Nowy kryzys w Europie

Nowy kryzys w Europie
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-04-23 (20:01)

Polityczny i finansowy kryzys, który w ostatnich latach dotknął wielu krajów europejskich zaczyna pochłaniać Holandię. Partia Wolności Greeta Widersa wycofała się w sobotę z poparcia dla koalicji. Powodem tej decyzji była różnica zdań na temat zasadniczej koncepcji pakietu oszczędnościowego, który chce wprowadzić holednerski premier Mark Rutte.

Dyskusje dotyczące budżetu trwają od początków marca. Rutte był zdecydowany dostarczyć pakiet środków mający na celu zredukowanie deficytu budżetowego do wymaganego przez traktat fiskalny poziomu 3% PKB. Partia Liberalna Ruttego zwróci się do parlamentu o zatwierdzenie budżetu, chociaż nie obejdzie się to z pewnością bez kosztów. Przykładowo Partia Pracy jest przygotowana na zatwierdzenie pakietu ale tylko pod waruniem, że Rutte zwoła w ewrześniu tego roku nowe wybory.Oczywiście rentowność holenderskich obligacji znacznie się zwiększyła, spread dziesięcioletnich papierów wzrósł, o 10 pkt. bazowych w stosunku do analogicznych niemieckich obligacji i wynosi obecnie 74 pkt. bazowe. Polityczna niepewność podkopuje ocenę wiarygodności kredytowej Holandii – trzy miesiące temu agencja S&P ostrzegała, że rating będzie zagrożony, jeśli stan gospodarki nadal będzie się pogarszać. Tylko tego ranka ankieta dotyczącego zaufania biznesu wykazała dalszy spadek w tym miesiącu. Kanclerz Niemiec będzie z pewnością zaniepokojona tą sytuacją, nie tylko w Holandii, ale także we Francji. Jak można było oczekiwać, euro słabło dzisiejszego ranka podczas gdy obligacje krajów związkowych przyciągają coraz więcej uwagi szukających bezpiecznych inwestycji.

Powody do zmartwień.

Wstępne dane o inflacji PMI dla strefy euro postarały się o otrzeźwienie na początku tygodnia i wywarły presję w dół na rynki giełdowe, a dolarowi dodały skrzydeł. Interesująco kontrastują ze sobą odczyty danych z Niemiec i Francji. W Niemczech w kwietniu znacznie osłabił sie sektor produkcyjny, spadając z 48, 4 do 46,3. Szczególnie ucierpiały zamówienia eksportowe, a fakty świadczą o słabszym popycie w krajach peryferyjnych strefy euro. Sektor usług natomiast utrzymał się powyżej poziomu 50, 0 siódmy miesiąc z rzędu. We Francji sytuacja była odwrotna: okazało się, że rynek usług radził sobie gorzej niż oczekiwano (46, 4 z 50,1). Ten wynik może być częściowo powiązany z niepewnością dotyczącą wyników wyborów prezydenckich, ale nie można traktować tego wpływu jako dominującego.
Inne powody, które nie skłaniają do radości, zwłaszcza we Włoszech to spadek zaufania konsumentów w tym kraju do rekordowo niskiego poziomi od 1996 roku. Biorąc pod uwagę presję, jaką Monti wywiera na gospodarkę sowimi dążeniami do wprowadzenia oszczędności nie może to dziwić,. Dodatkowo Centralny Bank Hiszpanii stwierdził, że szacowany PKB za pierwszy kwartał okazał się niższy, o 0, 4%, co cofa kraj z powrotem w techniczną recesję. To znów nie jest wielką niespodzianką, jako że Komisja Europejska spodziewała się w tym roku w Hiszpanii wyniku niższego o 1%. Te prognozy zostały jednak opublikowane przed najnowszym ogłoszeniem budżetu Hiszpanii, więc w tej chwili bardziej prawdopodobny wydaje się spadek o 2-3%. Dalsze dane PMI dla Chin i australijska inflacja cen producentów także wpłynęły na bardziej wyważoną atmosferę na rynkach.

Reakcja rynku FX odzwierciedla wycofanie się z ryzykownych inwestycji,, a dolar umacnia się wobec innych walut majors, wyłączając jena (USD/JPY krąży w okolicach 81,00). Wydźwięk wydarzeń politycznych w Europie także wydaje się być bardziej “niedźwiedzi”: Coraz bardziej prawdopodobne jest, że we Francji zmieni się prezydent a Holandia musi uporać sie z politycznymi problemami dotyczącymi zatwierdzenia budżetu, który spełniałby określone przez fiscal compact wymagania. Przynajmniej na dzień dzisiejszy wydaje się, że większość czynników wpływających pozytywnie na wyniki w pierwszym kwartale (silniejsze dane z USA, Grecja wycofująca się znad krawędzi, finansowy mur obronny zbudowany przez EBC) słabną, a rynki starają się desperacko wypełnić powstała próżnię.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.