Co powie Ben Bernanke?

Co powie Ben Bernanke?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-25 (09:38)

Po poniedziałkowej przecenie ryzykownych aktywów wtorek upłynął pod znakiem uspokojenia nastrojów. Zielony kolor zagościł na rynkach kapitałowych, tam jednak odreagowanie było dosyć mizerne jeśli porównać to z uprzednimi spadkami w pierwszym dniu tygodnia.

Być może zmieni się to dziś, gdyż opublikowane wczoraj po sesji świetne wyniki kwartalne koncernu Apple (zysk na akcję 12,3 USD wobec prognoz 10 USD, przychody 39,2 mld USD) będą wspierać kupujących akcje. Za to na rynku walutowym wycena eurodolara powróciła do poziomu 1,32, a więc zbliżonego do piątkowego zamknięcia. Aprecjacja pary EUR/USD szczególnie przyspieszyła po godz. 15:00, co można wiązać z udaną aukcją 7-letnich obligacji funduszu EFSF, której wyniki odebrano pozytywnie na rynku. To jednak tylko przyspieszyło wzrosty, które rozpoczęły się jeszcze w poniedziałek, po tym jak wsparcie na 1,31 nie zostało pokonane. Poprawa nastrojów pozwoliła lekko zyskać złotemu, który w stosunku do dolara odrobił 2 gr, a do euro 1,5 gr. Cały czas jednak pary EUR/PLN i USD/PLN pozostają blisko lokalnych maksimów, a ryzyko osłabienia złotego wciąż się utrzymuje na dość wysokim poziomie.

Patrząc na opublikowane wczoraj dane z USA, ciężko znaleźć jakiś wyraźny powód do optymizmu, interpretując dane wprost, tzn. lepsze dane sprzyjają podtrzymaniu dobrego sentymentu, a tym samym wzrostom eurodolara. Sprzedaż nowych domów w marcu na poziomie 328 tys. okazała się nieco lepsza od oczekiwań, jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem i tak jest to spadek 25 tys. Za to nieznacznie słabsze od konsensusu prognoz okazały się indeksy cen nieruchomości S&P/Case-Shiller oraz zaufania konsumentów. Można więc uznać, że dane były mieszane i nie powinny wywołać dużego wzrostu kursu EUR/USD. Jednak od momentu opublikowania rozczarowujących danych o przyroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym tempa nabrała dyskusja o pojawieniu się programu luzowania ilościowego QE3. Komunikat z ostatniego posiedzenia FOMC (pojawił się wcześniej niż payrollsy) rozwiał nadzieje na ten program, jednak przed dzisiejszym zakończeniem kolejnego posiedzenia FOMC spekulacje te ponownie odżywają, osłabiając dolara i generując pozytywny sentyment. Ryzyko mocnego rozczarowania jest jednak spore. O ile nie będzie ono w samej decyzji o stopach, które pozostaną na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc., to już jasne sprecyzowanie, że szanse na QE3 wzrosły i jest ono możliwe w ciągu kolejnych miesięcy w naszej ocenie są niewielkie. Fed raczej nie zmieni swojej polityki pod wpływem kilku słabszych odczytów, gdyż aby podjąć decyzję o QE3 potrzebuje znacznie większej pewności co do hamowania amerykańskiej gospodarki. Gdyby Ben Bernanke zawiódł nadzieje „gołębi”, wówczas moglibyśmy zaobserwować powrót złego sentymentu na rynki, co wiązałoby się z głęboką przeceną na giełdach i powrotem eurodolara poniżej poziomu 1,31.
Oprócz decyzji i konferencji prasowej prezesa Fed po posiedzeniu (odpowiednio zaplanowane na godz. 18:30 i 20:15), na kurs złotego mogą jeszcze wpływać dane z rynku lokalnego – o godz. 10:00 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej (prog. 10,3 proc. r/r) oraz stopie bezrobocia w marcu (prog. 13,4 proc.). O godz. 10:30 ważna figura z Wielkiej Brytanii o wstępnej dynamice PKB w I kwartale tego roku (prog. 0,3 proc. r/r). O 14:30 z USA poznamy natomiast dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za marzec (prog. -1,2 proc. m/m). Najważniejsze jednak, zarówno w skali dnia, jak i najprawdopodobniej w skali całego tygodnia będzie to, co powie Ben Bernanke. Zatem do godz. 20:15 kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się na poziomach zbliżonych do 4,19, natomiast podczas konferencji i po niej spodziewana jest większa zmienność.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.