MFW dostanie 430 mld USD nowych środków

MFW dostanie 430 mld USD nowych środków
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-04-23 (09:50)

Państwa członkowskie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w weekend zdeklarowały zwiększenie mocy pożyczkowych organizacji o 430 mld USD „w celu przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz ich regulacji”, co oznacza więcej niż podwojenie dotychczasowych środków.

Pieniądze mogą być przekazane jako pożyczka dla każdego z członków MFW, jednak nie jest tajemnicą, że podwyżka kapitałów była czyniona z myślą o państwach strefy euro. Około 200 mld USD ma pochodzić od strefy euro, Japonia przekaże 60 mld USD, a Arabia Saudyjska, Korea Płd. i Wielka Brytania zadeklarowały po 15 mld USD. Spośród dużych gospodarek zasileniu funduszu sprzeciwiły się USA i Kanada – sekretarz skarbu USA Timothy Geithner stwierdził, że Europa powinna przede wszystkim wykorzystywać własne narzędzia do walki z kryzysem, a minister finansów Kanady Jim Flaherty uzależnił wkład swojego państwa od prawa weta w przypadku, gdyby dodatkowe środki MFW miałyby trafić na pomoc dla strefy euro. Podwojenie mocy pożyczkowych funduszu należy odebrać za pozytywną informację, choć nie należy jej zbytnio przeceniać. Środki te, jeśli nadejdzie czas ich wykorzystania, wprawdzie pomogą krajom borykającym się z problemami finansowymi, jednak będzie to tylko doraźne działanie. Z punktu widzenia rynków finansowych zdecydowanie ważniejsze są działania reformatorskie poszczególnych państwa (w pierwszej kolejności Hiszpania, Włochy, Grecja), które będą prowadzić do równowagi finansów publicznych i odbudują zaufanie wśród inwestorów. Połączone siły MFW i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego mogą zapewnić finansowanie dla Hiszpanii i Włoch na ok. dwa lata, co powinno w jakimś stopniu zmniejszyć napięcia na rynkach finansowych, ale w ogólnym rozrachunku nie stanowi wielkiej różnicy w poprawie stanu tych gospodarek.

W poniedziałek na rynku finansowym brak większej reakcji na ustalenia szczytu MFW. Jeszcze w piątek euro zyskiwało na wartości w związku z przeciekami o deklaracji w wysokości 400 mld USD. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3226, osiągając trzytygodniowe maksimum, jednak dziś obserwowane jest cofnięcie o 0,3 proc. Widać też ograniczoną reakcję na wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Najprawdopodobniej różnicą 2 pkt. proc. wygrał kandydat socjalistów Francois Hollande przed obecnym prezydentem Nicolasem Sarkozy’m. Według sondaży w drugiej turze (6 maja) przewaga Hollande’a powinna wzrosnąć do kilkunastu punktów, jednak małe szanse na to, aby ostateczny wynik miał wyraźne przełożenie na rynki finansowe. Dziś w nocy na rynek trafił odczyt indeksu aktywności w chińskim przemyśle – wskaźnik PMI wzrósł do 49,1 pkt. z 48,3 pkt. przed miesiącem, co sugeruje stabilizację w tym segmencie gospodarki Państwa Środka, choć odczyt poniżej 50 pkt. nadal świadczy o braku ekspansji. Na początku europejskiej części handlu słabo wypadły odczyty indeksów PMI dla przemysłu z Europy, szczególnie w Niemczech zaskakujący był spadek do 46,3 pkt. z 48,4 pkt. w marcu (prog. 49 pkt.). Błyskawicznie zareagowało euro, które pogłębia spadki względem dolara i jena. Pogorszenie sentymentu rynkowego odbija się tez na złotym, który powoli podchodzi pod 4,20 za euro.

Szanse na spokojne rozpoczęcie tygodnia zostały przekreślone, a w kolejnych dniach wcale nie musi być lepiej. We wtorek w centrum uwagi znajdą się aukcje długu Hiszpanii i Włoch, a Rzym będzie kontynuował sprzedaż obligacji jeszcze w czwartek. Na środę zaplanowana jest konferencja szefa Fed Bena Bernanke, gdzie najprawdopodobniej ucięte zostaną spekulacje o szybkim wprowadzeniu QE3, co może pozytywnie podziałać na dolara, ale ucierpią na tym indeksy giełdowe. Figurą tygodnia są natomiast wstępne szacunki dynamiki PKB z USA za pierwszy kwartał. Prognoza to 2,5 proc. wzrostu w ujęciu zannualizowanym.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.