Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 2-groszowej konsolidacji

Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 2-groszowej konsolidacji
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-04-23 (09:01)

Początek nowego tygodnia na rynkach przynosi kontynuacje oscylowania złotego wewnątrz krótkoterminowej konsolidacji z zakresu 4,18 – 4,20 EURPLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,184 PLN za euro, 3,17 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,48 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego pozostają na poziomie 5,477% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Złoty kontynuuje ruch w zakresie wąskiej 3-sesyjnej konsolidacji 4,18 – 4,20 PLN. W dniu 9 marca złoty osiągnął jak dotąd najwyższą wartość w tym roku, od tamtego momentu polska waluta straciła przeszło 10 gr, co klarownie wskazuje, iż pogorszenie globalnego sentymentu znalazło odbicie również w nastrojach dotyczących polskiej waluty. Obszar 4,20 – 4,21 PLN pozostaje jednak kluczowym zakresem w świetle możliwych scenariuszy. Przebicie tego obszaru sugerować będzie, iż kapitał odpowiedzialny za ostatnie umocnienie złotego wyraźnie redukuje pozycje. Pamiętać jednak należy, iż powyżej 4,20 EUR/PLN występowała ostatnio wzmożona aktywność BGK na rynku, pomimo wcześniejszych wypowiedzi sugerujących możliwość ograniczenia działalności instytucji centralnej.

Ponadto warto przytoczyć, iż sentyment wokół walut emerging markets również uległ wyraźnemu schłodzeniu. W poprzednich miesiącach spadkowe ruchy na rynku eurodolara znajdowały jedynie wytłumione odzwierciedlenie w wycenie EUR/CEE, tymczasem ostatnie kilkanaście sesji wskazuje, iż inwestorzy odwracają się od dewiz Europy Środkowo – Wschodniej. W przypadku chwilowego polepszenia się nastrojów na rynkach (wyrażonych we wzroście eurodolara) waluty emerging markets jedynie nieznacznie zyskują. Potwierdza to tezy, iż na rynkach ciągle utrzymuje się wysoki poziom niepewności co do rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie oraz obaw związanych z kontynuacją spowolnienia gospodarczego w globalnej gospodarce.

Również sytuacja w regionie uległa znaczącemu pogorszeniu, gdzie eskalacja konfliktu na linii Budapeszt – UE/MFW skutecznie chłodzi nastroje wokół forinta. W przypadku korony czeskiej potencjalny rozpad rządzącej kolacji wprowadza nowy czynnik ryzyka w postaci obaw, iż zakładane reformy strukturalne mogą zostać opóźnione, a to może wpłynąć na i tak niskie prognozy dynamiki gospodarczej u naszych południowych sąsiadów.

W przypadku złotego lokalny czynnik w postaci jastrzębiego tonu RPP może nieznacznie stracić na znaczeniu po ostatnich danych dotyczących produkcji przemysłowej za marzec (0,7% wobec oczek. 4,7%) co znalazło już potwierdzenie w ostatnich wypowiedziach decydentów. Niemniej prawdopodobieństwo złożenia wniosku o podwyższenie stopy referencyjnej o 25pb podczas majowego posiedzenie jest ciągle wysokie.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy szereg interesujących publikacji z rynku polskiego: GUS opublikuje
Równocześnie inwestorzy na rynku złotego podatni będą na impulsy zewnętrzne, a wśród takich warto wymienić dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla gospodarek europejskich, gdzie oczekuje się lekkiego wzrostu przewidywań menadżerów logistyki po kiepskich danych za marzec.

Z technicznego punktu widzenia zakres 4,18 – 4,20 EUR/PLN pozostaje aktualnym obszarem wahań dla złotego. Potencjalne wybicie z powyższego schematu najprawdopodobniej zainicjowane zostanie przez czynniki zewnętrzne, czyli wydarzenia w Strefie Euro. W chwili obecnej w perspektywie kolejnych tygodni to raczej posiadacze pozycji długich na parach ze złotym wydają się być na uprzywilejowanej pozycji z uwagi na postępujący wzrost obaw dotyczących Hiszpanii czy Włoch. Weekendowe deklaracje G20 dotyczącej wzmocnienia firewall’a i transferu 430 mld USD do MFW ponownie wydają się jedynie półśrodkiem, nieefektywnym w dłuższym horyzoncie czasowym.
EUR/PLN: Oscylowanie notowań w zakresie 4,18 – 4,20 PLN przynosi wąski zakres potencjalnego ruchu na parze. Poniżej 4,18 PLN część rynku zwiększa udział pozycji długich, a zakres powyżej 4,20 PLN charakteryzował się jak dotąd zwiększoną aktywnością BGK na rynku.

Wsparcia: 4,18 PLN 4,15 PLN.
Opór: 4,20 PLN, 4,23 PLN.

USD/PLN: Podobnie jak w przypadku pary z EUR, tutaj za wąski obszar wahań przyjmować należ 3,17 – 3,1933 PLN.

Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN.
Opór : 3,1933 PLN, 3,20 PLN.

CHF/PLN: Pięciokrotne wybronienie oporu na 3,4886 PLN potwierdza o istotności tego zakresu. Jak wsparcie należy przyjmować poziom 3,47 PLN.

Wsparcia: 3,47 PLN, 3,45 PLN.
Opór: 3,49 PLN, 3,50 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

11:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.