Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 2-groszowej konsolidacji

Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 2-groszowej konsolidacji
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-04-23 (09:01)

Początek nowego tygodnia na rynkach przynosi kontynuacje oscylowania złotego wewnątrz krótkoterminowej konsolidacji z zakresu 4,18 – 4,20 EURPLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,184 PLN za euro, 3,17 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,48 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego pozostają na poziomie 5,477% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 3-sesyjnej konsolidacji 4,18 – 4,20 PLN. W dniu 9 marca złoty osiągnął jak dotąd najwyższą wartość w tym roku, od tamtego momentu polska waluta straciła przeszło 10 gr, co klarownie wskazuje, iż pogorszenie globalnego sentymentu znalazło odbicie również w nastrojach dotyczących polskiej waluty. Obszar 4,20 – 4,21 PLN pozostaje jednak kluczowym zakresem w świetle możliwych scenariuszy. Przebicie tego obszaru sugerować będzie, iż kapitał odpowiedzialny za ostatnie umocnienie złotego wyraźnie redukuje pozycje. Pamiętać jednak należy, iż powyżej 4,20 EUR/PLN występowała ostatnio wzmożona aktywność BGK na rynku, pomimo wcześniejszych wypowiedzi sugerujących możliwość ograniczenia działalności instytucji centralnej.

Ponadto warto przytoczyć, iż sentyment wokół walut emerging markets również uległ wyraźnemu schłodzeniu. W poprzednich miesiącach spadkowe ruchy na rynku eurodolara znajdowały jedynie wytłumione odzwierciedlenie w wycenie EUR/CEE, tymczasem ostatnie kilkanaście sesji wskazuje, iż inwestorzy odwracają się od dewiz Europy Środkowo – Wschodniej. W przypadku chwilowego polepszenia się nastrojów na rynkach (wyrażonych we wzroście eurodolara) waluty emerging markets jedynie nieznacznie zyskują. Potwierdza to tezy, iż na rynkach ciągle utrzymuje się wysoki poziom niepewności co do rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie oraz obaw związanych z kontynuacją spowolnienia gospodarczego w globalnej gospodarce.

Również sytuacja w regionie uległa znaczącemu pogorszeniu, gdzie eskalacja konfliktu na linii Budapeszt – UE/MFW skutecznie chłodzi nastroje wokół forinta. W przypadku korony czeskiej potencjalny rozpad rządzącej kolacji wprowadza nowy czynnik ryzyka w postaci obaw, iż zakładane reformy strukturalne mogą zostać opóźnione, a to może wpłynąć na i tak niskie prognozy dynamiki gospodarczej u naszych południowych sąsiadów.

W przypadku złotego lokalny czynnik w postaci jastrzębiego tonu RPP może nieznacznie stracić na znaczeniu po ostatnich danych dotyczących produkcji przemysłowej za marzec (0,7% wobec oczek. 4,7%) co znalazło już potwierdzenie w ostatnich wypowiedziach decydentów. Niemniej prawdopodobieństwo złożenia wniosku o podwyższenie stopy referencyjnej o 25pb podczas majowego posiedzenie jest ciągle wysokie.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy szereg interesujących publikacji z rynku polskiego: GUS opublikuje
Równocześnie inwestorzy na rynku złotego podatni będą na impulsy zewnętrzne, a wśród takich warto wymienić dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla gospodarek europejskich, gdzie oczekuje się lekkiego wzrostu przewidywań menadżerów logistyki po kiepskich danych za marzec.

Z technicznego punktu widzenia zakres 4,18 – 4,20 EUR/PLN pozostaje aktualnym obszarem wahań dla złotego. Potencjalne wybicie z powyższego schematu najprawdopodobniej zainicjowane zostanie przez czynniki zewnętrzne, czyli wydarzenia w Strefie Euro. W chwili obecnej w perspektywie kolejnych tygodni to raczej posiadacze pozycji długich na parach ze złotym wydają się być na uprzywilejowanej pozycji z uwagi na postępujący wzrost obaw dotyczących Hiszpanii czy Włoch. Weekendowe deklaracje G20 dotyczącej wzmocnienia firewall’a i transferu 430 mld USD do MFW ponownie wydają się jedynie półśrodkiem, nieefektywnym w dłuższym horyzoncie czasowym.
EUR/PLN: Oscylowanie notowań w zakresie 4,18 – 4,20 PLN przynosi wąski zakres potencjalnego ruchu na parze. Poniżej 4,18 PLN część rynku zwiększa udział pozycji długich, a zakres powyżej 4,20 PLN charakteryzował się jak dotąd zwiększoną aktywnością BGK na rynku.

Wsparcia: 4,18 PLN 4,15 PLN.
Opór: 4,20 PLN, 4,23 PLN.

USD/PLN: Podobnie jak w przypadku pary z EUR, tutaj za wąski obszar wahań przyjmować należ 3,17 – 3,1933 PLN.

Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN.
Opór : 3,1933 PLN, 3,20 PLN.

CHF/PLN: Pięciokrotne wybronienie oporu na 3,4886 PLN potwierdza o istotności tego zakresu. Jak wsparcie należy przyjmować poziom 3,47 PLN.

Wsparcia: 3,47 PLN, 3,45 PLN.
Opór: 3,49 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?