Rynek czeka na doniesienia z USA

Rynek czeka na doniesienia z USA
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-04-25 (10:23)

Wczoraj euro lekko umocniło się w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na poziomie 1,3217, natomiast dziś nad ranem znajduje się tuż poniżej poziomu 1,32. Cały czas na rynku panuje niska zmienność, sytuacji nie zmieniła nawet wyższa od prognoz liczba sprzedanych nowych domów w marcu (328 tys.), ...

... połączona z rewizją danych za luty o 40 tys.- do najwyższego poziomu od prawie dwóch lat- 353 tys. Jednak mimo lekkiej poprawy na rynku nieruchomości, nastroje amerykańskich konsumentów pogorszyły sie drugi miesiąc z rzędu, na co wskazał indeks Conference Board (spadek z 69,5 do 69,2 pkt.).

Dziś decyzja FOMC

Dziś poznamy decyzję FOMC w sprawię stóp procentowych oraz projekcje makroekonomiczne Rezerwy Federalnej. Jasne jest, że jeśli koniunktura w USA zacznie słabnąć Fed znów zacznie skupować aktywa, kwestią otwartą pozostaje jak silne spowolnienie może popchnąć decydentów do takiej decyzji. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie możemy spodziewać się żadnej otwartej deklaracji ze strony Fed. Do czerwca trwa operation twist, a decydenci będą chcieli maksymalnie wykorzystać pozostały czas na jak najrzetelniejszą ocenę napływających danych makroekonomicznych. Treść komunikatu zapewne będzie nieco mniej optymistyczna niż w marcu, a kierunek, w którym zrewidowane zostaną prognozy będzie jedną z głównych wskazówek odnośnie do kształtu polityki Fed w kolejnych kwartałach. Więcej o decyzji FOMC w dzisiejszym raporcie specjalnym.

Możliwe kolejne słabsze dane z USA

Dziś poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku. W lutym zamówienia wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu miesięcznym, po tym jak w styczniu dynamika była ujemna na poziomie -3,6 proc. m/m. W marcu konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie -1,5 proc. m/m. Największe znaczenie w dzisiejszym odczycie jak zwykle będą miały zamówienia na samoloty Boeinga. W lutym złożono zamówienia na 237 samolotów, natomiast w marcu na jedyne 53 sztuki (najmniej od października ubiegłego roku), dlatego też nie dziwią niskie oczekiwania rynku odnośnie dzisiejszego odczytu. Dodatkowo marcowe spowolnienie sprzedaży samochodów do 14,3 mln sztuk (z najwyższego od trzech lat poziomu w lutym- 15,05 mln) sugeruje również spowolnienie w zamówieniach.

Funt brytyjski w ważnym momencie

Funt zarówno w perspektywie miesiąca, jak i pięciu dni zyskał na wartości w relacji do pozostałych walut G-10. Kurs GBP/USD przebił ważny poziom 1,60 i zbliżył się do październikowych szczytów (1,6170). Dziś poznamy wstępny odczyt dynamiki PKB za I kwartał i wyznaczy on kierunek notowań. Konsensus ukształtował się na poziomie 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym i 0,3 proc. rok do roku. Jeśli okaże się , że brytyjska gospodarka odnotowała ujemne tempo wzrostu kurs będzie spadać w kierunku bardzo ważnego wsparcia w okolicach 1,5950, które jednak nie powinno zostać przebite. Dobry odczyt wywinduje kurs ponad maksima z ubiegłej jesieni, co teoretycznie otworzy drogę do wzrostów w kierunku poziomu 1,6450. Należy jednak mieć na uwadze, że na perspektywy GBP/USD rzutować będzie wynik posiedzenia FOMC. Dużo bardziej klarowna jest przyszłość polityki pieniężnej ECB. Uważamy, że funt będzie w kolejnych tygodniach będzie zyskiwał na wartości w relacji do euro.

Dynamika sprzedaży detalicznej i stopa bezrobocia z Polski

Złoty wczoraj zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,19, a USD/PLN 3,1750 i dziś nad ranem notowania konsolidują się przy tych poziomach. Z rodzimej gospodarki poznamy marcową dynamikę sprzedaży detalicznej oraz stopę bezrobocia. Marzec charakteryzował się tym, że liczba dni weekendowych w które zazwyczaj większość Polaków dokonuje zakupów była większa o jeden w porównaniu do miesiąca wcześniejszego. Biorąc pod uwagę fakt, że skłonność do zakupów wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie oczekujemy wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym o 12 proc., co powinno przełożyć się na roczny wskaźnik na poziomie 11,0 proc.
Wysokie odczyty sprzedaży w dużym stopniu wynikają również ze wzrostu cen towarów konsumpcyjnych. W kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna powinna notować niższą dynamikę wzrostu. Wynikać to będzie z pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz efektów bazowych z roku ubiegłego. Marzec powinien przynieść odwrócenie wzrostowego trendu bezrobocia. Oczekujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 13,4 proc. i tym samym będzie niższa o 0,1 pkt. proc. w stosunku do lutego. Spadek bezrobocia w marcu jest zgodny z wzorcem sezonowym. Wraz z końcem okresu zimowego ruszają prace w budownictwie. W efekcie wzrost liczby pracujących jest większy od wzrostu liczby osób aktywnych zawodowo, co powoduje obniżenie stopy bezrobocia. W kolejnych miesiącach bezrobocie powinno się systematycznie obniżać. Tym niemniej spodziewane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego spowoduje, że skala spadku stopy bezrobocia powinna być niższa od notowanej w ubiegłym roku.

Źródło: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.