perspektywa do poniedziałku rano) może ona sięgnąć okolic 1,3030-80 (niewykluczone, że bliżej górnego ograniczenia – widoczny znak „v” na wykresie). Zwłaszcza, że w okolicach 1,3095 przebiega istotna linia oporu pociągnięta po minimach ze stycznia, marca i kwietnia b.r. – można będzie, zatem potraktować ten wzrost jako klasyczny ruch powrotny. To, że później rynek powinien powrócić do spadków świadczą chociażby potencjalne problemy Hiszpanii i Niemiec, o czym pisałem w poprzednich akapitach.

Kluczowe opory: 1,2945; 1,2965; 1,3000; 1,3030; 1,3050
Kluczowe wsparcia: 1,2920; 1,2905; 1,2875; 1,2850; 1,2810

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

07:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.