Fałszywe wybicie i powrót do konsolidacji

Fałszywe wybicie i powrót do konsolidacji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-05-08 (09:53)

Po dynamicznym spadku i zejściu kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,30, notowania wykonały ruch powrotny do luki bessy oraz linii poprowadzonej przez dołki z lutego i marca tego roku, osiągając maksimum na poziomie 1,3065.

Tym samym silny sygnał sprzedaży- wybicie z formacji trójkąta, został zanegowany i wydaje się, że w najbliższych dniach eurodolar będzie dalej konsolidował się między poziomami 1,30- 1,32.

Funt może się umocnić

Ciekawsza technicznie sytuacja rysuje się po raz kolejny na popularnym „kablu”. Kurs GBPUSD po przebiciu oporu na poziomie 1,6165 (wyznaczonego przez szczyty z października ubiegłego roku) zwyżkował do linii ograniczającej szeroką konsolidację (poprowadzoną przez szczyty z kwietnia i sierpnia 2011 roku). W ciągu ostatnich kilku dni notowania wykonały klasyczny ruch powrotny do przebitego oporu i obecnie znajdują się na poziomie 1,6150. W najbliższym czasie kurs GBPUSD powinien kontynuować trend wzrostowy. Poziom docelowy w perspektywie kilku dni to 1,63, po jego przebiciu notowania będą miały otwartą drogę do poziomu 1,65. Funtowi brytyjskiemu (i scenariuszowi wzrostowemu) sprzyjać może Bank Anglii, który w czwartek ogłosi decyzje w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów. Zmiana kosztu pieniądza jest mało prawdopodobna, jednak po ostatnich słabych danych, wejściu brytyjskiej gospodarki w recesję i rosnącej presji na dezinflację, coraz bardziej możliwe staje się zwiększenie programu skupu aktywów o kolejne 25 mld funtów. BoE stopniowo zwiększał wartość skupu aktywów (z 75 mld funtów w marcu 2009 roku do 325 mld funtów w lutym tego roku), jednak w obliczu recesji jeszcze bardziej rośnie presja na władze monetarne by dalej stymulowały gospodarkę. To z kolei w krótkim okresie przełożyłoby się na poprawę postrzegania perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii i wzrost kursu GBPUSD.

Spadające bezrobocie fałszuje obraz rynku pracy

Piątkowe, rozczarowujące odczyty danych obrazujących kondycję amerykańskiego rynku pracy dodatkowo podsyciły spekulacje dotyczące przyszłości polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Decydenci zdają sobie sprawę, że spadek bezrobocia maskuje słabość kluczowej sfery gospodarki i ma źródła w niekorzystnym kurczeniu się zasobów siły roboczej. Gdy powiększymy liczbę bezrobotnych i zasób siły roboczej o osoby spoza obu kategorii, lecz wyrażające chęć podjęcia pracy, to okaże się, że taki "zmodyfikowany" wskaźnik spadał mniej wyraźnie niż stopa bezrobocia. Kolejnych kilka dni nie przyniesie odczytów ważnych wskaźników makroekonomicznych, jednak dość licznie przemawiać będą członkowie Fed w tym Ben Bernanke (czwartek, 15:30). Szczególnie aktywne będą „jastrzębie”, lecz obok słów Lackera i niedysponujących prawem głosu w 2012 roku Kocherlakoty, Fishera i Plossera uczestnicy rynku zwykli przechodzić obojętnie. Jasne jest, że dalsze luzowanie forsować będą „gołębie” jak Dudley i Yellen (o jego najbardziej prawdopodobnych formach więcej w Raporcie Specjalnym z 25 kwietnia). W obecnym układzie sił języczkiem u wagi będą głosy członków FOMC o stosunkowo neutralnych poglądach, takich jak Raskin, Pianalto, Williams, Lockhart, czy Duke. To właśnie w ich wypowiedziach mogą zostać ukryte najcenniejsze wskazówki odnośnie do kroków FOMC po zakończeniu operation twist.

Kolejne dane o niemieckim przemyśle

Dziś czeka nas wyjątkowo mało odczytów danych makroekonomicznych. Z ważnych danych poznamy jedynie dynamikę produkcji przemysłowej w marcu w Niemczech. Po kolejnym bardzo słabym odczycie indeksu PMI dla przemysłu, prognoza rynkowa odnośnie dzisiejszego odczytu zakłada wzrost o 0,8 proc. m/m. Jednak wczorajsze dane o dynamice zamówień w przemyśle w marcu (która wyniosła 2,2 proc. m/m, przy prognozie 0,5 proc. m/m) pozwalają liczyć na pozytywne zaskoczenie i przewyższenie prognozy również i dziś.

Rynek czeka na RPP

Złoty od rana traci na wartości. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,1850, a USD/PLN na poziomie 3,2150. Rodzimi inwestorzy czekają już na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po ostatnich słabych danych z polskiej gospodarki mało prawdopodobna wydaje się podwyżka kosztu pieniądza. W obliczu podwyższonej inflacji nie ma również możliwości na cięcie stóp procentowych, dlatego też RPP utrzyma stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 4,5 proc. Będzie to miało lekko pro-wzrostowy wydźwięk na parach złotowych, jednak nie powinno w dużym stopniu wpłynąć na przebieg notowań.

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.