Korekta przesadnej reakcji na wyniki wyborów

Korekta przesadnej reakcji na wyniki wyborów
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-05-08 (09:41)

Początek obecnego tygodnia na rynkach finansowych miał dwa oblicza – bardziej i mniej racjonalnego handlu, w efekcie których bilans bliski jest zeru. Po zbyt drastycznej przecenie eurodolara, który otworzył się ponad 70-pipsową luką spadkową, ...

... którą w nocy z niedzieli na poniedziałek jeszcze pogłębił, kreśląc lokalne minimum na poziomie 1,2955, wczoraj mogliśmy obserwować większe odreagowanie. Co prawda luka spadkowa nie została wciąż domknięta, ale atak na poziom 1,3080 wydaje się kwestią czasu. Inwestorzy zaczynają sobie powoli zdawać sprawę z tego, iż wyniki weekendowych wyborów tak naprawdę wiele nie zmieniają ani w układzie sił na europejskiej scenie politycznej, ani w sytuacji finansowej samej Grecji, która była i jest opłakana. Co prawda analitycy Citi Group podnieśli prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro z 50 do widełek 50-75%, jednak z takim scenariuszem rynki oswajają się już od wielu miesięcy. Z drugiej strony agencje Fitch Ratings oraz S&P zapewniły, że wyniki wyborów prezydenckich we Francji nie mają znaczenia dla ratingu tego kraju. W przypadku Fitcha jest on utrzymywany na poziomie AAA z perspektywą negatywną a w przypadku S&P na poziomie AA+ z perspektywą negatywną, co oznacza, że jest prawdopodobne jego obniżenie w kolejnych 12-18 miesiącach, ale można oczekiwać, że obniżki ratingu nie będzie w najbliższym czasie. Jeszcze przed wyborach, w momencie spekulacji o obniżce ratingu przez Moody’s agencja ta wypowiedziała się w podobnym tonie. Na plus dla poprawy sentymentu na rynku walutowym i kapitałowym (ostatecznie warszawska giełda wyszła na lekki plus, podobnie jak giełdy przy Wall Street, a dzisiejsza sesja w Azji napawa również lekkim optymizmem) należy także zaliczyć wczorajsze zaskakująco dobre dane z niemieckiego przemysłu, gdzie liczba zamówień w marcu wzrosła do 2,2 proc. m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 proc. Za to słabszy od prognoz okazał się indeks Sentix, który w maju zniżkował do -24,7 pkt wobec oczekiwanych -15,7 pkt. Dane te zostały zignorowane.

Dzisiejsze kalendarium świeci pustakami, a jedyną istotną figurą będą dane o produkcji przemysłowej z Niemiec (prognozuje się wzrost o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym). Będą to jednak dane za marzec, a więc już mocno historyczne, dlatego też nie powinny wywołać większej reakcji. Rynki będą podlegać wahaniom w rytm powyborczych niuansów we Francji i Grecji. W przypadku tego pierwszego kraju istotne będzie to, jaki powoli kształt polityki w zakresie gospodarki i budżetu zacznie kreślić nowo wybrany prezydent. W Grecji natomiast będzie się liczyć to, jak przebiega proces kształtowania nowego rządu i czy będzie to rząd popierający reformy. Po tym jak w poniedziałek wieczorem lider Nowej Demokracji Antonis Samaras zrezygnował z misji tworzenia rządu jedności narodowej, szanse na to ostatnie mocno zmalały. Biorąc jednak pod uwagę zdyskontowanie przez rynki takiego scenariusza oraz wczorajsze odreagowanie przesadzonej reakcji rynków, wtorek może przynieść kontynuację tego ruchu. Przed eurodolarem stoi jednak trudne zadanie domknięcia całej luki (poziom 1,3079), a następnie powrót powyżej 1,31. Jeśli to się uda, kurs EUR/PLN powinien zmierzać w stronę poziomu 4,16, tym bardziej, że rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych w ciągu ostatnich 3 tygodni spadła z 5,55 do poniżej 5,3 proc., a taki ruch na rynku długu zwykle sugeruje umocnienie złotego.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.