Słaby początek tygodnia

Słaby początek tygodnia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-24 (10:51)

Początek tygodnia na rynkach finansowych nie należał do udanych. Rozczarowujące dane o aktywności gospodarczej w Europie połączone z niepewną sytuacją polityczną we Francji i Holandii były głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za poniedziałkową ucieczkę inwestorów od ryzyka. Według wstępnych szacunków kwiecień jest trzecim miesiącem z rzędu, ...

... kiedy aktywność wytwórcza w przemyśle i usługach strefy euro kurczy się, tym samym stawiając pod znakiem zapytania szanse na powrót do dodatniej dynamiki PKB po spadku o 0,3 proc. w czwartym kwartale 2011 r. Indeks PMI dla przemysłu spadł do 46 pkt. z 47,3 pkt., podczas gdy zakładano wzrost do 48,1 pkt. Wskaźnik dla sektora usługowego obniżył się do 47,9 pkt. z 49,2 pkt. przy prognozie 49,3 pkt. Dane pokazują, że wprowadzanie surowych cięć budżetowych oraz rosnące bezrobocie silnie negatywnie odbijają się na popycie w Europie, opóźniając ożywienie, które może nie przyjść na Stary Kontynent nie wcześniej jak dopiero w trzecim kwartale. Oznacza to, że optymizm, jaki królował na rynkach finansowych od początku roku, mógł być przesadzony i inwestorzy zaczną teraz wyceniać scenariusze bliższe rzeczywistości. W reakcji na dane giełdy w Europie zaliczyły jeden z gorszych dni w tym roku a wyprzedaż akcji przyniosła 2-3-procentowe spadki indeksów. Najgorzej radziła sobie giełda w Mediolanie, gdzie tamtejszy indeks spadł o 3,83 proc. Nie lepiej było we Frankfurcie, gdzie DAX tąpnął o 3,36 proc., gdyż odczyty indeksów PMI dla Niemiec stanowiło jedno z większych zaskoczeń. W tak niesprzyjającym otoczeniu i wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji zaczął być przedstawiany jako ważny czynnik niepewności politycznej, choć jeszcze 24 godziny temu był on marginalizowany. Teraz potencjalne zastąpienie Nicolasa Sarkozy’ego przez Francois Hollande’a budzi obawy o jednomyślność w temacie walki z kryzysem zadłużenia na najwyższych szczeblach europejskiej władzy. Dodatkowo w Holandii premier Mark Rutte wraz z mniejszościowym rządem podał się do dymisji, gdyż w trakcie weekendowych obrad nie był wstanie zyskać poparcia dla pakietu 16 mld euro oszczędności koniecznych do utrzymania deficytu budżetowego poniżej unijnego progu 3 proc. PKB. Sytuacja tworzy polityczna próżnie w jednym z najbardziej stabilnych krajów Europy. Jak widać, powodów od obaw o przyszłość Starego Kontynentu jest coraz więcej (wystarczy jeszcze przypomnieć wysokie rentowności obligacji Hiszpanii i Włoch) i inwestorom jest coraz trudniej je ignorować. Z drugiej strony jednak, nadal rynek jest daleki od panicznego stanu, co nakazuje zakładać, ze handel w najbliższym czasie będzie obfitował w dużą zmienność zarówno w jedną, jak i drugą stronę, niż jednostajną ucieczkę w bezpieczne aktywa.

Dziś duża szansa na częściową korektę wczorajszych ruchów, a skromny kalendarz publikacji makroekonomicznych będzie sprzyjał takiemu scenariuszowi. Przed południem opublikowane zostaną dane o zamówieniach przemysłowych w strefie euro, jednak są to dane dopiero za luty, co w przypadku rynków finansowych oznacza zamierzchłą przeszłość i nie będzie miało wpływu na nastroje. O 15:00 na rynek trafi odczyt indeksu S&P Case-Schiller, mierzący zmiany cen w 20 największych miastach USA, a o 16:00 opublikowane zostaną dane o sprzedaży nowych domów. Rynek nieruchomości jest drugi po rynku pracy, od którego zależy trwałość ożywienia amerykańskiej gospodarki. Dziś warto te śledzić wyniki aukcji hiszpańskich bonów skarbowych (10:30) i włoskich obligacji (11:00).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.