Nowy kryzys w Europie

Nowy kryzys w Europie
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-04-23 (20:01)

Polityczny i finansowy kryzys, który w ostatnich latach dotknął wielu krajów europejskich zaczyna pochłaniać Holandię. Partia Wolności Greeta Widersa wycofała się w sobotę z poparcia dla koalicji. Powodem tej decyzji była różnica zdań na temat zasadniczej koncepcji pakietu oszczędnościowego, który chce wprowadzić holednerski premier Mark Rutte.

Dyskusje dotyczące budżetu trwają od początków marca. Rutte był zdecydowany dostarczyć pakiet środków mający na celu zredukowanie deficytu budżetowego do wymaganego przez traktat fiskalny poziomu 3% PKB. Partia Liberalna Ruttego zwróci się do parlamentu o zatwierdzenie budżetu, chociaż nie obejdzie się to z pewnością bez kosztów. Przykładowo Partia Pracy jest przygotowana na zatwierdzenie pakietu ale tylko pod waruniem, że Rutte zwoła w ewrześniu tego roku nowe wybory.Oczywiście rentowność holenderskich obligacji znacznie się zwiększyła, spread dziesięcioletnich papierów wzrósł, o 10 pkt. bazowych w stosunku do analogicznych niemieckich obligacji i wynosi obecnie 74 pkt. bazowe. Polityczna niepewność podkopuje ocenę wiarygodności kredytowej Holandii – trzy miesiące temu agencja S&P ostrzegała, że rating będzie zagrożony, jeśli stan gospodarki nadal będzie się pogarszać. Tylko tego ranka ankieta dotyczącego zaufania biznesu wykazała dalszy spadek w tym miesiącu. Kanclerz Niemiec będzie z pewnością zaniepokojona tą sytuacją, nie tylko w Holandii, ale także we Francji. Jak można było oczekiwać, euro słabło dzisiejszego ranka podczas gdy obligacje krajów związkowych przyciągają coraz więcej uwagi szukających bezpiecznych inwestycji.

Powody do zmartwień.

Wstępne dane o inflacji PMI dla strefy euro postarały się o otrzeźwienie na początku tygodnia i wywarły presję w dół na rynki giełdowe, a dolarowi dodały skrzydeł. Interesująco kontrastują ze sobą odczyty danych z Niemiec i Francji. W Niemczech w kwietniu znacznie osłabił sie sektor produkcyjny, spadając z 48, 4 do 46,3. Szczególnie ucierpiały zamówienia eksportowe, a fakty świadczą o słabszym popycie w krajach peryferyjnych strefy euro. Sektor usług natomiast utrzymał się powyżej poziomu 50, 0 siódmy miesiąc z rzędu. We Francji sytuacja była odwrotna: okazało się, że rynek usług radził sobie gorzej niż oczekiwano (46, 4 z 50,1). Ten wynik może być częściowo powiązany z niepewnością dotyczącą wyników wyborów prezydenckich, ale nie można traktować tego wpływu jako dominującego.
Inne powody, które nie skłaniają do radości, zwłaszcza we Włoszech to spadek zaufania konsumentów w tym kraju do rekordowo niskiego poziomi od 1996 roku. Biorąc pod uwagę presję, jaką Monti wywiera na gospodarkę sowimi dążeniami do wprowadzenia oszczędności nie może to dziwić,. Dodatkowo Centralny Bank Hiszpanii stwierdził, że szacowany PKB za pierwszy kwartał okazał się niższy, o 0, 4%, co cofa kraj z powrotem w techniczną recesję. To znów nie jest wielką niespodzianką, jako że Komisja Europejska spodziewała się w tym roku w Hiszpanii wyniku niższego o 1%. Te prognozy zostały jednak opublikowane przed najnowszym ogłoszeniem budżetu Hiszpanii, więc w tej chwili bardziej prawdopodobny wydaje się spadek o 2-3%. Dalsze dane PMI dla Chin i australijska inflacja cen producentów także wpłynęły na bardziej wyważoną atmosferę na rynkach.

Reakcja rynku FX odzwierciedla wycofanie się z ryzykownych inwestycji,, a dolar umacnia się wobec innych walut majors, wyłączając jena (USD/JPY krąży w okolicach 81,00). Wydźwięk wydarzeń politycznych w Europie także wydaje się być bardziej “niedźwiedzi”: Coraz bardziej prawdopodobne jest, że we Francji zmieni się prezydent a Holandia musi uporać sie z politycznymi problemami dotyczącymi zatwierdzenia budżetu, który spełniałby określone przez fiscal compact wymagania. Przynajmniej na dzień dzisiejszy wydaje się, że większość czynników wpływających pozytywnie na wyniki w pierwszym kwartale (silniejsze dane z USA, Grecja wycofująca się znad krawędzi, finansowy mur obronny zbudowany przez EBC) słabną, a rynki starają się desperacko wypełnić powstała próżnię.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.