Indeksy PMI przygrywką przed decyzją FOMC

Indeksy PMI przygrywką przed decyzją FOMC
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-04-23 (09:18)

Wybory we Francji mogą wpływać na nastroje: Piątkowa sesja na eurodolarze pozwoliła bykom na wyprowadzenie kursu do poziomu nowego szczytu na 1,3230. Lepszy nastrój panujący wśród amerykańskich inwestorów sprawił, że bardziej ryzykowne aktywa cieszyły się sporym wzięciem.

Elementem, który przyczynił się do poprawy sentymentu globalnego była informacja o wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 430 mld USD przez państwa G20. To dobry krok w kierunku budowania zapory ogniowej wokół pogrążonych w kryzysie krajów Eurostrefy. Warto mieć jednak na uwadze to, że jak na razie jest to tylko obietnica pomocy krajów G20, więc jak na razie wszystko obraca się w sferze fikcji. Mimo to inwestorzy z zadowoleniem przyjęli taką decyzję. Dziś rano jednak kupujący wspólną walutę nie są już tacy pewni siebie. Nowa sesja na eurodolarze otworzyła się luką spadkową, a podczas handlu w Azji nastroje były mieszane. Uczestników rynku niepokoją obecnie dwa elementy. Wybory we Francji oraz dzisiejsze odczyty PMI. W przypadku tego pierwszego elementu zwycięstwo w pierwszej turze Hollande’a daje mu sporą szansę na powtórzenie tego sukcesu 6 maja. Zwycięstwo reprezentanta socjalistów może być przyczyną podwyższonej niepewności, gdyż proponowane przez niego działania mogą wpłynąć na destabilizację i tak już chwiejącej się sytuacji w Strefie Euro. Z drugiej jednak strony rynek w części zdążył już zdyskontować taki scenariusz. Dlatego też większą uwagę inwestorzy powinny zwrócić na wstępne odczyty PMI dla gospodarki w Strefie Euro. Pogorszenie wyników może być impulsem do wyprzedaży wspólnej waluty. W takim układzie bowiem powrócą obawy o pogłębianie się recesji. To zaś może skłonić EBC to poważniejszego rozważenia kwestii jeszcze mocniejszego poluzowania polityki monetarnej. Te wskaźniki będą jednak tylko przygrywką do środowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych. To wydarzenie może w dużym stopniu zdominować zachowania inwestorów w tym tygodniu.

Złoty bez kierunku

Druga połowa piątkowej sesji nie przyniosła dużych zmian na krajowym rynku walutowym. Para EUR/PLN oscylował ponad poziomem 4,19, jednak stronie popytowej nie udało się zbyt mocno odejść od tego poziomu. Z jednej strony mocniejsze wzrosty hamowane były przez lepsze notowania eurodolara, z drugiej zaś złotemu ciążyło słabe zachowanie się rodzimej giełdy na tle indeksów europejskich. Odmiennie wyglądała sytuacja na rynku pary USD/PLN. Umocnienie euro względem dolara pozwoliło na spadek wyceny dolara w złotych. Kurs naruszył poziom minimum z 17 kwietnia i pozostawał blisko niego aż do początku nowego tygodnia. Otwarcie nowej sesji upłynęło jednak pod znakiem deprecjacji rodzimej waluty. Kurs pary USD/PLN podskoczył do poziomu 3,18 zł. Na pogorszenie się sytuacji wpłynął spadek eurodolara oraz rosnące obawy o wyniki indeksów PMI. Słabsze odczyty bowiem mogą spowodować, że obie pary przetestują ostatnie poziomy oporu.

Wstępne odczyty PMI

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne przyniesie tylko wstępne odczyty indeksu PMI dla sektora usługowego i przemysłowego w Strefie Euro. Dla tego pierwszego wskaźnika analitycy spodziewają się lekkiego wzrostu z poziomu 49,2 pkt. do wartości 49,3 pkt. W przypadku odczytu dla przemysłu oczekuje się nieco większego wzrostu z poziomu 47,7 pkt do 48 pkt.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.