USD i JPY pozostaną w centrum uwagi

USD i JPY pozostaną w centrum uwagi
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-11-28 (10:11)

Uwaga inwestorów w dniu wczorajszym była skupiona przede wszystkim na dolarze amerykańskim i walucie japońskiej. Nieco lepsze nastroje na giełdzie spowodowały umocnienie USD i większe zainteresowanie inwestycjami typu carry trade.

Powrót apetytu inwestorów na ryzyko został spowodowany doniesieniami, że Citigroup zostanie dokapitalizowany kwotą 7,5 mln dolarów przez fundusz Abu Dhabi Investment Authority, co miałoby przyczynić się do ustabilizowania trudnej sytuacji firmy związanej z kryzysem na rynku ryzykownych kredytów. W dalszym ciągu jednak nadchodzące dane z USA niemile rozczarowują. Indeks zaufania konsumentów spadł w listopadzie do najniższego poziomu od dwóch lat. Konsumenci odczuwają coraz wyższe koszty utrzymania, co przekłada się na ich pesymizm. W związku z tym uzasadnione wydają się być oczekiwania rynku co do kolejnej obniżki kosztu pieniądza w USA jeszcze w grudniu tego roku. Wczorajsze wypowiedzi członków Fed (Evans, Plosser) nie wskazują jednak na to, że kolejna podwyżka stóp jest już przesądzona.

W dniu dzisiejszym zapoznamy się z danymi na temat zamówień na dobra trwałe oraz ze sprzedażą domów na rynku wtórnym. Wieczorem zostanie opublikowana Beżowa Księga czyli raport Fed o stanie gospodarki. Jeśli w publikacji pojawią się informacje o pogarszającej się sytuacji w poszczególnych regionach, to możemy oczekiwać, że Fed podejmie decyzją zgodną z tym, co obecnie wycenia rynek.

EURPLN

Dzisiaj zapoznamy się z decyzją RPP odnośnie stóp procentowych. Zdaniem większości analityków, stopy procentowe zostaną podniesione w listopadzie o kolejne 25pb. Nadchodzące dane z gospodarki Polskiej w ostatnim czasie były dobre, a wypowiedzi członków Rady jastrzębie. Czynniki te powinny pomóc złotemu powrócić do trendu wzrostowego. Z technicznego punktu widzenia w dalszym ciągu znajdujemy się w neutralnym zakresie do EURPLN, czyli pomiędzy 3,66 a 3,70, który to wyznacza istotny opór wynikający z 38,2% zniesienia fib. Dopiero wybicie z powyższego zakresu powinno być deklaracją co do kierunku dalszego ruchu. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 20-okresowej średniej na wykresie dziennym, która przebiega obecnie w rejonie 3,6580.

EURUSD

EURUSD wczoraj ponownie testował poziom 1.4900, po dłuższej stabilizacji w przedziale 1.4820-1.4830. Jastrzębia retoryka ECB w ostatnim czasie znajduje obecnie potwierdzenie w nadchodzących danych makroekonomicznych. Wczorajsze publikacje z Niemiec pokazały wzrost inflacji CPI do najwyższego poziomu od 13 lat oraz lepsze nastroje wśród konsumentów. Jednak impet wzrostowy wyhamował na EURUSD i obecnie mamy do czynienia z korektą ostatnich wzrostów. Widzielibyśmy możliwość umocnienia się dolara w okolice 1,4740, która wyznacza linia po ostatnich minimach, jednak silne wsparcie to dopiero rejon 1,47 i 61,8% zniesienia fib ostatnich wzrostów z poziomu 1,4520.

GBPUSD

GBPUSD pozostaje w dość wąskim zakresie wahań z powodu braku publikacji makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii w tym tygodniu. Najwyraźniej potrzebny jest nowy impuls, który przyczyniłby się do większej zmienności na tej parze. Obecnie rynek wyczekuje na kolejna decyzje BoE w sprawie stóp procentowych. Bardziej gołębie notatki z ostatniego posiedzenia oraz kwartalny raport o inflacji wskazują na możliwość obniżki stóp na posiedzeniu 6 grudnia. Spadki na GBPUSD były kontynuowane w rejon 2,06 czyli w okolice linii trendu, skąd może nastąpić odbicie. Formacja podwójnego szczytu która utworzyła się na geometrii wynikającej z 50% zniesienia fib wskazuje na możliwość pogłębienia spadków. Preferowalibyśmy sprzedaż funta na wzrostach, gdyż widzimy możliwość spadków w rejon 5,0520.

USDJPY

Dolarjen przetestował linię trendu i kurs obecnie powrócił powyżej średniej 100-okresowej na wykresie 4h. Spadek awersji do ryzyka związany z poprawą sytuacji na giełdzie wpływa na osłabiania się jena. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość ruchu w okolice 50% zniesienia fib całości ostatnich spadków na poziomie 109,50, jednak najbliższy opór wyznacza już poziom 109,30. Lepszy sentyment do dolara w dniu dzisiejszym sprawia, że jest to realny poziom do osiągnięcia w dniu dzisiejszym. W dalszym ciągu obserwowalibyśmy giełdy. Najbliższe wsparcie na tej parze to obecnie 108,50.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.