Stonowany komentarz szefa Fed nie gasi dobrych nastrojów

Stonowany komentarz szefa Fed nie gasi dobrych nastrojów
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-26 (11:41)

Środek tygodnia został zdominowany właściwie przez jedno wydarzenie – zakończenie posiedzenia FOMC i związana z tym publikacja decyzji o stopach procentowych, ich projekcji na kolejne lata oraz komunikatu po zakończonym posiedzeniu i konferencji szefa Fed Bena Bernanke.

Cały wczorajszy dzień upłynął w atmosferze wyczekiwania i dobrych nastrojów wspieranych przez świetne wyniki Apple, ale także Boeinga. Całkowicie zignorowano przy tym fatalny odczyt danych o zamówieniach na dobre trwałe, które spadły o 4,5 proc. w ujęciu miesięcznym, a zamówienia bez uwzględnienia środków transportu o 1,5 proc. (oczekiwano odpowiednio spadku o 1,2 proc. oraz wzrostu o 0,5 proc.). Tym razem jednak Fed nie zawiódł inwestorów i nie popsuł nastrojów. Stopy oczywiście nie uległy zmianie i pozostały na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc., a najnowsza projekcja potwierdza, że większość członków Fed oczekuje, że stopy pozostaną na tym poziomie do końca 2014 r. Rezerwa federalna podniosła natomiast prognozę wzrostu gospodarczego USA do 2,4 - 2,9 proc. Prognoza ze stycznia mówiła o wzroście PKB o 2,2-2,7 proc. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fedu 2,8-3,2 proc. wobec zakładanego wcześniej przedziału 3,0-3,5 proc. Obniżono także oczekiwany przedział stopy bezrobocia – w bieżącym roku ma wynieść ona między 7,8 a 8,0 proc. (wcześniej 8,2-8,5 proc.) Jednak zdecydowanie ważniejsze miały być stwierdzenia dotyczące kolejnego programu luzowania ilościowego. Tymczasem podczas swojej wypowiedzi szef Fed uniknął bardziej klarownych stwierdzeń. Powtórzona została fraza o rozwoju gospodarki w umiarkowanym tempie przy stabilnych oczekiwaniach inflacyjnych i stopniowej poprawie na rynku pracy. Fed nie zamyka też sobie drogi do wprowadzenia programu QE3, jednak zostało to przedstawione w sposób zawoalowany we frazie „jesteśmy gotowi podjąć konieczne działania, jeśli stanie się to konieczne”. Tym samym Rezerwa Federalna będzie oczekiwać na kolejne dane z amerykańskiej gospodarki, a jedne z ważniejszych pojawią się już jutro, gdy opublikowana zostanie wstępna dynamika amerykańskiego PKB w I kw. 2012 r. (prog. 2,5 proc. w ujęciu annualizowanym). Mimo wszystko wystarczyło to do podtrzymania dobrego sentymentu na rynku. Eurodolar jednak ustanowił lokalny szczyt już wcześniej na poziomie 1,3236. Dużo ważniejsze więc okazały się dobre wyniki spółki Apple niż posiedzenie FOMC, które tak naprawdę nie dało jasnej odpowiedzi na pytanie o pojawienie się QE3. To może w przyszłości dać rynkom dużą elastyczność w interpretacji danych – słabsze od prognoz będą podbudowywać oczekiwania na QE3, natomiast dobre dane mogą być postrzegane dwojako, tzn. jako sygnał poprawiania się koniunktury lub jako powód zmniejszenia się szans na kolejne luzowanie ilościowe.

Czwartkowe kalendarium nie dostarcza zbyt wielu emocji jeśli chodzi o wydarzenia i dane makroekonomiczne. O godz. 11:00 jedyne dziś dane z Eurolandu – kwietniowy indeks nastrojów w gospodarce (prog. 94,2 pkt). Po godz. 11:00 podane zostaną wyniki aukcji 6-miesięcznych włoskich  bonów skarbowych o wartości 8,5 mld EUR. Nieco więcej emocji wywołać mogą tygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA (prog. 380 tys.) ze względu na ostatnie kłopoty, z jakimi zmaga się amerykański rynek pracy. Ich publikacja zaplanowana jest na godz. 14:30. Dzień zamyka indeks podpisanych umów kupna domów w marcu (prog. 0,5 proc. m/m), jednak one powinny wzbudzić większych emocji. Rynek będzie dziś wciąż pod wpływem wczorajszego posiedzenia FOMC i konferencji prasowej szefa Fed. Złoty, po przełamaniu dolnych ograniczeń konsolidacji na EUR/PLN i USD/PLN ma przestrzeń do tego, aby umocnić się względem euro i dolara o kolejne 2-3 gr, jednak pytaniem otwartym pozostaje to, czy nastroje na rynku na to pozwolą. Po ostatnich wzrostach eurodolar i amerykańska giełda są blisko lokalnych maksimów, co po środowej euforii może prowokować do realizacji zysków.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.