Złoty ponownie w kluczowym zakresie

Złoty ponownie w kluczowym zakresie
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-04-24 (10:47)

Podczas porannego handlu wycena złotego oscyluje blisko wczorajszych minimów z sesji azjatyckiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek na: 4,20 PLN za euro, 3,196 wobec dolara amerykańskiego oraz 3,50 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie spadają i wynoszą obecnie 5,483% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Wczorajsza sesja przyniosła zdecydowane osłabienie polskiej waluty, która straciła przeszło -0,6% wobec euro oraz -1,20% względem dolara amerykańskiego. Podobny scenariusz rozegrał się na pozostałych parach wchodzących w skład koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej. Forint stracił blisko -0,9% (EUR/HUF), a korona czeska zanotowała zniżkę o -0,37% (EUR/CZK). Powyższe zestawienie wskazuje, iż za spadkiem wartości złotego stoją przede wszystkim czynniki zewnętrzne, a kapitał zagraniczny redukuje ekspozycję na rynek walut emerging markets, co tradycyjnie już uderza w złotego. Bezpośrednim powodem schłodzenia nastrojów wokół ryzykownych aktywów był wczorajszy wzrost obaw o stabilność polityczną w Strefie Euro, gdy premier Holandii Mark Rutte podał się do dymisji. Znalazło to odzwierciedlenie w dynamicznych spadkach wspólnej waluty, gdzie skala zniżek została jednak chwilowo powstrzymana po godz. 16:30.

Dynamiczne spadki w wycenie polskiej waluty doprowadziły do testu zakresu 4,20 – 4,21 EUR/PLN. Bazując na sesjach z minionych tygodni w obszarze tym zwyczajowo występowała aktywizacja BGK w arkuszach ograniczająca dalsze spadki w wycenie. Jednocześnie w przypadku dalszych spadków na szerokim rynku działalność instytucji centralnej może ograniczyć jedynie dynamikę ruchu spadkowego.

Polskiej walucie nie sprzyjają również informacje docierające z regionu, gdzie wczorajsze wypowiedzi V. Orbana sugerują, iż kompromis na linii Budapeszt – MFW/UE jest ciągle odległy. Ponadto potencjalny rozpad koalicji rządzącej w Czechach rodzi obawy o kontynuacje zakładanych reform strukturalnych w tym kraju.

Złoty w trakcie wczorajszego handlu nie zareagował na rewizję prognoz gospodarczych przez MF.
W trakcie dzisiejszego obrotu brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. GUS opublikuje wskazania koniunktury konsumenckiej w kwietniu, jednak dane te są zwyczajowo pomijane przez rynek. Ponadto we wtorek będzie mieć miejsce robocze posiedzenie RPP, gdzie choć nie zostaną podjęte żadne kluczowe decyzje to warto wyczekiwać na komentarze poszczególnych członków gremium w świetle ostatnich słabszych danych fundamentalnych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce.

Dużo większe znaczenie dla wyceny polskiej waluty będą miały dzisiejsze impulsy płynące z szerokiego rynku. Nastroje kształtowane będą przez dzisiejsze aukcje długu, gdzie swoje instrumenty dłużne zaoferuje Hiszpania, Włochy oraz Holandia. Ponadto popołudniu uwaga inwestorów przeniesie się na dane fundamentalne z gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdzie na najważniejszymi będą: dane z rynku nieruchomości w USA ( S&P Case-Shiller godz. 15:00, Sprzedaż nowych domów godz. 16:00) oraz tamtejszy indeks zaufania konsumentów – Conference Board (godz. 16:00).

Z technicznego punktu widzenia notowania oscylują powyżej znaczącego zakresu 4,20 EUR/PLN stwarzając sposobność, aby przy udziale BGK na rynku wygenerować nieznaczną korektę spadkową. Jednocześnie nawet 2-3gr. umocnienie złotego nie zmieniłoby znacząco obrazu technicznego wyraźnie sugerującego, iż pary związane ze złotym (---/PLN) znajdują się w trendach wzrostowych (oznaczających spadek wartości polskiej waluty wobec zagranicznych dewiz).

EUR/PLN: Aktualnym zakresem wahań dla pary jest 4,2 – 4,21 PLN, ponadto na poziomie 4,215 PLN przebiega linia średniej 100-sesyjnej , która najpewniej stanowić będzie znaczący intra-sesyjny opór. Jako kluczowe wsparcie należy traktować zakres 4,18 PLN.

Wsparcia: 4,20 PLN 4,18 PLN.
Opór: 4,21 PLN, 4,23 PLN.

USD/PLN: Kolejne podejście pod średnią MA100 spotkało się z wygenerowaniem korekty spadkowej na wczorajszej świecy. Aktualnym obszarem wahań dla kursu jest 3,20 – 3,17 PLN, przy znaczącym oporze na 3,215 PLN.

Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN.
Opór : 3,20 PLN, 3,215 PLN.

CHF/PLN: Psychologiczny opór na poziomie 3,50 PLN został wstępnie wybroniony, sugeruje to możliwość zejścia w kierunku wsparcia na poziomie 3,47-3,48 PLN, wpierw jednak musiałaby zostać przekroczona MA100 znajdująca się aktualnie na wysokości 3,4933 PLN.

Wsparcia: 3,48 PLN, 3,47 PLN.
Opór: 3,50 PLN, 3,5116 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.