Euro kontynuuje deprecjację w stosunku do dolara

Euro kontynuuje deprecjację w stosunku do dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-05-10 (09:46)

Kurs EUR/USD przebił poniedziałkowe dołki i odnotował minimum na poziomie 1,2910- najniższym od stycznia tego roku. Od rana obserwujemy umiarkowaną stabilizację, euro lekko zyskuje na wartości (dolar nieco traci w stosunku do wszystkich walut G- 10, oprócz bezpiecznego jena).

Po godzinie 9:00 kurs EUR/USD testuje opór wyznaczony przez wspomniane dołki (na poziomie 1,2960). Jeżeli poziom ten zostanie sforsowany możliwy jest wzrost eurodolara do 1,30. Jednak w perspektywie kolejnych dni, jeżeli kolejna, trzecia już próba utworzenia rządu w Grecji nie powiedzie się, notowania spadną poniżej 1,29.

Znów mocno tanieją hiszpańskie obligacje

Wczoraj rentowność hiszpańskich 10- obligacji ponownie wzrosła powyżej poziomu 6 proc., co więcej przebiła kwietniowy szczyt i znalazła się najwyżej od grudnia ubiegłego roku (6,037 proc.). Z kolei rentowność niemieckich „dziesięciolatek” odnotowała najniższy poziom w historii (1,507 proc.). Zestawienie długu tych dwóch państw dobrze obrazuje obecny sentyment inwestorów- zdecydowany wzrost awersji do ryzyka i wyprzedaż ryzykownych aktywów na rzecz bezpiecznych. Przyczyną niepewności na rynku jest oczywiście pat polityczny w Atenach, który w rezultacie może doprowadzić do wyjścia Grecji ze strefy euro. Wczoraj druga próba utworzenia rządu nie powiodła się i wszystko wskazuje na to, że niezbędne będą kolejne wybory, które mogą odbyć się w czerwcu. Obawy o Grecję rzutują na wszystkie peryferyjne kraje Eurolandu- wzrastają stawki 5- letnich CDS-ów m. in. na dług Portugalii, Włoch oraz Hiszpanii. W przypadku tego ostatniego kraju CDS-y wzrosły do rekordowego poziomu (515,7 pb), rośnie również koszt ubezpieczenia europejskich banków. Dziś od rana widać natomiast pewne odreagowanie i sytuacja nieco się stabilizuje.

BoE decyduje o polityce monetarnej

Dziś najważniejsze dane napłyną z Wielkiej Brytanii. Bank Anglii bowiem ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 0,5 proc. O ile zmiana kosztu pieniądza jest mało prawdopodobna, to jednak po ostatnich słabych danych, wejściu brytyjskiej gospodarki w recesję i rosnącej presji na dezinflację, coraz bardziej rośnie presja na Bank Centralny by dalej stymulował gospodarkę. W tym kontekście możliwe jest zwiększenie programu skupu aktywów o kolejne 25 mld funtów (obecnie łączna wartość programu wynosi 325 mld funtów). To z kolei w krótkim okresie przełożyłoby się na poprawę postrzegania perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii i wzrost kursu GBPUSD. „kabel” po odbiciu się od wsparcia wyznaczonego przez szczyt z początku kwietnia (1,6060) znów znalazł się pod oporem na 1,6160. Przebicie tego poziomu otworzyłoby drogę do 1,63.

Zaskakująca podwyżka stóp procentowych

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa referencyjna wynosi 4,75 proc. Spadające wskaźniki inflacyjne, niska dynamika produkcji przemysłowej, słaby odczyt PMI, czy w końcu obniżający się realny fundusz płac – obraz polskiej gospodarki rysowany ostatnimi odczytami nie przemawiał za podnoszeniem stóp procentowych. Kryzys zadłużeniowy - kolosalny czynnik zagrożenia dla rodzimej gospodarki w ostatnich tygodniach uległ zaognieniu, szczególnie na płaszczyźnie politycznej. Dodatkowo źródłami presji inflacyjnej są w dużej mierze czynniki egzogeniczne (ceny paliw i żywności), które tylko w umiarkowanym stopniu poddają się oddziaływaniu instrumentów polityki pieniężnej. Powyższe argumenty nie były jednak w stanie przekonać przeważającej liczby decydentów, że pomimo inflacji CPI utrzymującej się od początku 2011 roku powyżej poziomu 3,5 proc. (górne ograniczenie odchylenia od celu inflacyjnego) podwyżka stóp procentowych nie jest konieczna. Warto podkreślić, że na przestrzeni około roku RPP zaskoczyła już drugi raz, co budzi pewne wątpliwości dotyczące sposobu komunikacji z rynkiem. Przy obecnym poziomie awersji do ryzyka wczorajsza decyzja będzie wywierać jedynie umiarkowany, pozytywny wpływ na siłę rodzimej waluty w relacji do euro czy dolara – czynniki globalne pozostaną główną determinantą kursu złotego w relacji do walut G-10. Podnoszenie kosztu pieniądza wesprze za to siłę względną złotego w relacji do innych walut emerging markets. Kurs USD/PLN osiągał wczoraj poziom 3,28, a EUR/PLN 4,2480- złoty nie był tak słaby od prawie czterech miesięcy. Rynek jest mocno wykupiony o czym świadczą wysokie wartości oscylatorów. W najbliższych godzinach kurs USD/PLN powinien kontynuować ruch powrotny pod górną wstęgę Bollingera. W przypadku, kontynuacji spadków eurodolara kolejnym ważnym oporem będą okolice 3,36 w stosunku do dolara i 4,27 w stosunku do euro.

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.