Zapowiada się ciekawy tydzień

Zapowiada się ciekawy tydzień
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-04-30 (11:15)

Miniony tydzień przyniósł poprawę nastrojów na rynkach światowych, co miało związek z dobrymi raportami kwartalnymi spółek, a także gotowością ze strony Fed do wsparcia gospodarki. Pomimo utrzymujących się obawy o kondycję gospodarki strefy euro, wspólna waluta zyskiwała na wartości.

Z kolei dolar amerykański pozostawał pod presją sprzedających, co miało związek z rozbudzonymi nadziejami na kolejną rundę luzowania polityki monetarnej. Słabsze dane z gospodarki amerykańskiej negatywnie wpływają na USD, z kolei pozytywne odczyty nie mają dużego przełożenia na zachowanie dolara.

Ten tydzień rozpoczynamy na wysokich poziomach cenowych na EURUSD. Zmienność może być duża mając na uwadze istotne dane makroekonomiczne, jakie poznamy w tym tygodniu. Przede wszystkim najważniejsze publikacje z USA będą dotyczyły indeksu Chicago PMI oraz indeksu ISM z sektora przemysłowego, a także raportu z rynku pracy. Analitycy oczekują stabilizacji stopy bezrobocie na poziomie 8,2% w kwietniu oraz wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 170tys. Jeśli chodzi o wskaźniki aktywności za kwiecień, to prognozowany jest niewielki spadek ich wartości w kwietniu. Słabsze dane mogą przyczyniać się do słabości USD zgodnie z tendencją obserwowaną w zeszłym tygodniu. Z Europy poznamy ostateczne odczyty Indeksów PMI, a także decyzję ECB w sprawie stóp, przy czym najważniejszą będzie konferencja prasowa Mario Draghi. Opublikowane zostaną również ostateczne dane na temat chińskiego PMI- ewentualne rozbieżności w stosunku do wstępnych odczytów mogą mieć silniejsze przełożenie na rynek. W Australii spodziewana jest obniżka stóp procentowych o 25pb. W centrum uwagi pozostaje również scena polityczna w Europie.
Dopóki utrzymują się dość dobre nastroje na rynkach akcji, dalsze deprecjacja waluty amerykańskiej jest bardzo prawdopodobna. Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie i może być decydujący jeśli chodzi o notowania EURUSD. Para bowiem jest coraz bliżej istotnego oporu na poziomie 1,33 wynikającego z linii poprowadzonej po tegorocznych maksimach na wykresie dziennym. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,30.

EURPLN

Eurozłoty naruszył dolne ograniczenia kanału wzrostowego. W przypadku utrzymania się pozytywnych nastrojów na rynkach globalnych, kolejna próba zejścia poniżej poziomu 4,16 może przełożyć się na umocnienie złotego w rejon 4,14. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,1800.

EURUSD

EURUSD zbliża się sukcesywnie do górnego ograniczenia szerszego zakresu konsolidacji, które obecnie znajduje się na poziomie 1,3300. W realizacji takiego scenariusza mógłby przeszkodzić wzrost awersji do ryzyka i ewentualna korekta na rynkach akcji. Najbliższa strefa wsparcia to rejon 1,3180-1,32.

GBPUSD

Pozytywny sentyment do funta utrzymuje się, co wynika nie tylko ze słabości dolara, ale także nikłych szans na dalsze QE w Wielkiej Brytanii. To sprawia, że para w dniu dzisiejszym znajduje się już na nowych maksimach lokalnych, testując okolice 1,6300. Wsparcie wyznaczają okolice 1,62.

EURJPY

Z technicznego punktu widzenia na EURJPY ma szanse zrealizować się scenariusz zakładający spadki w średnim terminie. Silnym oporem pozostaje poziom 108,00, poniżej którego przebiega górne ograniczenia kanału spadkowego, natomiast silne wsparcie wyznaczają okolice 104,20-104,60.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.